Exclusiv Mirel Rădoi pune piciorul în prag la Universitatea Craiova! Nemulțumit, a spus ce se va întâmpla în vară
articol scris de Digi Sport29.04.2025, 15:30
Mirel Rădoi a transmis, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru Digi Sport, că și-ar fi dorit să aibă jucători de profiluri diferite în lotul Universității Craiova, echipă la care a revenit la începutul acestui an.

Preliminarii CM 2026: Kazahstan - Macedonia de Nord, luni, 17:00, DGS 1
Liga Națiunilor: Portugalia - Spania, duminică, 22:00, DGS 1
Antrenorul formației din Bănie a scos în evidență faptul că la mijlocul terenului există doar jucători scunzi, motiv pentru care nu poate opta pentru un joc mai fizic în situațiile în care partidele solicită acest lucru.
De aceea, Mirel Rădoi se va implica în transferurile care se vor face în vară, deoarece dorește în lot și jucători polivalenți și care să se plieze exact pe ceea ce-și dorește să joace Universitatea Craiova.
Mirel Rădoi: ”Eu dacă aduc un jucător, el trebuie să joace pe cel puțin două poziții, să fie polivalent, să vedem cât de compatibil este cu ceilalți”
”Ar trebui să ne referim și la ce s-a întâmplat înainte de venirea mea aici. Dacă vorbim de un mijloc al terenului, noi putem să îl băgăm pe Anzor, iar apoi pe Houri. Îl scoatem pe Houri, îl băgăm pe Oshima. Dintre interii noștri, niciunul nu depășește 1.70m.
Astea au ținut de o strategie la care nu am participat, dar din vară nu o să se mai întâmple asta. Ai nevoie și de alt tip de jucători la mijlocul terenului și în față.

Lucrând aproape 4 ani la națională, cam știu când încep jucătorii să se accidenteze. Din toamnă până în pauza de iarnă, riscul e foarte mare. Mai este o perioadă de la 1 februarie la 25 martie, aveam o statistică unde vedeam că apar multe accidentări datorate terenurilor de antrenament. Nu s-a ținut cont în România de acest lucru.
În alegerea lotului trebuie să ținem cont de mai multe lucruri. Eu dacă aduc un jucător, el trebuie să joace pe cel puțin două poziții, să fie polivalent, să vedem cât de compatibil este cu ceilalți. Dacă am un atacant foarte mare, de centrări, degeaba aducem jucători la mijloc de verticalizări sau cu care să intre în combinație”, a afirmat Mirel Rădoi, într-un dialog cu jurnalistul Bogdan Pop.
În cele 14 meciuri în care a pregătit-o pe Universitatea Craiova, Mirel Rădoi a înregistrat următoarele rezultate: opt victorii, două remize și patru înfrângeri.
În momentul de față, Craiova se află pe locul 2 în campionat, la șase puncte în spatele celor de la FCSB. Din Cupă, oltenii au fost eliminați în sferturile de finală de către CFR Cluj, la loviturile de departajare.
Etichete: mirel radoi , transferuri craiova
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Finanțatorul FCSB, George Becali, a încălcat interdicția impusă de Patriarhul Daniel de a cânta în...