FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"
otele
CFR Cluj, reacție categorică despre interesul lui Brighton pentru Otele: ”Nu suntem fericiți”
Fotbal Club
FCSB FCSB
2 - 2
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Du 21.06.2020 21:00

FCSB - Gaz Metan 2-2. Final incredibil pe Național Arena! S-au marcat două goluri în prelungiri

21.06.2020, 21:45

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FCSB și Gaz Metan au remizat, scor 2-2, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. Vicecampioana a picat la 9 puncte în spatele liderului CFR Cluj.

FCSB a deschis scorul rapid, în minutul 12, prin Florin Tănase. Căpitanul vicecampioanei a înscris spectaculos, din voleu, după o pasă norocoasă a lui Olimpiu Moruțan. Mijlocașul a greșit preluarea, dar balonul a sărit ideal pentru Tănase, care a înscris cu sânge rece.

Dusan Uhrin jr și-a trezit elevii la pauză, astfel Gaz Metan a fost mai periculoasă după reluarea partidei. Sergiu Buș a egalat în minutul 58, după ce l-a depășit cu lejeritate pe Ovidiu Perianu și l-a fentat din corp pe Andrei Miron.

FCSB a rămas în zece oameni în minutul 76, după ce Florin Tănase a încasat două cartonașe galbene în decurs de un minut. Chiar și așa, Marius Constantin a comis un penalty stupid în prelungiri, după un fault asupra tânărului Adrian Niță.

Adrian Petre a înscris cu șansă de la 11 metri, iar FCSB a preluat din nou conducerea cu câteva secunde înainte de final. Cu toate acestea, Juel-Nielsen a egalat la faza imediat următoare, în ultima secundă, după ce vicecampioana s-a văzut învingătoare.

În primul meci de la reluarea campionatului, FCSB a pierdut în Gruia cu CFR Cluj, scor 1-0, cu un autogol semnat de Ovidiu Popescu.

FCSB a anunțat echipa de start, iar în primul ”11” se regăsesc doi juniori, Ovidiu Perianu (18 ani) și Alexandru Pantea (16 ani):

• FCSB: Vlad - Crețu, Miron, Perianu, Pantea - Vînă, Popescu, Olaru - Man, Moruțan, Tănase

Rezerve: Udrea, Petre, Dumitru, Pandele, Tand, Popa, Niță

• Gaz Metan Mediaș: Pleșca - Butean, Larie, Constantin, De Moura - Droppa, Fofana - Ciocan, Chamed, Velisar - Buș

Rezerve: Popa, Nielsen, Romeo, Drăghici, Trif, Ely Fernandes, Roșu, Avram

Bogdan Vintilă are mari bătăi de cap înainte de partida cu noua echipă a lui Dusan Uhrin. Antrenorul FCSB-ului nu poate conta pe Iulian Cristea, Ionuț Panțîru, Aristeidis Soiledis, Lucian Filip, Dragoș Nedelcu, Florinel Coman și Răzvan Oaidă.

Și situația din clasament este cât se poate de delicată pentru vicecampioana României, care este la zece puncte în spatele liderului CFR Cluj. Dacă nu va câștiga, calculele echipei lui Vintilă pentru titlu se vor complica semnificativ.

Gaz Metan poate urca pe loc de Europa League

De partea cealaltă, Gaz Metan a bifat un egal la primul meci al lui Dusan Uhrin pe banca tehnică a medieșenilor, scor 0-0 cu Astra, și este pe locul cinci, cu 24 de puncte. Cu o victorie în fața FCSB-ului, ardelenii ar urca pe locul doi, iar FCSB ar părăsi locurile de Europa League.

FCSB FCSB
  • 90+5 fr2

Fluier final! Ce meci nebun! FCSB și Gaz Metan termină la egalitate, scor 2-2, iar CFR Cluj rămâne la 9 puncte în fața vicecampioanei.

• 90+4 g g

GOOOL! Juel-Nielsen înscrie la numai câteva secunde după ce Adrian Petre a punctat de la 11 metri! Defensiva FCSB-ului a fost prinsă pe picior greșit, iar Nielsen a înscris din șase metri pentru 2-2.

• 90+3 gp gp

GOOOL! Adrian Petre înscrie cu emoții de la 11 metri, iar FCSB poate obține un succes important în lupta pentru titlu.

• 90+1 p p

Penalty pentru FCSB! Marius Constantin l-a faultat pe Adrian Niță, iar centralul Andrei Chivulete a acordat lovitură de la 11 metri. Adrian Petre va executa.

• 90 oc oc

Ocazie pentru Gaz Metan! Marius Constantin a reluat cu capul din apropiere, dar Andrei Vlad a reușit să prindă mingea.

• 86 oc oc

Ocazie pentru Gaz Metan! Sergiu Buș a trecut din nou de fundașii FCSB-ului, dar n-a reușit să reia periculos din alunecare.

• 85 s s

Schimbare la FCSB. Intră Adrian Niță, iese Darius Olaru.

• 83 s s

Schimbare la Gaz Metan. Intră Juel-Nielsen, iese Ionuț Larie.

• 82 s s

Schimbare la Gaz Metan. Intră Ely Fernandes, iese Nasser Chamed.

• 78 s s

Schimbare la Gaz Metan. Intră Neluț Roșu, iese Droppa.

• 76 cgr cgr

Eliminare! Florin Tănase încasează al doilea cartonaș galben și pleacă la vestiare.

• 75 cg cg

Cartonaș galben pentru Florin Tănase.

• 67 s s

Schimbare la FCSB. Intră Adrian Petre, iese Ovidiu Perianu.

• 60 s s

Schimbare la Gaz Metan. Iese Mihai Velisar, intră Stephan Drăghici.

• 58 s s

Schimbare la FCSB. Intră Adi Popa, iese Dennis Man.

• 57 g g

GOOOL! Sergiu Buș înscrie după o acțiune splendidă, iar Gaz Metan poate spera din nou la un succes.

• 50 cg cg

Cartonaș galben pentru Ionuț Larie.

• 46 sr2 sr2

S-a reluat partida dintre FCSB și Gaz Metan Mediaș.

• 45+1 fr1

Pauză pe Arena Națională. FCSB conduce cu 1-0, grație golului marcat de Florin Tănase.

• 43 cg cg

Primul cartonaș galben al partidei. Boubacar Fofana a fost avertizat după un fault comis asupra lui Darius Olaru.

• 32 oc oc

Ocazie pentru FCSB. Darius Olaru putea înscrie împotriva fostei sale echipe, dar Răzvan Pleșca a blocat. Rămâne 1-0 pentru FCSB.

• 29 oc oc

Ocazie pentru Gaz Metan. Perianu a judecat greșit o fază, iar Sergiu Buș a scăpat spre poarta apărată de Andrei Vlad. Ajuns din urmă de Ovidiu Popescu, Buș a încercat să șuteze de la distanță, dar mingea s-a dus mult pe lângă poartă.

• 12 g g

GOOOL! FCSB deschide scorul la a doua ocazie importantă. Dennis Man a săltat mingea peste fundașii Gazului, Olimpiu Moruțan i-a pasat din greșeală lui Florin Tănase, după o preluarea ratată, iar decarul a înscris cu sânge rece.

• 7 oc oc

Ocazie pentru FCSB. Dennis Man l-a lansat pe Valentin Crețu, care a șutat puternic spre poartă. Răzvan Pleșca a respins, după care a degajat balonul.