boboc
Exclusiv Ion Crăciunescu a dat verdictul, după cea mai controversată fază din Dinamo - Voluntari + Alt penalty neacordat
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Voluntari Voluntari
1 - 3
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Mi 03.02.2021 17:30

FC Voluntari - Astra 1-3. Giurgiuvenii au rezolvat meciul din prima repriză. Budescu, gol și assist superb

03.02.2021, 19:20

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Astra Giurgiu a câștigat meciul de pe terenul lui FC Voluntari, contând pentru etapa cu numărul 21 din Liga 1, scor 3-1.

Trupa lui Neagoe a deschis scorul după doar 14 minute, când Budescu l-a lansat extraordinar pe Stahl, iar tânărul atacant a marcat după a doua încercare. Budescu a reușit să și înscrie în prelungirile primei reprize, când Wutrich l-a servit excelent în careu.

După pauză, în minutul 51, Astra a lovit din nou. Valentin Gheorghe a scăpat pe contraatac, a șutat de la marginea careului, iar minge a trecut de linia porții după ce a lovit cei doi stâlpi ai porții.

FC Voluntari a redus din diferență în minutul 70, prin Ion Gheorghe, iar ilfovenii au avut mai multe șanse de a înscrie din nou, însă partida s-a încheiat cu 3-1 în favoarea Astrei.

În urma acestui rezultat, Astra a ajuns la trei meciuri consecutive fără eșec și a urcat pe locul 12, cu 22 de puncte. De partea cealaltă, FC Voluntari rămâne pe locul 15, penultimul, cu 17 puncte.

VIDEO Rezumatul meciului FC Voluntari - Astra Giurgiu 1-3

Știrea inițială

Meciul FC Voluntari - Astra Giurgiu, din cadrul etapei a 21-a din Liga 1, se dispută miercuri, de la ora 17:30, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe digisport.ro, în format live video și text.

Înaintea partidei directe, cele două echipe sunt vecine de clasament. FC Voluntari este pe locul 14 în Liga 1, cu 17 punte acumulate în 20 de runde, în timp ce Astra ocupă a 15-a poziție din ierarhie, cu două puncte în plus.

LIVE VIDEO FC Voluntari - Astra Giurgiu, de la 17:30, la Digi Sport 1

FC Voluntari traversează o perioadă delicată din punct de vedere al formei sportive. Echipa nu a mai câștigat din 7 noiembrie, de la 4-0 cu FC Argeș, schimbarea de tehnician din iarnă, când Bogdan Andone i-a luat locul lui Mihai Teja neavând efectul scontat, cel puțin până acum.

Cu noua conducere tehnică, FC Voluntari a înregistrat, în cele cinci etape disputate în 2021, trei înfrângeri, 0-2 cu Voluntari, 0-1 cu UTA și 1-2 cu FCSB, și două remize, 1-1 cu Voluntari și 2-2 cu Sepsi.

De partea cealaltă, Astra, care a avut o perioadă excelentă în toamnă, după ce a fost preluată de Eugen Neagoe, traversează, de asemenea, o perioadă mai puțin fastă din punct de vedere al rezultatelor. Echipa din Giurgiu a câștigat ultima dată pe 21 decembrie, la ultimul meci din 2020, un surprinzător 6-0 cu UTA, înregistrând de atunci trei egaluri, 1-1 cu Craiova, CFR și Viitorul, și două înfrângeri, 0-3 cu FCSB și 1-4 la Sepsi.

LIVE VIDEO FC Voluntari - Astra Giurgiu, echipele probabile

• FC Voluntari: Lavin - Ricardinho, Achim, Armaș, Briceag - Helder, Droppa, Ivanov - I. Gheorghe, Jetfe, Costin
  • Astra: Popa - Sousa, Jovanovic, Boe-Kane, Bruno - Crepuljia - Wuthrich, Canadjija, Budescu, V. Gheorghe - Stahl
  • 90+2 final

Fluier final: FC Voluntari - Astra Giurgiu 1-3.

• 90

2 minute suplimentare se arată de la margine.

• 90 cg cg

Cartonaș galben pentru Mihai Popa.

• 87 oc oc

Marcelo Lopes scapă spre poarta Astrei după o degajare a lui Lavin, însă e blocat în momentul șutului.

• 86 s s

Schimbare la Astra: iese Wutrich, intră Șerban.

• 85 cg cg

Budescu este avertizat.

• 81 s s

Schimbare la Astra: iese Valentin Gheorghe, intră Balaure.

• 80 oc oc

Marcelo Lopes șutează periculos sub bară, însă Popa se întinde și respinge.

• 74 cg cg

Crepulja vede cartonașul galben.

• 70 g g

GOL FC Voluntari! Ion Gheorghe primește de la Marcelo Lopes, depășește un adversar cu noroc și îl învinge pe Popa.

• 59 oc oc

Bară Voluntari! Armaș reia cu capul pe spate și nimerește transversala.

• 56 oc oc

Ocazie Voluntari! Marcelo Lopes primește în careu de la Ilie, însă trage peste poarta lui Popa.

• 51 g g

GOL Astra! Valentin Gheorghe scapă pe contraatac, șutează de la marginea, mingea lovește ambele bare și trece de linia porții.

• 46 fr2

Start în repriza secundă!

Schimbare la FC Voluntari: iese Borțoneanu, intră Ilie.

Schimbare la Astra: iese Stahl, intră Montini.

Schimbare la FC Voluntari: iese Cristian Costin, intră Alexandru Vlad.

• 45+3 fr1

Pauză: FC Voluntari - Astra 0-2.

• 45+2 g g

GOL Astra! Wutrich îl lansează în adâncime pe Budescu, iar mijlocașul îl depășește pe Lavin și înscrie

• 45

3 minute suplimentare pentru prima repriză.

• 38 s s

Schimbare la FC Voluntari: iese Tavares, accidentat, intră Ion Gheorghe.

• 29 oc oc

Wutrich primește după un corner executat de Budescu, însă trage mult peste poartă.

• 26 s s

Schimbare la FC Voluntari: iese Angelov, intră Alexandru Stoica

• 20 oc oc

Marcelo Lopes centrează excelent din flancul stâng, însă Angelov trimite cu capul puțin peste poartă.

• 14 g g

GOL Astra! Budescu trimite o pasă lungă, care depășește întreaga apărare adversă, Stahl ratează în primă fază, însă mingea îi revine și înscrie.