FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - AFC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Hermannstadt - Botoșani Live Video, 17:30, DGS1. Sibienii sunt pe primul loc în play-out, dar nu au drept de Europa
WhatsApp Image 2024-03-15 at 20.40.20
Ce a făcut Gică Hagi în timpul meciului Manchester City - Real Madrid: ”Nu am mai rezistat!”
zaval
Răzvan Zăvăleanu, mesaj tranșant pentru jucători: ”Trebuie să arate că au o anumită valoare”
LIVE Stirile Digi Sport
Viitorul Viitorul
0 - 1
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Jo 05.12.2019 20:30

Viitorul - Astra 0-1. Giurgiuvenii câștigă la Ovidiu și sunt la un punct de lider. Eric a revenit pe gazon

05.12.2019, 22:05

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Viitorul - Astra 0-1 | Valentin Gheorghe a marcat golul care a adus-o pe Astra la un punct de liderul CFR. Denis Alibec a fost omul cu pasa decisivă la singura reuşită a meciului de la Ovidiu.

Viitorul a fost echipa care a avut mai multe ocazii. Houri a tras puţin pe lângă în minutul 12, iar Calcan l-a imitat. Lazar şi-a salvat echipa cu o intervenţie excelentă la lovitura de cap a lui Ghiţă.

Valentin Gheorghe a marcat unicul gol al meciului

În repriza a doua, oaspeţii au avut emoţii mari după un henţ al lui Tamaş în preajma careului. Ciobanu nu a tras pe spaţiul porţii, iar ocaziile s-au răzbunat. În minutul 77, Alibec a inventat o pasă perfectă pentru Ghorghe, care nu l-a iertat pe Căbuz.

Eric a revenit pe teren

A fost momentul în care Gică Hagi a decis să-l arunce în joc pe Eric. Acesta a revenit pe teren, chiar de ziua lui, după o pauză de aproape 4 luni.

Știrea inițială.

Viitorul - Astra este derby-ul etapei a 19-a din Liga 1, cel puțin prin prisma clasamentului. Giurgiuvenii au ajuns pe locul 2, după seria de 6 victorii la rând, însă trupa lui Hagi este redutabilă pe teren propriu, acolo unde este o echipă redutabilă, cu o singură remiză și doar victorii în rest.

Viitorul are al doilea atac din Liga 1, ca eficiență, cu 39 de goluri în 18 etape. Gabriel Iancu e golgheter, cu 8 reușite.

Astra are cu 10 goluri mai puțin, iar Alibec e cel mai bun marcator al giurgiuvenilor, cu 7 reușite și 4 pase decisive.

Cele două echipe pot face schimb de locuri în cazul unei victorii a constănțenilor, care sunt la două puncte în spatele Astrei.

• Meciul Viitorul - Astra va fi de la ora 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1 și LIVE VIDEO&TEXT pe digisport.ro și m.digisport.ro.
  • Partida poate fi urmărită și în aplicația Digi Online.

Viitorul - Astra, echipele probabile:

Viitorul: Căbuz - Boboc, Țîru, Ghiță, De Nooijer - Matei, Artean, Ciobanu - Houri, Rivaldinho, Munteanu
Antrenor: Gheorghe Hagi

Astra: Lazar - Bruno, Graovac, Tamaș, Dima, Radunovic - Simion, Răduț, Gheorghe - Budescu, Alibec
Antrenor: Bogdan Andone

• 93 final

Final de meci la Ovidiu.

• 86 s s

Schimbare la Astra. Iese Alibec și intră Begue.

• 77 g g

Goool Astra! Valentin Gheorghe deschide scorul după ce este lăsat de Alibec singur că portarul.

• 75 s s

Schimbare la Viitorul. Iese Rivaldinho și intră Munteanu.

• 68 s s

Schimbare la Astra. Iese Budescu și intră Biceanu.

• 63 oc oc

Ocazie pentru Viitorul. Centralul consideră că Tamaș a făcut henț la marginea careului de 16 metri, iar Ciobanu trimite puțin peste poartă, din lovitura liberă acordată.

• 60 cg cg

Răduț vede cartonașul galben.

• 57 s s

Schimbare la Astra. Iese Matei și intră Valentin Gheorghe.

A început repriza secundă.

Schimbare la Viitorul. Iese Mladen și intră Artean.

Pauză.

• 43 cg cg

Mladen vede cartonașul galben.

• 37 oc oc

Ocazie pentru Viitorul. Ghiță trimite bine cu capul din centrarea lui Ciobanu, dar Lazar este la post și respinge în corner.

• 28 fm fm

Gazdele cer penalty la o intervenție a lui Dima asupra lui Rivaldinho. Centralul lasă jocul să continue.

• 25

Cele două echipe nu și-au mai creat ocazii de a marca. Viitorul a preluat controlul jocului.

• 14 cg cg

Dima vede cartonașul galben.

• 13 fm fm

Alibec face o fază frumoasă și-i dă o pasă genială lui Radunovic, dar acesta centrează, din interiorul careului, direct în picioarele unui fundaș advers.

A început meciul. Înaintea partidei, Gică Popescu i-a dat un tricou lui Sebastian Mladen pentru meciul cu numărul 100 în Liga 1.