Marin Dună, atac frontal la adresa arbitrajului după Voluntari - Petrolul: ”Trebuiau acordate 3 cartonașe roșii”
articol scris de Digi Sport01.12.2023, 20:03
FC Voluntari și Petrolul au remizat, scor 0-0, în cadrul etapei a 18-a din SuperLigă.
![duna](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMDcl/MkYyMiUyRjE3NjkwOTRfMTc2OTA5NF9k/dW5hLmpwZyZ3PTEwNjAmaD02MzYmaGFz/aD01M2E2ZGQyZmNhNzM2YTJhMDYwN2RhODYzMjlkZDk4OA==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Marin Dună: ”La faultul lui Diomande trebuiau acordate 3 cartonașe roșii”
La finalul partidei, Marin Dună (56 de ani), antrenorul celor de la FC Voluntari, a subliniat că echipa sa a ieșit extrem de ”șifonată” după acest meci, prin prisma accidentărilor pe care le-au suferit Radu Boboc (24 de ani) și Andrei Dumiter (24 de ani), dar și a eliminării lui Patricio Matricardi (29 de ani).
De asemenea, tehnicianul ilfovenilor a susținut că arbitrul acestei partide, George Găman, trebuia să-i acorde cartonașul roșu lui Paul Papp (34 de ani) pentru intrarea dură cu cotul asupra lui Adan Nemec (38 de ani) din finalul partidei.
Mai mult, Marin Dună a subliniat că intrarea dură a lui Ismael Diomande asupra lui Andrei Dumiter din minutul 77 trebuia sancționată cu 3 cartonașe roșii.
”Am ieșit destul de rău după acest joc. Eu cred că am pierdut două puncte, în special după repriza a doua când am avut 4-5 ocazii mari de tot de gol. Ne pare mai rău de jucătorii pe care i-am pierdut, pentru că sunt doi jucători care nu știm când vor reveni (n.r. Radu Boboc și Andrei Dumiter, ambii accidentați de doi jucători ai Petrolului).
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Nu cred că vor reveni destul de repede, iar acele intrări eu nu pot să le înțeleg. La Dumiter trebuiau acordate 3 cartonașe roșii. Nu acuz arbitrajul, cu toate că putea să mai dea un adversar afară, pe Paul Papp la acea intrare cu cotul asupra lui Adam Nemec”, a spus Marin Dună la flash-interviu.
Totodată, Marin Dună a vorbit despre primele diagnostice pe care le-a oferit medicul din staff-ul celor de la FC Voluntari în privința accidentărilor suferite de Radu Boboc și Andrei Dumiter în acest meci.
”Preliminar, din ce a văzut medicul, la Boboc este genunchiul colateral extern, iar la Dumiter este mai dificil pentru că probabil este și glezna și genunchiul”, a mai spus Marin Dună.
În urma acestui rezultat, Petrolul Poliești se află pe locul al 5-lea în clasamentul SuperLigii, cu 26 de puncte acumulate după 18 partide. De partea cealaltă, FC Voluntari ocupă poziția a 9-a a ierarhiei, cu 21 de puncte obținute după 18 runde.
VIDEO Rezumat Voluntari - Petrolul, scor 0-0
Etichete: petrolul ploiesti , voluntari , marin duna
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...