FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (25.04,2024)
Florin Prunea a cerut la națională un jucător după Craiova - CFR Cluj 0-1, iar acesta a venit cu replica
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
”60 de milioane de căutări. E un brand în toată lumea”. Clubul din SuperLiga care a dat lovitura
Stirile Digi Sport
Mioveni Mioveni
1 - 0
U Craiova 1948 U Craiova 1948
Lu 23.08.2021 19:30

Mioveni - U Craiova 1948 1-0. Victorie importantă pentru echipa lui Pelici, după un gol anulat controversat al oltenilor

23.08.2021, 20:38

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

CS Mioveni s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la U Craiova 1948. Pelici a bifat o victorie importantă, după o decizie controversată a arbitrajului care a dus la un gol anulat pentru formația antrenată de Adrian Mutu.

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut elevilor lui Alexandru Pelici. După o acțiune frumoasă a echipei gazde, Rădescu a finalizat cu un șut care trece puțin pe lângă poartă.

În minutul 11, Kovacic l-a faultat în careu pe Bogdan Rusu, iar arbitrul acordat lovitură de la unsprezece metri. Buziuc a transformat penalty-ul. Scorul putea deveni 2-0, în minutul 23, atunci când Ionuț Balaur a trimis cu capul spre poarta lui Mogoșanu. Balonul a trecut puțin pe lângă poartă.

Oltenii au avut o ocazie mare abia în minutul 54, atunci când Ondaan a bătut lovitura liberă direct pe poartă, dar coechipierii săi nu au reușit să împingă balonul în poarta lui Ducan.

În minutul 62, Baeten i-a pasat foarte bine lui Hugo Vieira care l-a lobat pe Ducan, reușind un gol superb. Arbitrul a luat o decizie controversată și a anulat golul pe motiv de ofsaid.

Câteva minute mai târziu, echipa lui Pelici a ieșit din nou la atac. Rusu a reluat cu capul o minge aruncată în careul oltenilor, dar parada lui Mogoșanu a păstrat scorul neschimbat.

Pe finalul partidei, Oancea a văzut al doilea cartonaș galben, iar CS Mioveni a rămas în zece jucători.

În prelungiri, oltenii au avut șansa să egaleze. Baeten i-a pasat foarte bine lui Vieira care a șutat, dar balonul a ocolit poarta.

VIDEO Rezumatul meciului CS Mioveni - U Craiova 1948 1-0

Mioveni - U Craiova 1948, 18:30, Digi Sport 1. Gazdele nu au nicio victorie pe teren propriu

Formația lui Alexandru Pelici are avantajul de a juca pe teren propriu cu gruparea din Bănie, însă statistica nu e de partea ei la acest capitol. Mioveni a pierdut ambele partide de campionat jucate acasă în acest sezon, nereușind să înscrie niciun gol.

Pe Stadionul Orășenesc, Mioveni a pierdut cu 0-2 în fața celor de la Rapid, respectiv 0-1 contra campioanei CFR Cluj. După primele 5 etape, argeșenii se clasează pe locul 10, cu 6 puncte din cele 15 posibile.

De partea cealaltă, echipa lui Adrian Mutu a obținut o singură victorie și două înfrângeri în deplasare, în debutul acestui sezon de Liga 1. Oltenii se află cu două poziții mai sus în clasament față de adversarii de luni seară, având un punct în plus.

U Craiova 1948 a obținut rezultate mixte în primele 5 runde ale primului eșalon românesc: 2 înfrângeri, 2 victorii și un rezultat de egalitate. În ultimul meci direct, oltenii s-au impus în fața argeșenilor pe teren propriu, 4-2.

Mioveni - U Craiova 1948, 18:30, Digi Sport 1. Echipele probabile

Mioveni: Ducan - Balaur, Scarlatache, Garutti - Șerbănică, Dumitriu, Panait, Oancea - Buziuc, Rusu, Coșereanu

U Craiova 1948: Mogoșanu - Huyghebaert, Kovacic, Machado, Negru - Pop, Albu, Asamoah - Baeten, Vieira, Sidibe

• 90+5 final

Final de meci!

• 90+2 oc oc

Ocazie imensă pentru U Craiova 1948! Baeten îi pasează foarte bine lui Vieira care șutează, dar balonul ocolește poarta.

• 87 cgr cgr

Oancea vede cel de-al doilea cartonaș galben și este eliminat.

• 85 s s

Raicea este introdus în locul lui Asamoah.

• 85 cg cg

Oancea vede cartonașul galben.

• 80 s s

Cristea este introdus în locul lui Rădescu.

• 80 s s

Burnea este introdus în locul lui Garutti.

• 75 oc oc

Rusu trimite cu capul, dar Mogoșanu are o paradă splendidă și scorul rămâne neschimbat.

• 72 cg cg

Ducan vede cartonașul galben.

• 70 s s

Veres este introdus în locul lui Panait.

• 67 cg cg

Kovacic vede cartonașul galben.

• 62 s s

Coșereanu este introdus în locul lui Buziuc.

• 62 s s

Oancea este introdus în locul lui Toma.

• 62 fm fm

Gol anulat pentru U Craiova 1948! Baeten îi pasează foarte bine lui Hugo Vieira care îl lobează pe Ducan, reușind un gol superb. Arbitrul ia o decizie controversată și anulează golul pe motiv de ofsaid.

• 59 cg cg

Panait vede cartonașul galben.

• 54 cg cg

Bușu vede cartonașul galben.

• 49 oc oc

Ocazie pentru U Craiova 1948! Ondaan bate lovitura liberă direct pe poartă, dar coechipierii săi nu reușesc să împingă balonul în poarta lui Ducan

• 47 cg cg

Scarlatache vede cartonașul galben.

• 46 s s

Ondaan este introdus în locul lui Sidibe.

• 46 s s

Van Durmen este introdus în locul lui Pop.

• 46 s s

Bușu este introdus în locul lui Huyghebaert.