FOTBAL:FARUL CONSTANTA-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 0
Botoşani Botoşani
Sb 06.03.2021 14:30

Universitatea Craiova - FC Botoșani 1-0. Gruparea din Bănie a făcut "Baiaram", iar moldovenii tremură pentru locul de play-off

06.03.2021, 16:35

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Universitatea Craiova s-a impus la limită, pe teren propriu, scor 1-0 în fața celor de la FC Botoșani. Singura reușită a partidei i-a purtat semnătura lui Ștefan Baiaram, aflat la primul său gol în Liga 1.

În primele 45 de minute de pe stadionul Ion Oblemenco, Universitatea Craiova a fost echipa mai periculoasă, iar acest lucru s-a văzut în cele din urmă și pe tabelă. Andrei Ivan și Alexandru Cicâldău, în două rânduri, au trecut pe lângă deschiderea scorului, apoi oltenii au tremurat la ieșirea hazardată a lui Pigliacelli, din minutul 34.

Universitatea Craiova - FC Botoșani 1-0

Chindriș nu a reușit să cadreze lovitura de cap și scorul a rămas alb. Dar numai până în minutul 43, când Ștefan Baiaram a fructificat o centrare excelentă a lui Andrei Ivan, înscriind primul său gol pe prima scenă a fotbalului românesc.

În actul secund, nu au fost mari ocazii de gol până spre final. În minutul 73, s-a petrecut faza meciului, când Hamidou Keyta i-a provocat o criză de nervi lui Marius Croitoru, după ce i-a stricat o fază promițătoare lui Al-Mawas. Sirianul a fost aproape de egalare trei minute mai târziu, dar Pigliacelli a fost la post și a respins în corner.

Mihai Roman a avut și el șansa de a înscrie, în minutul 89, când voleul său din interiorul careului a trecut puțin peste poarta gazdelor. Universitatea Craiova a câștigat toate cele trei puncte și, cu un meci în plus disputat, s-a apropiat la doar patru lungimi de FCSB și CFR Cluj. FC Botoșani rămâne pe poziția a 5-a, cu 37 de puncte, dar tremură până la finalul sezonului regulat pentru locul de play-off.

VIDEO Rezumat Universitatea Craiova - FC Botoșani 1-0

__________________________________________________________________________________

Meciul Universitatea Craiova - FC Botoșani, din cadrul etapei a 26-a din Liga 1, se dispută sâmbătă, de la 14:30, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe digisport.ro, în format live video și text.

Înaintea meciului direct, Universitatea Craiova este pe locul trei în Liga 1, cu 47 de puncte, în timp ce FC Botoșani ocupă a cincea poziție, cu 37 de puncte.

LIVE VIDEO Universitatea Craiova - FC Botoșani, de la 14:30, la Digi Sport 1

Universitatea Craiova vine la partida cu Botoșani după o victorie, 1-0 cu Chindia în sferturile Cupei României, însă ultimul joc din Liga 1 a fost pierdut, de asemenea în fața formației din Târgoviște, cu același scor.

Înfrângerea de runda trecută a fost prima pentru olteni cu Marinos Ouzounidis pe banca tehnică, precedentul eșec datând din decembrie 2020, 0-2 cu FCSB.

FC Botoșani a pierdut, de asemenea, ultimul meci disputat, 0-2 cu FCSB, și încă are emoții pentru calificarea în play-off, distanța față de locul șapte, ocupat de Chindia, care are un meci mai mult disputat, fiind de două puncte.

În meciul tur, FC Botoșani și Universitatea Craiova au încheiat la egalitate, 0-0, dar precedenta confruntare directă a avut loc în Cupa României, în optimi, și a fost câștigată de olteni cu 1-0.

LIVE VIDEO Universitatea Craiova - FC Botoșani, echipele probabile

• Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Papp, Constantin, Bancu - Mateiu, Nistor - Cîmpanu, Cicâldău, Baiaram - Ivan
  • FC Botoșani: Hankic - Braun, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Florescu, Rodriguez, Ongenda - Caia, Al Mawas, Keyta
  • 90+3 final

Horațiu Feșnic flueiră finalul jocului. Universitatea Craiova câștigă toate cele trei puncte, grație reușitei lui Ștefan Baiaram.

• 89 oc oc

Mihai Roman trimite un voleu puternic din interiorul careului, care trege puțin peste poarta gazdelor.

• 84 cg cg

Centralul Feșnic îi arată cartonașul galben lui Tîrcoveanu.

• 76 oc oc

Ocazie FC Botoșani! Al-Mawas reia din interiorul careului, dar Mirko Pigliacelli este la post și respinge în corner.

• 71 s s

Iese Cîmpanu, intră fostul jucător al lui Dinamo, Juan Camara.

• 61 cg cg

Sirianul Botoșaniului l-a lovit pe Bancu și a văzut cartonașul galben.

• 51 cg cg

Căpitanul Universității Craiova este avertizat cu cartonaș galben după o intervenție asupra lui Al-Mawas.

• 46 s s

Papa este înlocuit de Tîrcoveanu.

• 46 s s

Iese Realdo Fili și intră golgheterul moldovenilor, Hamidou Keyta.

Începe repriza secundă.

• 45+1 fr1

Pauză în Bănie!

• 43 g g

GOOOL Universitatea Craiova! Andrei Ivan trimite o pasă în fața porții, iar Ștefan Baiaram trimite balonul în plasă.

• 34 oc oc

Șansă mare irosită de FC Botoșani! Chindriș ajunge înaintea lui Pigliacelli la o centrare a lui Rodriguez, dar reluarea sa cu capul nu nimerește spațiul porții goale.

• 33 cg cg

Papp este și el "îngălbenit" după ce l-a faultat pe Al-Mawas.

• 31 oc oc

Cicâldău execută lovitura liberă dintr-o poziție foarte bună, dar mingea este respinsă de zidul oaspeților.

• 29 cg cg

Enriko Papa vede cartonașul galben în urma unei intervenții la marginea careului asupra lui Ivan.

• 25 oc oc

Alexandru Cicâldău este la un pas să reia o centrare a lui Nicușor Bancu, însă Chindriș este atent și îndepărtează pericolul.

• 20 s s

David Croitoru, fiul antrenorului moldovenilor, rezistă 20 de minute pe teren și este înlocuit cu Toutouh.

• 8 oc oc

Andrei Ivan este găsit excelent de Cicâldău, însă șutul atacantului ratează cu mult ținta.

Începe partida de pe stadionul Ion Oblemenco.