FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (24.04.2024)
Video ”U” Cluj - Poli Iași 1-0. ”Șepcile Roșii” urcă pe locul doi în play-out, moldovenii rămân pe poziție de baraj
Luca Mihai / Foto: captură Facebook -@catalin sarmașan
Exclusiv ”Nu îmi aduc aminte ce s-a întâmplat. Am plâns”. Luca Mihai a vorbit despre accidentarea horror suferită
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
”60 de milioane de căutări. E un brand în toată lumea”. Clubul din SuperLiga care a dat lovitura
Botoşani Botoşani
2 - 1
Politehnica Iași Politehnica Iași
Lu 24.02.2020 20:00

FC Botoșani - Poli Iași 2-1. Performanță de excepție a botoșănenilor, care termină pe 3 sezonul regulat, peste FCSB

24.02.2020, 21:50

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

FC Botoșani - Poli Iași a fost ultimul meci din sezonul regulat. În direct la Digi Sport, gazdele au avut prima șansă în minutul 24, când Dugandzic și Ashkovski nu l-au putut învinge pe Rusu. Până la pauză, cei care au marcat au fost ieșenii, după o execuție de senzație a lui Omoh.

FC Botoșani - Poli Iași 2-1. Performanță de excepție a botoșănenilor, care tremină pe 3 sezonul regulat

Botoșănenii au egalat în minutul al doilea din repriza secundă, prin rezerva Keyta, iar 7 minute mai târziu, au preluat conducerea prin Dugandzic. Până la final, Papa a șters o minge pe care scria gol, iar FC Botoșani - Poli Iași s-a terminat 2-1. După acest rezultat, botoșănenii au terminat pe locul 3 în sezonul regulat din Liga 1, peste FCSB.

FC Botoșani și Poli Iași vor juca în ultimul meci din sezonul regulat de la ora 20:00, în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Echipa lui Marius Croitoru are 42 de puncte și a obținut, încă din etapa precedentă, calificarea în premieră în play-off-ul Ligii 1. Totuși, Botoșaniul mai are un singur ”hop”, și anume meciul orgoliilor cu rivalii de la Poli Iași, echipă ce va juca în play-out.

Poli Iași a pierdut toate cele trei meciuri de când Mircea Rednic a preluat echipa și vrea prima victorie cu ”Puriul” pe banca tehnică. Trupa din Copou este pe locul 12, cu 22 de puncte, la egalitate cu locul 13, ocupat de Academica Clinceni.

Valeriu Iftime vrea victoria cu Poli Iași

Chiar dacă a obținut calificarea în play-off, patronul lui FC Botoșani nu trece cu vederea ultimul meci din sezonul regulat și vrea să câștige împotriva celor de la Poli Iași.

”Starea de bucurie încă nu a trecut. Orice bucurie trebuie tratată cu măsură. Acum am alte obiective, simt că echipa poate, antrenorul e foarte ambițios și cred enorm de mult în el. M-au căutat jucătorii și vorbim despre ce înseamnă locul patru sau locul trei.

A nu bate astăzi pe Poli Iași este o palmă aspră pe obrazul nostru, pentru că nu ne culcăm pe o ureche. Țin să nu facem doar act de prezență. O echipă foarte mică dacă știe să-și trateze foarte bine oportunitățile, putem deveni o echipă mai serioasă în timp”, a spus Iftime, pentru DigiSport.

• 90+3 fr2

Final de meci. Performanță de excepție a botoșănenilor, care termină pe locul 3 sezonul regulat, peste FCSB.