FOTBAL:ADUNAREA GENERALA A FEDERATIEI ROMANE DE FOTBAL (28.06.2021)
Cornel Șfaițer a reacționat imediat după acuzațiile de blat! ”Rușine să vă fie” s-a auzit din tribune
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU -UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (10.12.2023)
Marius Măldărășanu, discurs sincer: ”Nu știu dacă voi reuși să fac vreo performanță ca antrenor!”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (15.04.2024)
Live Video&Text Sepsi - Rapid 3-1, ACUM, pe DGS 1. Giuleștenii au ratat penalty
etapa 9 Superliga: Sepsi Sfantu Gheorghe-Rapid
Hermannstadt Hermannstadt
1 - 0
Sepsi Sepsi
Sb 21.07.2018 19:00

Hermannstadt - Sepsi 1-0. Debut perfect! Sibienii au obţinut prima victorie din scurta lor istorie în Liga 1

21.07.2018, 20:42

• Premier League: Tottenham - Burnley, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

FC Hermannstadt a avut parte de un debut perfect în Liga 1. Sibienii s-au impus cu 1-0 în faţa lui Sepsi Sf. Gheorghe, succes de care este responsabil Ştefan Blănaru, autorul singurului gol al partidei de la Tg. Mureş.

Deşi a jucat la Tg. Mureş, din cauza lucrărilor de la stadionul din Sibiu, finalista Cupei României a deschis scorul încă din minutul 11, prin Blănaru.

Atacantul formaţiei lui Alexandru Pelici a marcat din apropiere, cu o lovitură de cap, în urma unui corner.

Putea fi chiar 2-0 la pauză, dar centrarea lui Petrescu a căzut pe transversală, iar Curtean a trimis cu capul puţin pe lângă poartă.

În partea a doua, Sepsi a ratat cele mai mari ocazii. Căbuz a jucat rolul eroului şi a intervenit foarte bine la şuturile lui Simonovski şi Drăghici.

S-a terminat 1-0 pentru Hermannstadt, iar sibienii au obţinut prima victorie a sezonului din Liga 1.

Sepsi Sepsi
  • 96 fr2

FINAL DE MECI! Debut perfect pentru Hermannstadt. Sibienii au câştigat cu 1-0 în faţa lui Sepsi şi au obţinut primele puncte din istoria lor în Liga 1.

• 91 cg cg

Cartonaş galben primit de Petrescu.

• 89 s s

Ultima modificare la Hermannstadt. Tsoumou a intrat în locul lui Rusu.

• 83 s s

Schimbare la sibieni. Autorul golului, Blănaru, i-a lăsat locul lui Hergheligiu.

• 68 s s

Prima schimbare la Hermannstadt. Nkololo a intrat în locul lui Curtean.

• 65 s s

Ultima schimbare la Sepsi. Hadnagy a intrat în locul lui Simonovski.

• 59 oc oc

Ocazie Sepsi! O nouă şansă pentru echipa lui Neagoe. Drăghici a primit într-o poziţie ideală, dar şutul său la colţul scurt a fost respins de Căbuz cu un reflex extraordinar.

• 53 s s

Dublă schimbare la Sepsi. Au ieşit Prosser şi Fulop, au intrat Hamed şi Gabriel Moura.

• 50 oc oc

Ocazie Sepsi! Oaspeţii au început mai bine partea a doua, iar Simonovski a fost aproape să restabilească egalitatea, cu un şut din afara careului. Căbuz a intervenit foarte bine şi a respins în corner.

PAUZĂ la Tg. Mureş! Hermannstadt o conduce cu 1-0 pe Sepsi, prin golul lui Blănaru.

• 40 oc oc

Ocazie Hermannstadt! Sibienii se puteau desprinde chiar înainte de pauză. Curtean a trimis, însă, cu capul puţin pe lângă poarta lui Niczuly.

• 24 fm fm

Un nou corner pentru gazde, o nouă şansă de gol. E adevărat, mai curând din întâmplare. Petrescu a încercat să recentreze, dar mingea a căzut pe bara transversală, înainte de a ieşi în afara terenului.

• 22 cg cg

Cartonaş galben primit de Antonov.

• 11 g g

GOOOOOL, 1-0 Hermannstadt! Blănaru a marcat primul gol al sibienilor în Liga 1. A făcut-o simplu, cu o lovitură de cap din apropiere, după ce Dâlbea a recentrat mingea venită din corner.

• 6 fm fm

Primul moment periculos al partidei s-a petrecut la poarta lui Hermannstadt. Fulop l-a driblat din preluare pe Căbuz, dar, aflat într-un unghi dificil, a ratat complet execuţia, iar mingea a trecut la mare distanţă de poartă.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor.