Video Dinamo - UTA 1-0 / CFR - Hermannstadt 1-0 / Botoşani - Farul 0-0 / Petrolul - Sepsi 1-2 / Voluntari - U Cluj 0-0
Besiktas v Gaziantep FK - Turkish Super Lig
Exclusiv Marius Șumudică, mesaj pentru un patron din SuperLigă, în vederea EURO 2024
dinamo-uta1
Exclusiv ”E de vină conducerea lui Dinamo?” Fostul mare fotbalist al ”Câinilor” a spus adevărul după decizia fără precedent
Digi Sport Special
Sepsi Sepsi
4 - 0
Academica Clinceni Academica Clinceni
Ma 10.12.2019 16:00

Sepsi - Academica Clinceni 4-0. Meci "nebun" la Sfântu Gheorghe. Gazdele s-au dezlănțuit în repriza a doua

10.12.2019, 17:00

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Meciul Sepsi - Academica Clinceni s-a jucat până la urmă, după ce a fost amânat cu o zi din cauza ceții. Gazdele au tras primul semnal de alarmă prin Fulop, iar Academica a răspuns prin Buziuc. Sepsi a presat, iar centrarea lui Fulop a fost deviată în bară. La ultima fază din prima repriză, Fulop a încercat să marcheze din corner, dar Vâlceanu a fost la post.

Sepsi - Academica Clinceni 4-0. Gazdele s-au dezlănțuit în repriza a doua

În partea secundă, același Vâlvceanu a scos de sub transversală "trasorul" lui Carnat, iar apoi Sepsi a cerut penalty, la un henț al lui Matei. Arbitrul a lăsat jocul să continue, iar Ștefănescu a deschis scorul la câteva secunde distanță. Sepsi și-a dublat avantajul, după ce lovitura liberă a lui Fulop a fost deviată de Buziuc în poartă. Ștefănescu a reușit dubla în minutul 74, iar Vașvari a închis tabela în minutul 77 și Sepsi - Academica Clinceni s-a terminat 4-0.

Sepsi și Academica Clinceni ar fi trebuit să dispute luni, 9 decembrie 2019, primul meci al zilei din Liga 1, de la ora 18:00, în direct la Digi Sport 1. Însă, din cauza ceții, partida nu s-a putut desfășura în condiții optime și a fost întreruptă după un sfert de oră.

Meciul se va relua azi, de la ora 16:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1, din minutul 15!

UPDATE Marți, 10 decembrie 2019. Ora 13:54. Vremea de la Sfântu Gheorghe îndeplinește în acest moment condițiile necesare pentru ca meciul de fotbal să se dispute în condiții optime.

stadion sf gheorghe
Stadionul din Sfântu Gheorghe / Foto: Digi Sport

UPDATE: LPF a decis că meciul Sepsi - Academica Clinceni se va juca marți, de la ora 16:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

UPDATE: După 45 de minute de așteptare, cauzate de ceață, meciul Sepsi - Academica Clinceni a început, însă a fost întrerupt după un sfert de oră. Condițiile de vizibilitate erau extrem de slabe și nu mai permiteau desfășurarea jocului.

Ilfovenii traversează o perioadă extrem de bună în acest moment. Trupa lui Ilie Poenaru a adunat două victorii și două remize în ultimele patru etape. De partea cealaltă, Sepsi a pierdut în runda precedentă pe terenul campioanei, CFR Cluj, după un meci în care Leo Grozavu a adoptat o tactică defensivă.

LIVE VIDEO Sepsi - Academica Clinceni (18:00, Digi Sport 1)

În tur, Sepsi și Clinceni au remizat, scor 1-1. Cele două s-au mai duelat în Liga 2, în sezonul 2016/2017. Ambele jocuri din acel sezon au fost câștigate de covăsneni, scor 3-0 și 2-1.

Înaintea meciului direct cele două echipe împart locul de baraj, având câte 19 puncte.

Meciul din această seară va fi condus la centru de George Găman. Asistenți vor fi Marius Marchidanu și Vlad Bârleanu, iar rezervă va fi Mihai Amorăriței.

Echipele probabile

• Sepsi: Niczuly – R. Tincu, Dimitrov, Barisic, Fl. Ștefan – Bouhenna, Vașvari, Velev, Carnat – M. Ștefănescu, Safranko
  • Clinceni: Vâlceanu – Patriche, G. Matei, A. Răuță, Cebotaru – P. Pârvulescu, Deretti, A. Șut, Merloi – Vojtus, Buziuc
Sepsi Sepsi
  • 90+3 fr2

Final de meci. Sepsi - Academica se termină 4-0.

• 85 s s

Velev intră în locul lui Vașvari.

• 78 s s

Karanovic intră în locul lui Safranko.

• 77 g g

GOOOOOL Sepsi! Fulop execută o lovitură liberă direct pe poartă, din unghi, mingea e respinsă de Cebotaru și ajunge la Vașvari, care trimite în plasă.

• 74 g g

GOOOOOL Sepsi! Ștefănescu e lansat pe stânga și înscrie cu un șut frumos la colțul lung.

• 73 s s

Dumitru intră în locul lui Robert Ion.

• 72 s s

Deretti intră în locul lui Chatziterzoglu.

• 67 s s

Gal-Andrezly intră în locul lui Carnat.

• 66 g g

GOOOOOL Sepsi! Fulop execută o lovitură liberă, iar Buziuc, care se află în zid, deviază în plasă