Gheorghe Hagi la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Farul Constanta, cont�¢nd
”Au excelat!”. Gică Hagi a avut numai laude pentru foștii săi jucători. Cele trei nume pe care le-a rostit
MKE Ankaragucu v Besiktas - Ziraat Turkish Cup
Înlocuitor pentru Olimpiu Moruțan la EURO: ”Are șanse foarte mari”
adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
Politehnica Iași Politehnica Iași
0 - 3
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Vi 02.11.2018 21:00

Poli Iași - Craiova 0-3. Mitriță și Koljic au făcut instrucție pe terenul moldovenilor

02.11.2018, 20:05

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Craiova s-a impus autoritar pe terenul celor de la Poli Iași, într-o partidă din cadrul etapa a 14-a în Liga 1. Echipa lui Mangia a învins cu 3-0, într-un meci în care Mitriță și Koljic au făcut senzație.

Au fost momente dramatice la Iași chiar în startul meciului cu Craiova. Valentin Mihăilă a fost transportat cu ambulanţa la spital, după ce a fost lovit în gât de Laurenţiu Rus în minutul 10. Emoționati, toti cei de pe teren au așteptat cu sufletul la gură ca fotbalistul să-și revină.

Rămași în inferioritate numerică după eliminarea lui Rus, ieșenii puteau da lovitura prin Cioinac și Andrei Cristea. Oltenii au ripostat în prelungirile primei reprize, când Koljic a trimis cu capul în transversală. Craiova s-a dezlănțuit în partea secundă, când a marcat de trei ori. Mateiu a deschis scorul în minutul 47, Mitriță a majorat diferența în minutul 53 și tot el i-a pasat decisiv lui Koljic în minutul 69.

Astfel, Craiova a ajuns la a patra victorie consecutivă în toate competiţiile. Poli Iaşi a adunat 5 înfrângeri pe linie în Liga 1.

• 90+1 final

Final de partidă la Iași. Craiova se impune cu 3-0.

• 90 cg cg

Cioinac, avertizat cu cartonaș galben.

• 86 oc oc

Ocazie Craiova! Fedele șutează din nou periculos de la distanță, însă mingea nu prinde spațiul porții lui Rusu.

• 82 s s

Schimbare la Craiova. Meza Colli intră în locul lui Mitriță.

• 80 cg cg

Qaka, avertizat cu cartonaș galben.

• 73 s s

Schimbare la Craiova. Nuno Rocha intră în locul lui Koljic.

• 73 s s

Schimbare la Iași. Ndongala intră în locul căpitanului Cristea.

• 69 g g

GOOOL, CRAIOVA! Koljic înscrie pentru 3-0, din assist-ul lui Mitriță.

• 68 oc oc

Ocazie Craiova! Fedele execută excelent o lovitură liberă, dar bara îi salvează pe ieșeni.

• 63 oc oc

Ocazie Craiova! Mitriță aleargă cu balonul în flancul stâng și șutează, dar Rusu respinge, iar oltenii au un corner.

• 62 oc oc

Ocazie Craiova! Mateiu șutează de la marginea careului, dar Rusu este pe poziție.

• 58 s s

Schimbare la Iași. Iese Sanoh, intră Platini.

• 53 g g

GOOOL, CRAIOVA! Mitriță majorează diferența printr-o execuție de la marginea careului.

• 47 g g

GOOOL, CRAIOVA! Mateiu înscrie cu capul, după o centrare primită din flancul stâng.

Începe repriza a doua la Iași.

Schimbare la pauză pentru tabăra ieșenilor. Iese Flores, intră Bădic.

• 45+5 fr1

Final de repriză la Iași.

• 45+2 oc

Ocazie Craiova! Oltenii, foarte aproape să deschidă scorul. Koljic lovește cu capul balonul din centrarea lui Mitriță, dar bara îi salvează pe moldoveni.

• 40 cg cg

Mitriță este avertizat cu cartonaș galben de către arbitrul Chivulete.

• 40 oc oc

Ocazie Iași! Andrei Cristea șutează periculos de la marginea careului, însă balonul trece peste poarta lui Pigliacelli.

• 35 oc oc

Ocazie Iași! Cioinac are o nouă ocazie de a înscrie, însă Pigliacelli este pe poziție.

• 33 oc oc

Ocazie Iași! Cioinac șutează la mare distanță, însă nu-i pune mari probleme lui Pigliacelli.

• 28 oc oc

Ocazie Craiova! Mateiu șutează puternic din afara careului, dar balonul ajunge în peluză.

• 25 cg cg

Bancu îl faultează pe Sanoh și este avertizat cu cartonaș galben.

• 17 s s

Schimbare pentru formația lui Mangia. Fedele îi ia locul lui Mihăilă.

• 16 oc oc

Ocazie Craiova! Mitriță șutează puternic, dar balonul trece peste poarta gazdelor.

• 14 fm fm

Mihăilă este scos pe targă de pe teren.

• 10 cr cr

Laurențiu Rus este eliminat după un fault asupra tânărului Mihăilă. Rus l-a lovit cu antebrațul în gât pe jucătorul lui Mangia, care stă întins pe teren.

• 6 oc oc

Ocazie Iași! Panțîru șutează în forță cu stângul, însă mingea nu prinde spațiul porții.