marius maldarasanu
Marius Măldărășanu a răbufnit: ”Nu trebuie să batem mereu cu 2 sau 3-0, nu suntem Manchester City”
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - FC PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Video Hermannstadt - Petrolul 2-0. Sibienii câștigă categoric și urcă pe primul loc în play-out
Vi 27.07.2018 22:00

Botoșani - Hermannstadt 2-0. Victorie entuziasmantă pentru botoșăneni. Ongenda, printre remarcați

27.07.2018, 23:59

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

VIDEO FC Botoșani - Hermannstadt 2-0. În uvertura rundei a 2-a, FC Botoșani a trecut de FC Hermannstadt, scor 2-0. După primul sfert de oră, gazdele au trecut la cârma partidei și doar șansa a făcut ca tabela să rămână intactă până în minutul 44. Andrei Dumitraș a fost cel care a deschis scorul, după centrarea venită de la Mihai Roman I.

Mai intai, gazdele au avut o bară, prin Aristidis Soiledis, în minutul 25, iar în minutul 30 Golofca a fost agățat în careu, se putea acorda penalty, la intervenția întârziată a lui Căbuz, dar arbitrul a acordat corner.

După pauză, botoșănenii au atacat în valuri, iar Mihai Roman II, vârful împrumutat de la U Craiova, a ratat două ocazii mari înainte de a-și trece numele pe tabela de marcaj. A făcut-o în minutul 76, tot după o fază fixă și tot din pasa lui Mihai Roman I.

Finalul i-a aparținut noului adus, francezul crescut de PSG, Hervin Ongenda. Acesta a oferit 2 pase de geniu, lăsându-și coechipierii în poziții ideale, dar nici Chitoșcă și nici Mihai Roman I nu au reușit să le fructifice.

• 90+3 final

Sfârșitul partidei. Botoșani reuseste prima victorie din acest sezon grație golurilor marcate de Dumitraș și Mihai Roman II.

• 90+2 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Ongenda pasează din nou excelent, dar la finalizare se află Mihai Roman II, care reia din prima, cu latul, iar Căbuz este din nou la post.

• 89 s s

Golofca este schimbat, în apluzele intregului stadion, cu Enriko Papa.

• 87 cg cg

Tătar îl agață din spate pe Golofca și este avertizat.

• 86 cg cg

Este îngălbenit și Alex Coman de la oaspeți.

• 86 cg cg

Oaidă este avertizat pentru un fault în propria jumătate.

• 83 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Sebastian Gabriel Chitoșcă primește excelent de la Ongenda, dar șutul lui Chitoșcă este parat de Căbuz.

• 81 s s

Andrei Herghelegiu îi ia locul lui Ionut Petrescu.

• 78 s s

Sebastian Gabriel Chitoșcă îl înlocuiește pe Mihai Roman, la gazde.

• 77 g g

GOOOL BOTOȘANI! Mihai Roman II înscrie din apropiere, dupa o centrare din corner a lui Mihai Roman I.

• 75 s s

Juvhel Tsoumou intră în locul lui Bogdan Rusu

• 70 s s

Ongeanda își face debutul la Botosani: intră în locul lui Fulop.

• 69 fm fm

Același Nkololo întoarce pentru șutul lui Dalbea, dar reluarea acestuia, prea în forță, trece mult peste poartă.

• 68 fm fm

Nkololo prinde un șut pe colțul lung, mingea trece pe lângă.

• 65 fm fm

Daniel Vasile Tatar prinde un șut din lovitură liberă, dar ratează complet ținta.

• 64

Trage Jonathan Rodriguez din marginea careului mare, dar balonul trece mult pe lângă.

• 57 oc

OCAZIE BOTOȘANI! Fulop preia în careul mic, încearcă o scăriță, dar Căbuz scoate cu o mână în corner! Frumoasă paradă.

• 52 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Golofca primește în mijlocul careului, reia din prima, scoate Căbuz în corner.

• 50 cg cg

Dandea este avertizat pentru un fault în propria jumătate de teren.

• 49 fm fm

Roman II pătrunde în careu, prin partea dreaptă, trece de fundașul advers și cade inexplicabil. Evident, a cerut penalty, dar arbitrul nu l-a bagat în seamă.

• 47 oc oc

OCAZIE FC BOTOȘANI! Mihai Roman II pătrunde în careu, lateral dreapta, reia cu stângul, pe langă. Coman a respins in corner.

Iese Curtean Alexandru, intră Jordan NKololo, la oaspeți.

S-a reluat repriza secundă.

PAUZĂ.

• 44 g g

GOOOL BOTOȘANI! Fundașul Andrei Dumitraș se înalță în careu, după un corner și înscrie cu pământul! Roman I este cel care a oferit assist-ul.

• 43 oc oc

OCAZIE BOTOSANI! Roman I reia din întoarcere, scoate în corner portarul!

• 36 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Roman I trimite puțin pe lângă poarta sibiană după o acțiune personală.

• 35 oc

OCAZIE BOTOȘANI! Oaidă trage de la vreo 20 de metri, ușor lateral dreapta, mingea îl șterge pe Dandea și trece pe lângă poartă, dar nu se dă corner.

• 30 fm fm

Golofca patrunde în careu, forțează obținerea unui penalty în duel cu portarul Cabuz. Doar corner pentru Botoșani.

• 25 oc oc

BARĂ BOTOȘANI! Aristidis Soiledis lovește bara laterală dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, iar pe reluare Mihai Roman II a dat pe lângă.

• 18 oc oc

Pap se opune golului la lovitura de cap trimisă în diagonală de Pârvulescu, după un corner.

• 16 fm fm

Rusu trimite pe lângă poartă și sibienii au cele mai bune momente de până acum.

• 15 fm fm

Fulop trimite cu capul pe lângă poartă.

• 15 fm fm

Golofca intervine excelent într-o poziție de ultim apîrîtor și îi fură mingea lui Rus, care se afla în poziție de finalizare!