Costel Gâlcă a spus care este situația lui Alex Mitriță, după ce fotbalistul s-a accidentat din nou
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Exclusiv Care este starea lui Luca Mihai, la cinci zile de la accidentare. ”Șocant. Nu exagerez cu nimic”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Politehnica Iași Politehnica Iași
2 - 5
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 15.02.2020 20:00

Poli Iași - Universitatea Craiova 2-5. Oltenii au făcut scor de hochei, cu toate că moldovenii au înscris supergoluri

15.02.2020, 21:50

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

La Iași, Universitatea Craiova a început "bombardamentul" la poarta echipei lui Rednic în minutul 10, iar în minutul 22 avea deja 3-0, după reușitele lui Nițu, Cicâldău, care a transformat un penalty, și Bălașa. Cicâldău l-a pus apoi la încercare pe Târnovanu, iar ieșenii au avut prima ocazie abia în minutul 39, prin Luckassen.

Poli Iași - Craiova 2-5. Moldovenii au fost aproape de revenire în partea secundă, cu goluri superbe

Nistor a fost aproape să înscrie și el pentru olteni pe finalul primei reprize, însă ieșenii au dat semnalul revenirii în partea secundă, când Frăsinescu a prins un voleu superb și a marcat în vinclu. După ce Cicâldău a ratat ținta, a urmat un nou supergol al ieșenilor, prin rezerva De Iliondo, care a prins și el un voleu de zile mari.

A fost doar un foc de paie, pentru că Bancu a făcut 4-2, iar Koljic a închis tabela în minutul 88. Poli Iași - Unniversitatea Craiova s-a terminat 2-5.

Poli Iași primește vizita Craiovei, de la ora 20:00, în direct la Digi Sport 1. Oltenii au șansa de a se apropia la trei puncte de liderul CFR Cluj.

Cu punctaj maxim în noul an, băieții lui Corneliu Papură vor cu orice preț să câștige în Copou. Moldovenii au început dezastruos sub comanda lui Mircea Rednic, cu două înfrângeri în două meciuri: 1-2 cu Viitorul și 0-1 cu Sepsi OSK. După egalul dintre CFR Cluj și FC Viitorul, Craiova are șansa de a se apropia la trei puncte de liderul campionatului. De partea cealaltă, Poli Iași se află la un punct de Academica Clinceni, penultima clasată.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de șapte ori în Liga 1 pe terenul ieșenilor. Moldovenii s-au impus de trei ori, iar oltenii au câștigat patru jocuri. Nicio partidă nu s-a terminat la egalitate. Pentru Mircea Rednic va fi al cincilea meci împotriva Craiovei. "Puriul" a învins de două ori echipa promovată în Liga 1 în 2014, iar în alte două rânduri s-a văzut învins.

LIVE VIDEO Poli Iași - U Craiova (20:00, Digi Sport 1)

Meciul Poli Iași - U Craiova va fi transmis în direct pe Digi Sport 1 şi pe site-ul digisport.ro, pentru abonaţii RCS-RDS. Disputa va avea loc sâmbătă, de la ora 20:00. De asemenea, partida poate fi urmărită pe telefonul mobil sau pe tabletă în aplicaţia Digi Online.

La casele de pariuri, Craiova e favorită clară pentru acest joc. Oltenii au o cotă de 1.80 pentru un succes la Iași. Politehnica are o cotă de 4.90 pentru o eventuală victorie.

Echipele probabile:

• Poli Iași: Târnovanu - Grădinaru, Klimavicius, Frăsinescu, S. Șerban - Platini, De Iriondo, Passaglia, Chacana - Omoh, Luckassen
  • Craiova: Pigliacelli - Martic, Cosic, T. Ferreira, Bancu - Nistor, Mateiu, Cicâldău - Bărbuț, Nițu, Mihăilă
  • 90+3 fr2

Final de meci. Poli Iași - Universitatea Craiova se termină 2-5.

• 88 g g

GOOOOOOL Craiova. Cicâldău îi pasează lui Vlădoiu, care pasează în fața porții pentru Koljic, care înscrie.

• 86 cg cg

Klimavicius primește cartonaș galben.

• 83 s s

Martic intră în locul lui Bărbuț.

• 82 g g

GOOOOOL Craiova! Nistor pasează în adâncine, iar Bancu, care se lansează perfect sprea poartă, face 4-2, după ce Târnovanu nu reușește să respingă mingea, ci doar o atinge.

• 74 cg cg

De Iriondo primește cartonaș galben.

• 70 s s

Andrei Cristea intră în locul lui Omoh.

• 69 g g

GOOOOOOL Poli Iași! Platini centrează de pe dreapta, iar rezerva De Iriondo prinde un voleu puternic, din careu, și reduce din diferență.

• 68 oc oc

Ocazie Poli Iași. Lukckassen sare pe lângă minge, după centrarea lui Platini.

• 67 s s

Vătăjelu intră în locul lui Andrei Ivan.

• 65 cg cg

Frăsinescu primește cartonaș galben.

• 65 oc oc

Ocazie Poli Iași. Omoh execută o lovitură liberă, dar Pigliacelli respinge din dreptul vinclului.

• 62 cg cg

Șerban primește cartonaș galben.

• 59 s s

De Idriono intră în locul lui Breeveld.

• 53 oc oc

Ocazie Craiova. Andrei Ivan îi așează mingea lui Cicâldău, care trage la colțul lung, dar mingea ocolește puțin poarta.

• 52 g g

GOOOOOL Poli Iași! După o lovitură liberă de pe dreapta, de la 35 de metri, Frăsinescu trimite din voleu, direct în vinclu, la colțul scurt.

• 43 oc oc

Ocazie Craiova. Nistor trage la colțul scurt, din marginea careului, mingea e deviată ușor de Platini, iar Târnovanu respinge.

• 43 cg cg

Bancu primește cartonaș galben.

• 40 cg cg

Omoh primește cartonaș galben.

• 39 oc oc

Ocazie Iasi. Luckassen centrează, dar Omoh sterge mingea alab cu capul și aceasta trece prin fața porții.

• 35 s s

Koljic intră în locul lui Nițu.

• 29 oc oc

Ocazie Craiova. Cicâldău execută o lovitură liberă, dar Târnovanu respinge de la rădăcina barei.

• 22 g g

GOOOOOOL Craiova! După un corner, Nițu încearcă să trimită pe poartă, dar mingea e deviată cu capul de Breeveld, portarul Târnovanu respinge de pe linia porții, iar Bălașa e atent și împinge mingea în poartă, cu capul, diun apropiere.

• 16 g g

GOOOOOOL Craiova! Cicâldău transformă cu siguranță penalty-ul.

• 15 p p

Penalty pentru Craiova! Klimavicius îl faultează pe Bancu în careu.

• 10 g g

GOOOOOOL Craiova! Nistor pasează în adâncime, Cicâldău deviază cu călcâiul, Nițu preia perfect și șutează din marginea careului pentru 1-0.

Începe meciul. Craiova are lovitura de start.