FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET (22.12.2023)
Dinamo - FC Voluntari, LIVE VIDEO, 20:00, pe Digi Sport 1. ”Finală” pentru salvarea de la retrogradare
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (20.04.2024)
Vi 13.04.2018 21:45

Voluntari - Dinamo 2-4. A treia victorie la rând a alb-roşiilor. Prima dublă a lui Daniel Popa în Liga 1

13.04.2018, 22:23

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Dinamo a taxat-o pe FC Voluntari la fiecare greşeală din apărare. Daniel Popa, de două ori, May Mahlangu şi autogolul lui Ionuţ Balaur au fost "gloanţele mitralierei" Bratu în victoria cu 4-2.

Fără Gabi Torje, lăsat din nou în afara lotului, din cauza kilogramelor în plus, Dinamo s-a distrat în deplasarea de la Voluntari.

Fundaşii centrali l-au trădat pe Claudiu Niculescu în prima repriză. Cosmin Achim a gafat la reuşita lui Daniel Popa, iar Balaur a trimis cu capul în propria poartă, după centrarea lui Dan Nistor.

Între cele două goluri ale "câinilor", Deac şi Moldoveanu s-au întrecut în ratări la cele două porţi.

Scorul pauzei, 3-0 pentru Dinamo, a fost stabilit de Mahlangu, aflat la a doua etapă consecutivă cu gol marcat. Sud-africanul a înscris la capătul unui contraatac de senzaţie.

Imediat după pauză, Daniel Popa a reuşit prima sa dublă în Liga 1. L-a taxat din nou pe visătorul Achim, care a fost înlocuit după doar câteva minute.

Mincă i-a refuzat hat-trick-ul atacantului dinamovist, înainte ca ilfovenii să forţeze o improbabilă răsturnare de situaţie. Abia intrat pe teren, Adrian Voicu a dat semnalul revenirii pentru gazde, iar Balaur s-a revanşat pentru autogol cu reuşita care a stabilit scorul final.

Dinamo este lider în play-out, cu şapte puncte peste FC Botoşani, care joacă luni, pe terenul lui ACS Poli Timişoara.

• 90 fr2

FINAL DE MECI! Dinamo şi-a consolidat poziţia de lider în play-out, după a treia victorie consecutivă, 4-2 cu FC Voluntari. Un meci în care Daniel Popa a reuşit prima dublă în Liga 1.

• 89 cg cg

Cartonaş galben primit de Horj.

• 84 g g

GOOOOOL Voluntari, 2-4! Ilfovenii forţează o revenire de senzaţie pe final. A fost rândul fundaşilor dinamovişti să trateze prea uşor o fază a adversarilor, iar Balaur a profitat şi a înscris cu un şut din interiorul careului.

• 83 oc oc

Ocazie Voluntari! Penedo a avut o nouă paradă de execpţie, la şutul din lovitură liberă al lui Florin Cernat.

• 76 g g

GOOOOOL Voluntari, 1-4! Intrat pe teren cu mai puţin de 10 minute în urmă, Adrian Voicu a redus din diferenţă, în urma unui corner.

• 75 s s

Ultima schimbare la Dinamo. Nemec a intrat în locul lui Daniel Popa.

• 70 oc oc

Ocazie Dinamo! Daniel Popa a avut o şansă foarte mare de a face hat-trick-ul, dar atacantul "câinilor" a fost blocat de Mincă, autorul unui reflex spectaculos şi eficient.

• 68 s s

A doua schimbare şi la Dinamo. Ion Gheorghe i-a luat locul lui Pesic.

• 67 s s

Ultima schimbare la Voluntari. Adrian Voicu a intrat în locul lui Daniel Benzar.

• 67 cg cg

Cartonaş galben primit de Pesic.

• 61 s s

O primă modificare şi la Dinamo. Palic a intrat în locul lui Hanca.

• 52 s s

A doua schimbare a meciului, tot la gazde. Horj a intrat în locul lui Achim.

• 50 s s

Prima schimbare a meciului. Novac a intrat în locul lui Marinescu.

• 49 cg cg

Cartonaş galben primit de Hanca.

• 47 cg cg

Cartonaş galben primit de Căpăţână.

• 47 g g

GOOOOOL, 4-0 Dinamo! "Câinii" sunt dezlănţuiţi. Imediat după reluarea jocului, Daniel Popa a profitat de o nouă eroare a lui Achim şi a reuşit dubla.

PAUZĂ! Dinamo conduce cu 3-0, după o primă repriză pe care a controlat-o clar.

• 42 oc oc

Ocazie Voluntari! Deac a ratat o nouă şansă uriaşă. De această dată, atacantul ilfovenilor a trimis mult peste poartă din apropiere, dintr-o poziţie ideală.

• 39 g g

GOOOOOL, 3-0 Dinamo! Un contraatac senzaţional oaspeţilor, pe traseul Nistor-Daniel Popa-May a fost finalizat de mijlocaşul sud-african, care a înscris în poarta goală, după ce l-a driblat pe Mincă.

• 32 ag ag

GOOOOOL, 2-0 Dinamo! Oaspeţii s-au desprins graţie unui autogol. Balaur a trimis nefericit în propria poartă, după o lovitură liberă executată de Nistor.

• 29 oc oc

Ocazie Voluntari! Ilfovenii au trecut din nou pe lângă egalare. Penedo a avut un reflex spectaculos la şutul din unghi al lui Deac şi a păstrat rezultatul neschimbat.

• 26 oc oc

Ocazie Dinamo! Fază superbă a "câinilor", finalizată de Moldoveanu cu un şut pe lângă poartă din poziţie foarte bună.

• 24 oc oc

Ocazie Voluntari! Ilfovenii au fost la un pas de a egala imediat. O altă eroare, a lui Dudea de această dată, l-a pus pe Deac pe contraatac, dar atacantul gazdelor a finalizat dezamăgitor dintr-o poziţie ideală.

• 22 g g

GOOOOOL, 1-0 Dinamo! Daniel Popa a deschis scorul, după o mare eroare a lui Achim. Fundaşul gazdelor a încercat să paseze la propriul portar, dar a trimis prea slab, iar atacantul alb-roşiilor a profitat şi a marcat cu o execuţie simplă.

• 20 fm fm

Un prim moment ameninţător la poarta lui Penedo. Căpăţână a tras prea slab pentru a-i pune probleme panamezului, care a prins fără emoţii.

• 15 oc oc

Ocazie Dinamo! Nistor a avut şansa de a deschide scorul, dar mijlocaşul alb-roşiilor a şutat pe lângă poartă din interiorul careului. "Decarul" oaspeţilor a fost jenat suficient Balaur şi nu a putut şuta aşa cum şi-ar fi dorit.

• 11 fm fm

Emoţii pentru Katsikas. Fundaşul grec a fost lovit în plin de mingea şutată din apropiere de Marinescu şi a rămas întins pe gazon câteva secunde. În cele din urmă, apărătorul elen s-a ridicat şi a continuat jocul fără probleme.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor.