craiova
Lovitură grea pentru Universitatea Craiova! Un titular, OUT pentru restul sezonului
Exclusiv Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după FC Botoșani - Dinamo: ”E senzațional”
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Prima reacție a lui Romario Benzar, după ce a fost accidentat grav de Abdallah. ”Am gaură în cap!”
Fotbal European
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
2 - 1
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Vi 19.06.2020 21:00

Universitatea Craiova - Astra 2-1. Oltenii câștigă după un final dramatic și se apropie la 4 puncte de CFR

19.06.2020, 21:00

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Universitatea Craiova - Astra 2-1. Oltenii se impun pe teren propriu, după un final dramatic. Victoria gazdelor a venit în minutul 91 al meciului, când Koljic a reușit dubla. Atacantul a deschis scorul în minutul 60.

Craiova s-a văzut egalat în minutul 71, prin Baicu. Oltenii au revenit și au marcat golul victoriei în minutele de prelungiri. Echipa lui Bergodi s-a apropiat astfel la 4 puncte de CFR.

Știrea inițială.

Universitatea Craiova - Astra Giurgiu, meciul care deschide runda a patra din play-off-ul Ligii 1, se dispută în această seară, de la ora 20:00, pe Digi Sport 1.

LIVE VIDEO Universitatea Craiova - Astra, de la 20:00, pe Digi Sport 1

Partida de pe Stadionul "Ion Oblemenco" va consemna debutul lui Cristiano Bergodi pe banca tehnică a oltenilor, într-un meci oficial. Italianul l-a înlocuit pe Corneliu Papură, iar în partidele de pregătire a înregistrat două înfrângeri și o singură victorie.

Pentru Universitatea Craiova este primul meci de după reluarea sezonului din Liga 1. Oltenii ar fi trebuit să evolueze săptămâna trecută, contra celor de la FC Botoșani, însă meciul a fost amânat, după ce rezultatul testului COVID-19 pentru medicul moldovenilor a fost "neconcludent".

De partea cealaltă, Astra a reluat sezonul cu o remiză albă contra celor de la Gaz Metan Mediaș. Giurgiuvenii au primit și vești bune în această săptămână, după ce antrenorul Bogdan Andone și fundașul Gabi Tamaș au acceptat să-și prelungească înțelegerile.

LIVE VIDEO Universitatea Craiova - Astra, de la 20:00, pe Digi Sport 1. Mihăilă s-a recuperat, Alibec are șanse minime să joace

Înaintea acestui duel, Universitatea Craiova ocupă locul 3 în Liga 1, cu 26 de puncte, iar o victorie ar duce-o la patru puncte în spatele liderului CFR Cluj.

De partea cealaltă, Astra, care nu a primit dreptul de participare în competițiile europene din sezonul viitor, are cu un punct mai puțin decât adversara sa de astăzi și se află pe locul 4.

Pentru meciul din Bănie, Cristiano Bergodi ar putea miza pe Valentin Mihăilă, care s-a recuperat după accidentarea suferită în timpul meciului amical cu FC Viitorul.

În schimb, Astra are șanse minime să îl aibă la dispoziție pe Denis Alibec, după ce Bogdan Andone a anunțat că golgheterul echipei s-a resimțit în urma partidei cu Gaz Metan Mediaș, în care a evoluat puțin peste o repriză.

• 95 final

Final de meci.

• 92 s s

Schimbare la Craiova. Iese Răduț și intră Dandea.

• 91 g g

Goool Craiova. Baiaram ia o acțiune personală și pasează în fața porții lui Koljic care își aduce echipa în avantaj.

• 86 cg cg

Radunovic vede și el galben.

• 85 cg cg

Tamaș vede și el galbenul.

• 84 s s

Schimbare la Craiova. Iese Mateiu și intră Ivanov.

• 84 s s

Schimbare la Craiova. Iese Mihăilă și intră Baiaram.

• 84 cg cg

Seto vede și el galben.

• 84 cg cg

Bărbuț vede cartonașul galben.

• 76 s s

Schimbare la Craiova. Iese Nistor și intră Gustavo.

• 71 g g

Goool Astra. Baicu restabilește egalitatea.

• 70 s s

O nouă schimbare la Astra. Iese Simion și intră Seto.

• 70 s s

Schimbare la Astra. Iese Stahl și intră Baicu.

• 70 s s

Schimbare la Astra. Iese Gheorghe și intră Balaure.

• 68 s s

Schimbare la Craiova. Iese Ivan și intră Bărbuț.

• 60 g g

Goool Craiova! Koljic deschide scorul din pasa cu călcâiul a lui Cicâldău.

• 59 cg cg

Mateiu vede cartonașul galben.

• 57 cg cg

Mihai Răduț vede cartonașul galben.

• 53 s s

Schimbare la Astra. Iese Ioniță și intră Fatai.

• 49 oc oc

Ocazie pentru Craiova. Lazar scoate șutul periculos trimis de Cicâldău din interiorul careului de 16 metri.

Schimbare la Craiova. Iese Vlădoiu și intră Vătăjelu.

Pauză.

• 44 cg cg

Vlădoiu vede cartonașul galben,

• 41 cg cg

Valentin Gheorghe vede cartonașul galben.

• 23 oc oc

Dublă ocazie pentru Craiova. Koljic și Acka trec pe rând pe lângă deschiderea scorului, ultimul a trimis cu capul în bară.

• 10 oc oc

Ocazie mare pentru Craiova. Mihăilă nu reușește să preia din poziție de unu la unu cu portarul advers.