Foto Ngezana a postat un mesaj și a primit mii de aprecieri. ”Acum văd totul clar”
Fotbalistul din SuperLiga care ”l-a dat pe spate” pe Victor Pițurcă: ”E cel mai bun!”
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Luca Mihai a văzut că Romario Benzar a fost transportat la spital și i-a scris imediat: ”Emoționant!”
FCSB FCSB
2 - 0
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 22.12.2019 20:00

FCSB - Craiova 2-0. Spectacol la ultimul meci al anului în Liga 1! Roș-albaștrii se impun și termină pe podium

22.12.2019, 21:30

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

FCSB - Universitatea Craiova 2-0. Derby-ul finalului de an a început cu torțe și petarde pe teren. Arbitrul a întrerupt două minute partida din cauza fanilor. Jucătorii le-au dat motiv să facă gălăgie suporterilor roș-albaștrilor de abia pe finalul reprizei.

FCSB a subordonat Craiova pe finalul primei reprize

Dennis Man și Florinel Coman au rezolvat partida cu două goluri superbe marcate în patru minute. Roș-albaștrii au primit un penalty în prelungirile primei reprize, după un fault la Coman, însă căpitanul Florin Tănase n-a nimerit poarta.

S-a terminat 2-0, iar FCSB a încheiat anul pe podium, în locul Craiovei. Echipa lui Vintilă este pe trei, la 5 puncte în spatele celor de la CFR, dar cu un meci mai puțin.

Știrea inițială.

Ultimul loc de pe podium la finalul anului se decide între FCSB şi Craiova. În tur, Piţurcă a pierdut la chiar primul meci pe banca oltenilor. Acum, vrea revanşa, în direct la Digi Sport 1 de la ora 20:00.

FCSB primeşte vizita victimei preferate - Craiova a pierdut şapte din opt dueluri pe terenul "roş- albaştrilor", de la promovarea din 2014. Sezonul acesta, însă, a câştigat deja pe Arena Naţională, 2-0 cu Dinamo, în etapa a doua.

"Bine ar fi să terminăm cu o victorie, ne-am consolida prezența în play-off", a declarat antrenorul FCSB-ului, Bogdan Vintilă.

"Cred și sper să fie un spectacol reușit, iar echipa care o să câștige să fie Craiova", a spus și "principalul" oltenilor, Victor Piţurcă.

FCSB trebuie să câştige dacă vrea să termine pe podium, în locul Craiovei. Când i-a preluat Vintilă, "roș-albaștrii" erau penultimii în clasament.

FCSB - Craiova (20:00, Digi Sport 1). Echipele de start probabile

FCSB: Bălgrădean - V. Crețu, Planic, I. Cristea, Soiledis - Ov. Popescu, Moruțan, Panțîru - Man, Fl. Tănase, Fl. Coman.

Craiova: L. Popescu - Șt. Vlădoiu, Bălașa, Acka, Vătăjelu - Bancu, Cosic, Cicâldău, Zakaric  - A. Ivan, Mihăilă.

Arbitri: Marcel Bîrsan - Mircea Orbuleț și Valentin Avram.

FCSB - Craiova va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 20:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

FCSB FCSB
  • 94 final

Final de meci pe Arena Națională. Partida se termină cu o paradă a lui Bălgrădean la șutul lui Ivanov.

• 90 cg cg

Bălașa vede cartonașul galben.

• 83 s s

Schimbare la FCSB. Iese Moruțan și intră Hora.

• 81 cg cg

Dennis Man vede și el cartonașul galben.

• 80 cg cg

Moruțan vede cartonașul galben.

• 77 oc oc

Ivan este aproape să reducă din diferență, dar șutul său din interiorul careului de 16 metri se duce pe lângă poartă.

• 73 s s

Schimbare la FCSB. Iese Tănase și intră Vînă.

• 71 s s

Schimbare la Craiova. A ieșit Vlădoiu și a intrat Mățel.

• 70 cg cg

Cartonaș galben pentru Tănase.

• 68 oc oc

Bară pentru Craiova! Zakaric șutează superb de la 20 de metri, dar mingea lovește bara.

• 59 s s

Schimbare la Craiova. Iese Cosic și intră Ivanov.

• 48 oc oc

FCSB începe în forță și repriza secundă. Tănase face o fază frumoas, rămâne singu cu Popescu, dar nu reușește să-l învingă pe acesta.

S-a reluat meciul.

• 45+4 fr1

Pauză.

• 45+3 cg cg

Popescu vede cartonașul galben.

• 45+3 rp rp

FCSB ratează penalty. Florin Tănase trimite peste poartă.

• 45+2 p p

Penalty pentru FCSB! Centralul dictează punctul cu var după un presupus fault la Florinel Coman.

• 45 g g

Goool FCSB! Florinel Coman înscrie și el cu o execuție superbă din interiorul careului de 16 metri.

• 41 g g

Goool FCSB! Dennis Man înscrie un gol superb după o cursă impresionantă în care îl depășește pe Acka. Man îl învinge cu o finalizare de senzație pe Popescu.

• 32 oc oc

Roș-albaștrii răspund imediat. Pe rând, Cristea, Planic sau Popescu trec pe lângă gol în aceeași fază.

• 30 oc oc

Prima ocazie mai periculoasă le aparține oltenilor. Vlădoiu face o cursă impresionantă și-i pasează lui Mihăilă, dar Bălgrădean este atent și se opune.

• 20 cg cg

Cicâldău vede galbenul după o intrare tare la Filip.

• 15 s s

Schimbare și la Craiova! Iese și Bancu, tot accidentat, iar în locul său intră Bărbuț.

• 13 fm fm

Zakaric trimite slab spre poarta FCSB și Bălgrădean reține.

• 10 s s

Schimbare la FCSB. A ieșit grecul Soiledis, accidentat, iar în locul său a intrat Filip.

• 3

Partida a fost reluată, după ce fanii s-au liniștit.

• 1

Meciul a fost întrerupt din cauza petardelor aruncate în teren de fanii celor de la FCSB.

A început meciul. Craiova a avut lovitura de start.