Moruţan, încă afectat de eşecul de la U19: "Am nevoie de două-trei luni să-mi revin". Cum a explicat eliminarea
30.03.2018, 20:29Olimpiu Moruţan a devenit ţapul ispăşitor al ratării calificării naţionalei U19 la Campionatul European, iar mijlocaşul celor de la FC Botoşani spune că ceea ce s-a întâmplat la Ploieşti încă îl afectează.
![Morutan capt](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTgl/MkYwMyUyRjI3JTJGODk1NDg1Xzg5NTQ4/NV9Nb3J1dGFuLWNhcHQuanBnJnc9MTA2/MCZoPTYzNiZoYXNoPTg5NTA4YjM5Y2YxYWIxYzI3NDBjN2UxYzcxNDA1Mzc1.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Fotbalistul de 18 ani a deschis scorul în meciul decisiv din Turul de Elită, cu Ucraina (1-2), apoi a fost eliminat, primind al doilea "galben" pentru că şi-a scos tricoul pentru a sărbători marcarea golului. Ulterior, ucrainenii au întors rezultatul, înscriind de două ori în 10 minute. La finalul partidei de campionat împotriva Concordiei Chiajna, încheiată la egalitate, scor 0-0, Moruţan a explicat cum a luat "roşul" care l-a transformat în "groparul României".
"E un moment foarte greu şi încă nu am trecut peste el. Probabil peste două-trei luni voi trece cu totul peste. Nu mi-am dat seama pe moment ce am făcut, dar eram foarte fericit. Când am luat primul 'galben' nu am fost foarte atent la arbitru, m-am uitat în altă parte şi nu am văzut că am luat galben.
De la începutul zilei vorbeam cu restul colegilor, să fim atenţi să câştigăm, pentru că avem o echipă foarte bună. Am vrut să duc echipa la Euro, dar am făcut o greşeală de care îmi pare rău. Principalul vinovat am fost eu, nu am ce să le reproşez colegilor.
Toată lumea a dat vina pe mine, au fost mesaje care m-au durut şi pe mine. Cel ami mult, m-a durut când mi s-a spus 'groparul României'. De la cariera mea îmi doresc să ajut echipa naţională să ajungă la Cupa Mondială. Asta e ceea ce îmi doresc", a declarat Moruţan.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Viitorul jucător al celor de la FCSB a primit mesaje de încurajare de la unul dintre cei care îi va deveni coleg din sezonul viitor, Mihai Pintilii: "M-a sunat şi m-a încurajat. Mi-a spus să ţin capul sus. Am primit şi alte mesaje de încurajare, de la oameni de fotbal. Trebuie să uit, să-mi fac treaba pe teren şi să-mi ajut echipa".
Tot ca o încurajare, Moruţan a primit banderola de căpitan al botoşănenilor la Chiajna. "Pentru mine a fost o mândrie. Am încercat să dau totul şi ştiu că acest grup e alături de mine", a precizat tânărul fotbalist.
Etichete: liga 1 , echipa nationala , nationala u19 , botosani , fc botosani , morutan , olimpiu morutan
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...