FOTBAL:PREZENTARE SERGIU BUS LA FCSB (14.07.2020)
”Va juca titular!”. Gigi Becali, anunț despre fotbalistul care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"
Universitatea Cluj v Sepsi OSK Sfantu Gheorghe - Romanian Superliga Marius Stefanescu during Romania SuperLiga stage 12:
Marius Ștefănescu le-a ”închis ușa în nas” celor de la FCSB și Rapid! Unde vrea să joace jucătorul lui Sepsi
Dani Coman este așteptat să semneze: ”Va veni la noi!”
FCSB FCSB
1 - 3
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Sb 23.11.2019 20:30

FCSB - Astra 1-3. Spectacol total, cu o "dublă" a lui Alibec din pasele lui Budescu. Gnohere, dus de urgență la spital

23.11.2019, 22:29

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Meci de cinci stele pe Arena Națională, între FCSB și Astra. Giurgiuvenii au ratat primii chiar în minutul 1, prin Graovac, care nu a reușit să înscrie din două încercări. Roș-albaștrii au irosit și ei o șansă bună prin Oaidă, însă golul a venit până la urmă din piciorul lui Gnohere, care a urmărit mingea după o gafă a portarului Astrei, la o fază în care a scăpat mingea în bară. Același Gnohere a mai ratat o șansă după ce a preluat superb, cu călcâiul. Astra s-a aruncat în atac, dar Răduț nu a nimerit poarta, iar în același minut, Bălgrădean a avut o paradă de efect singur cu Alibec. Răduț a mai ratat apoi o șansă, însă Astra a reușit egalarea după o combinație dintre "gemenii golului" Budescu și Alibec, cu ultimul la finalizare.

FCSB - Astra 1-3 | Gnohere a ajuns la spital

Ultima ocazie din prima repriză i-a aparținut lui Coman, din lovitură liberă. În minutul 57, Alibec a reușit dubla după o pasă a aceluiași Alibec. Astra a avut emoții în minutul 77, când portarul Lazar s-a accidentat la ocazia lui Man. Au fost momente de panică în tabăra roș-albaștrilor în minutul 81, când Gnohere a fost lovit de portarul Lazar, care a ieșit să boxeze, iar atacantul a fost dus cu ambulanța la spital. În prelungiri, un alt fost jucător de la FCSB, Enache, a închis tabela, iar FCSB - Astra s-a încheiat 1-3.

Spectacolul este asigurat în derby-ul etapei a 17-a din Liga 1. FCSB se luptă cu Astra pentru un loc pe podium în această seară, de la ora 20:30, în direct la Digi Sport 1.

UPDATE: Echipa de start de la FCSB

În Liga 1 se fac pregătiri pentru derby. Singurele echipe care au obţinut maximum de puncte în ultimele patru etape, FCSB şi Astra, vor fi adversare pe Arena Naţională.

Este un meci al orgoliilor - Bogdan Andone întâlnește echipa pe care a antrenat-o în startul sezonului.

"Şi eu îi ştiu pe mulţi de la Astra, am fost şi eu la Astra, cred că suntem chit", a declarat antrenorul FCSB-ului, Bogdan Vintilă.

"Pentru mine nu e special deloc, este un meci de trei puncte, la fel cum au fost şi celelalte, şi cele care vor veni. E foarte-foarte important să strângem puncte şi nu cred că avem nimic de demonstrat", a spus şi antrenorul Astrei, Bogdan Andone.

Budescu și Alibec au contribuit cu gol sau pasă decisivă la 9 dintre ultimele 10 reușite ale Astrei. Amândoi au îmbrãcat, în trecut, tricoul celor de la FCSB.

"Sunt jucători imprevizibili, nu e vorba de o tactică sau strategie specială, este vorba de a ne face noi jocul nostru, ţinând cont de particularităţile adversarului", a mai spus Vintilă.

FCSB - Astra. Echipe probabile

FCSB: Bălgrădean - V. Crețu, Chorbadzhiyski, I. Cristea, Panțîru - Oaidă, Ov. Popescu, Fl. Tănase - Man, Gnohere, Fl. Coman.

Astra: Lazar - Bruno, C. Dima, Graovac, Radunovic - M. Răduț, G. Simion, Crepulja - V. Gheorghe, Alibec, Budescu.

Arbitri: Marius Avram - Mircea Orbuleţ şi Mihai Marica.

FCSB are sansa de a o depăşi pe Astra în clasament dacă se impune astăzi, de la ora 20:30, în direct la Digi Sport 1. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

FCSB FCSB
  • 90+7 fr1

Final de meci. FCSB - Astra se termină 1-3.

• 90+6 g g

GOOOOOL Astra! După o combinație cu Budescu, Radunovic pasează în centru, iar Gabi Enache, nemarcat, închide tabela.

• 90+3 s s

Begue intră în locul lui Alibec.

• 87 s s

Enache intră în locul lui Valentin Gheorghe.

• 85 s s

Hora intră în locul lui Gnohere.

• 81 fm fm

Moruțan centrează în careu, iar Lazar boxează din fața lui Gnohere, care e lovit cu cotul și cade ca secerat, fără să se miște. Atacantul e luat cu targa de pe teren, iar ulterior e dus cu ambulanța la spital.

• 77 fm

Lazar se întinde și scoate o minge după o combinație dintre Popescu Oaidă și Man, cu ultimul la finalizare. După această fază, portarul Astrei e accidentat, după ce a fost călcat involuntar pe cot de Man.

• 60 s s

Moruțan intră în locul lui Valentin Crețu.

• 60 g g

GOOOOOOL Astra! Alibec reușește dubla, după o nouă pasă a aceluiași Budescu.

• 39 cg cg

Valentin Gheorghe primește cartonaș galben.

• 37 oc oc

Ocazie FCSB. Coman execută o lovitură liberă, dar Lazar e la post.

• 30 g g

GOOOOL Astra! David Bruno combină cu Budescu, care întoarce în careu pentru Alibec, iar atacantul giurgiuvenilor trage violent, sub transversală.

• 28 oc oc

Ocazie Astra. Budescu pasează în centru pentru Răduț, care e nemarcat, dar irosește o șansă bună după ce șutează peste.

• 27 oc oc

Ocazie Astra. Budescu pasează din prima pentru Alibec, care scapă singur cu Bălgrădean, însă portarul de la FCSB are o paradă superbă.

• 26 oc oc

Ocazie Astra. După un corner bătut de Budescu, urmează o fază prelungită de atac a Astrei, finalizată de Răduț, dar peste poartă.

• 24 oc oc

Ocazie FCSB. Tănase pasează pentru Gnohere, care preia cu călcâiul și trage tare, dar mingea trece pe lângă.

• 18 g g

GOOOOOL FCSB! Florinel Coman pătrunde pe dreapta în careu și trage tare, Lazar gafează și scapă mingea în bară, iar Gnohere urmărește balonul și deshide scorul.

• 11 cg cg

Răduț primește cartonaș galben.

• 10 oc oc

Ocazie FCSB. Man centrează de pe dreapta, iar Oaidă reia peste poartă, din poziție ideală.

• 7 s s

Valentin Gheorghe intră în locul lui Șerban.

• 3 oc oc

Ocazie Astra. După un nou corner bătut de Budescu, al cincilea al meciului, Bălgrădean iese și respinge din fața jucătorilor adverși.

• 1 oc oc

Ocazie uriașă Astra. La un corner executat de Budescu, Bălgrădean iese şi boxează până la Dima, care reia din prima, Graovac încearcă să devieze în plasă dintr-un metru, dar Panţîru scoate de pe linia porţii, însă până la acelaşi Graovac, care nu reuşeşte să marcheze din mai puţin de un metru.

Începe meciul. Astra are lovitura de start.