Gheorghe Hagi la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Farul Constanta, cont�¢nd
”Au excelat!”. Gică Hagi a avut numai laude pentru foștii săi jucători. Cele trei nume pe care le-a rostit
Screenshot 2024-04-24 213706
Gică Hagi, mesaj pentru Olimpiu Moruțan după accidentarea care îl face să rateze EURO
adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
Viitorul Viitorul
5 - 0
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Lu 15.07.2019 22:00

Viitorul - Dinamo 5-0. Hagi l-a făcut K.O. pe Neagoe, într-un meci întrerupt peste 20 de minute

15.07.2019, 19:35

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Viitorul - Dinamo 5-0. ”Câinii” s-au făcut de râs în faţa Viitorului şi au încheiat prima etapă pe ultimul loc.

Viitorul a spulberat-o pe Dinamo şi este primul lider al Ligii 1. De nouă minute a avut nevoie Gabi Iancu pentru a înscrie. Atacantul constănţenilor a fost aproape de dublă, după ce l-a driblat pe Straton. Iancu şi-a mai trecut în cont o ratare, după o fază reuşită de George Ganea.

Dorit de FCSB în această vară, olandezul De Nooijer a pasat decisiv pentru golul de 2-0 reuşit de Ganea, imediat după pauză. Şi Măţan a fost aproape de gol, iar recitalul constănţenilor a continuat. Abia introdus, Calcan a dus scorul la 3-0, iar câţiva fani dinamovişti nu au mai rezistat şi au intrat pe teren.

După mai bine de 20 de minute de întrerupere, în care galeria lui Dinamo a fost evacuată, Iancu şi Eric au dus scorul la 5-0, rezultatul final de la Ovidiu.

De patru ori în istorie mai pierduse Dinamo la cinci goluri diferenţă în Liga 1.

Știrea inițială.

Primul derby al sezonului din Liga 1, Viitorul - Dinamo, este în direct la Digi Sport 1 de la ora 21:00.

Eugen Neagoe vrea să-l bată pe Gică Hagi fără Dan Nistor în echipă, dar "Regele" nici nu vrea să audă de alt rezultat în afara victoriei.

Dinamoviştii se gândesc doar la play-off, după doi ani la rând în play-out, şi vor să scoată maximum din startul sezonului.

Au meciuri de foc în primele trei etape. Debutează la Ovidiu, cu Viitorul, apoi primesc vizita Craiovei, pe Arena Naţională, şi se deplasează în Gruia, pentru duelul cu CFR Cluj. Neagoe vrea titlul în primul an petrecut pe banca lui Dinamo.

"Cuvântul play-out nu mai există pentru noi, obiectivul minim al lui Dinamo în acest an este acela de a ajunge în play-off", a declarat italianul Mattia Montini.

"Nu există şi nici nu va exista. Eu sunt convins că vom ajunge în play-off şi, în momentul când vom ajunge acolo, vom putea discuta şi despre cupele europene", a spus şi antrenorul "câinilor", Eugen Neagoe.

"Sperăm ca şi în continuare să am o echipă care are foame să se antreneze şi foame să joace fotbal", a afirmat şi managerul tehnic al Viitorului, Gică Hagi.

Pentru meciul cu Viitorul, Dinamo nu poate conta pe căpitanul Dan Nistor, accidentat. Montini va purta banderola "alb-roşiilor" în duelul care închide prima etapă a Ligii 1.

• 90 final

Final de meci la Ovidiu. Viitorul se impune după un meci întrerupt mai mult de 20 de minute.

• 80 oc oc

Țîru trece și el pe lângă gol. Șutul acestuia din interiorul careului de 16 metri este respinsă de Straton.

• 74 cg cg

Artean vede și el galbenul.

• 74

Încă un fan a intrat pe teren, dar este scos rapid de către forțele de oridine.

• 70 g g

Goool Viitorul! Dinamo este la pământ. Eric își trece și el numele pe tabela de marcaj, cu un șut de la aproximativ 25 de metri.

• 69 g g

Goool Viitorul! Iancu face dubla cu o lovitură de cap.

• 69 cg cg

Popa vede cartonașul galben.

• 68 s s

Meciul s-a reluat. Viitorul a făcut o schimbare. Eric a intrat în locul lui Mățan.

• 67+7

Fanii i-au cerut lui Prunea să plece, alături de Neagoe.

• 67+5

O parte din fanii ”câinilor” părăsesc arena din Ovidiu.

• 67+22

Meciul se reia din minutul 67.

• 67+21

Meciul este întrerupt de peste 20 de minute.

• 67+2

Meciul este încă întrerupt, din cauza fanilor dinamoviști. Au loc negocieri cu aceștia.

• 67+10

Arbitrul scoate jucătorii de pe teren. Galeria lui Dinamo este evacuată.

• 67

Meciul este întrerupt. Câțiva fani de la Dinamo au intrat pe gazon.

• 66 g g

Goool Viitorul! Calcan își trece și el numele pe lista marcatorilor, iar ”câinii” sunt KO.

• 65 s s

O nouă schimbare la Viitorul. Iese Ganea și intră Calcan.

• 58 s s

Schimbare la Viitorul. Iese Iacob și intră Ghiță.

• 54 oc oc

O nouă ocazie pentru Viitorul. Mățan îl întinde pe Straton din interiorul careului de 16 metri.

• 51 s s

O nouă schimbare la Dinamo. Iese Sorescu și intră Popa.

• 50 cg cg

Montini vede cartonașul galben.

• 48 g g

Goool Viitorul! Ganea majorează diferența cu un gol superb. Atacantul reia spectaculos în plasă o centrare a lui De Nooijer.

A început repriza secundă.

Schimbare la Dinamo. A ieșit Grigore și a intrat Sin.

Pauză la Ovidiu.

• 27 oc oc

O nouă ocazie pentru Viitorul! Iancu ratează o nouă șansă de a majora diferența. Șutul atacantului de la marginea careului de 16 metri se duce pe lângă poarta dinamoviștilor.

• 17 oc oc

Ocazie pentru Viitorul. Iancu trece din nou pe lângă gol. Acesta îl driblează pe Straton, dar intră în unghi și nu mai nimerește cadrul porții.

• 9 g g

Goool Viitorul! Gabi Iancu deschide scorul cu un șut din interiorul careului de 16 metri.

• 4 oc oc

Iancu ratează prima ocazie a meciului. Acesta șutează de la marginea careului de 16 metri, dar mingea trimisă de el se duce pe lângă poartă.