luca
”Sunt cam supărat pe el”. Luca Mihai, mesaj pentru Josue Homawoo
silva
Video Tony da Silva a câștigat primul meci cu Poli Iași și a spus cui îi dedică victoria. ”Am fost uniți pentru el!”
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-RAPID 3-4,DIVIZIA A (26.10.2003)
Antrenorul care nu ar exclude o revenire la Rapid: ”Un telefon de la domnul Șucu e mereu binevenit”
Digi Sport Special
Politehnica Iași Politehnica Iași
1 - 2
Viitorul Viitorul
Lu 03.02.2020 20:00

Poli Iași - Viitorul 1-2. Echipa lui Hagi a întors meciul în doar 4 minute. Ambele echipe au cerut câte un penalty

03.02.2020, 21:38

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

Iași - Viitorul 1-2. Echipa lui Hagi a câștigat cu emoții în Moldova și a revenit pe loc de play-off. Camerunezul Zoua a fost eroul constănțenilor, cu gol și pasă decisivă.

Cu două zile înainte să împlinească 55 de ani, Hagi a fost omagiat la Iași, dar jucătorii lui Rednic i-au stricat imediat momentul. Viitorul a luat gol după 67 de secunde. Sosit în această iarnă, nigerianul Omoh a marcat din centrarea lui Horșia. Doar Ciobanu a fost periculos la poarta lui Rusu până la pauză.

Zoua a fost eroul celor de la Viitorul

În aceeasi faza, Boboc și Rivaldinho n-au reușit să găsească apoi drumul spre gol. La poarta cealaltă, Passaglia a fost aproape de un gol de generic. Cu zece minute rămase, Viitorul a egalat prin Zoua. Tot camerunezul i-a pasat lui Iancu pentru golul victoriei, 2-1 pentru Viitorul, care a urcat pe locul 5.

Știrea inițială.

FC Viitorul înfruntă Poli Iași, de la ora 20:00, în direct la Digi Sport 1. Echipa lui Hagi e nevoită să câștige pentru a reveni în zona locurilor de play-off.

Mircea Rednic va debuta oficial pe banca moldovenilor de la Poli Iași în această seară, contra Viitorului. Înaintea meciului, Viitorul se află pe locul 7, cu 35 de puncte, la un punct de FC Botoșani și Gaz Metan Mediaș. Poli Iași nu mai are nicio șansă să prindă play-off-ul, dar Mircea Rednic vrea să formeze o echipă puternică pentru sezonul viitor.

LIVE VIDEO Poli Iași - FC Viitorul, de la ora 20:00, în direct pe Digi Sport 1

Viitorul a înregistrat o singură victorie în ultimele cinci etape, dar în această iarnă s-au produs numeroase mutări la Ovidiu. După plecările lui Eric, Andreas Calcan, Lyes Houri și Steliano Filip, sub comanda lui Hagi au revenit Cristi Ganea, Aurelian Chițu, iar în zilele următoare ar putea reveni și Denis Drăguș. Tot în această iarnă, de la FC Viitorul a plecat și George Ogăraru.

Și la Iași s-au produs schimbări importante, unde Mircea Rednic a renunțat la 11 jucători și a transferat 8.

• 94 oc oc

Radu trece pe lângă egalare cu o lovitură de cap din 6 metri. Mingea se duce peste poartă.

• 91 cg cg

Căbuz vede cartonașul galben.

• 89 oc oc

Moldovenii cer penalty după un contact între Căbuz și Breeveld. Centralul lasă însă jocul să continue.

• 88 oc oc

Viitorul cere penalty la un contact între Șerban și Zoua, centralul a lăsat însă jocul să continue.

• 87 s s

Schimbare la Iași. Iese Horșia și intră Zaharia.

• 84 g g

Goool Viitorul! Iancu marchează și el. Echipa lui Gică Hagi întoarce rezultatul în doar 4 minute.

• 80 g g

Goool Viitorul! Zoua reușește să marcheze din pasa lui Gabi Iancu.

• 74 oc oc

Ocazie pentru Iași. Passaglia îl pune la grea încercare pe Căbuz cu un șut de la aproximativ 20 de metri, dar portarul celor de la Viitorul este atent și respinge în corner.

• 74 s s

Schimbare la Iași. Iese Luckassen și intră Andrei Cristea.

• 67 s s

Schimbare la Viitorul. Iese Boboc și intră Achim.

• 58 s s

Schimbare și la Viitorul. Iese Mladen și intră Dussaut.

• 58 s s

Schimbare la Iași. Iese Chacana și intră Breeveld.

• 54 oc oc

Ocazie pentru Viitorul. Rivaldinho nu reușește să profite de o bâlbâială a apărării adverse și meciul rămâne 1-0, pentru moldoveni.

Schimbare la Viitorul. Iese Chițu și intră Zoua.

Pauza.

• 39 oc oc

Ocazie pentru Viitorul. Ciobanu trimite bine cu capul de la aproximativ 10 metri, dar mingea sa este respinsă în corner de portarul advers.

• 33 cg cg

Luckassen vede cartonașul galben.

• 24

Viitorul are o posesie mai bună, dar nu a reușit să-și creeze ocazii periculoase de a marca.

• 15 cg cg

Mladen vede cartonașul galben.

• 9 cg cg

Passaglia vede cartonașul galben.

• 2 g g

Goool Poli Iași! Omoh deschide scorul cu o lovitură de cap din interiorul careului e 16 metri.