Oficial Poli Iași are un nou antrenor, la două zile după ce l-a demis pe Leo Grozavu. ”Bun venit!”
Reacția lui Leo Grozavu, după ce a fost demis de la Poli Iași: ”Aș fi luptat până la capăt”
FOTBAL:CFR CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.04.2024)
Elias Charalambous are un singur gând înainte de FCSB - Farul: ”Așa vedem situația”
FCSB FCSB
1 - 1
Sepsi Sepsi
Lu 21.12.2020 20:30

FCSB - Sepsi 1-1. Moruțan putea decide meciul în prelungiri. Andrei Vlad, eroul gazdelor

21.12.2020, 21:55

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

FCSB a remizat cu Sepsi, scor 1-1, în etapa 15 din Liga 1, ultima din 2020,  în direct la Digi Sport 1.

Sepsi a început mai bine meciul cu FCSB, de la Mogoșoaia. Fofana putea deschide scorul în minutul 5, dar lovitura sa de cap a trecut milimetric pe lângă poarta apărată de Andrei Vlad. Leo Grozavu a demonstrat că a pregătit foarte bine jocul, întrucât Florinel Coman, Dennis Man, Darius Olaru și Olimpiu Moruțan au reușit cu greu să lege o acțiune în prima repriză.

Defensiva lui Sepsi a cedat însă în minutul 30, când Iulian Cristea a fost scăpat de marcaj. Fundașul a înscris cu o lovitură de cap din centrarea lui Florinel Coman, la prima ocazie a FCSB-ului. Sepsi a replicat imediat, Boubacar Fofana reușind să egaleze în minutul 37, după ce Florin Ștefan l-a depășit ușor pe Crețu în flancul drept. Fofana a șutat cu mult calm de la marginea careului, iar Andrei Vlad a fost învins.

La pauză s-a intrat cu scorul de 1-1, însă Sepsi a fost echipa care a dictat ritmul jocului.

Sepsi a continuat să fie la cârma partidei și după pauză. Andrei Vlad a intervenit incredibil în minutele 72 și 74, când oaspeții au solicitat și o lovitură de la 11 metri, la o intervenție a lui Moruțan asupra lui Nouvier.

FCSB putea da lovitura cu șansă în minutul 90+1, când șutul lui Moruțan a fost scos de pe linia porții. S-a terminat 1-1 în cele din urmă, într-un meci în care Sepsi a demonstrat că va avea un cuvânt greu de spus în 2021.

FCSB termină anul pe locul 1, cu 34 de puncte. Craiova o poate egala dacă învinge CFR Cluj în această rundă. Sepsi termină anul pe locul 4, cu 27 de puncte.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - Sepsi 1-1

• Mediile de vârstă
  • FCSB - 24 ani şi 5 luni
  • Sepsi OSK - 26 de ani

LIVE VIDEO FCSB - Sepsi, de 20:30, Digi Sport 1

”Din fericire, în ultimele zile nu s-a mai întâmplat nimic neplăcut. Îi avem pe toți lângă echipă. Sper să fim acum inspirați în alegerea primului 11”, a spus antrenorul celor de la FCSB. Legat de Sepsi, echipă pe care FCSB a învins-o în finala Cupei României, ăstă vară, Petrea a replicat: ”Este un adversar bun. Față de echipa din finala Cupei, aceasta s-a mai îmbunătățit prin aducerea unor jucători de valoare.”

Petrea nu-și face griji că jucătorii de la FCSB nu se vor concentra la maximum și pentru acest ultim duel al anului. ”Băieții capătă maturitatea necesară, încet încet, sunt montați pentru a câștiga acest meci”, a mai spus Petrea,

„Avem acum alt aplomb înainte de FCSB, dar va trebui să dăm mult mai mult ca să obținem și de la FCSB ceva", a declarat Leo Grozvu.

Echipele probabile

FCSB: A. Vlad - V. Creţu, I. Cristea, Miron, Panţâru - Moruţan, Simion, Olaru - Man, Tănase, Coman
Antrenor: Toni Petrea

Sepsi: Niczuly - Deligiannidis, Bouhenna, Mitrea, Ștefănescu - Achahbar, Vașvari - Golofca, Aganovici, Petrila - Safranko
Antrenor: Leo Grozavu

FCSB FCSB
Sepsi Sepsi
  • 90+3 final

Fluier final! FCSB și Sepsi remizează, scor 1-1.

• 90+1 oc oc

Ocazie pentru FCSB. Moruțan putea înscrie, dar mingea a fost respinsă de pe linia porții.

• 83 s s

Intră Alexandru Buziuc, iese Dennis Man.

• 78 s s

Intră Florin Purece, Adnan Aganovic.

• 78 s s

Intră Lorand Fulop, iese Pavol Safranko.

• 78 s s

Intră Cătălin Golofca, iese Bryan Nouvier.

• 75 s s

Intră Ionuț Vînă, iese Octavian Popescu.

• 75 oc oc

Ocazie pentru Sepsi. Andrei Vlad a intervenit din nou senzațional, după care oaspeții au cerut penalty la o intervenție a lui Moruțan în careu.

• 72 oc oc

Ocazie pentru Sepsi. Andrei Vlad a avut două intervenții importante și îl salvează echipa.

• 62 s s

Intră Ionuț Panțîru, iese Ovidiu Popescu.

• 62 s s

Intră Claudiu Petrila, iese Marius Ștefănescu.

• 61 cg cg

Cartonaș galben pentru Ovidiu Popescu.

• 56 oc oc

Ocazie pentru Sepsi. Nouvier i-a furat mingea lui Ovidiu Popescu, după care a șutat periculos spre poarta adversă.

• 53 cg cg

Cartonaș galben pentru Marius Ștefănescu.

• 46 cg cg

Cartonaș galben pentru Valentin Crețu.

• 46 sr2 sr2

S-a reluat partida.

Intră Gabriel Simion, iese Ovidiu Perianu.

Pauză la Mogoșoaia!

• 37 g g

GOOOL Sepsi! Florin Ștefan l-a găsit pe Boubacar Fofana în careu, iar mijlocașul a plasat mingea cu latul în plasa laterală.

• 30 g g

GOOOL FCSB! Iulian Cristea a trimis cu capul în plasă după o centrare perfectă a lui Florinel Coman.

• 14 s s

Intră Bryan Nouvier, iese Balazs Csiszer.

• 5 oc oc

Ocazie pentru Sepsi. Fofana a reluat cu capul după o lovitură de colț, dar mingea a trecut pe lângă poarta gazdelor.