Exclusiv Motivul pentru care Deian Sorescu nu a plecat de la Dinamo: "A fost o întâmplare! Nu o să ne batem joc"
articol scris de Digi Sport17.09.2021, 18:04
FCSB a încercat să-l transfere pe Deian Sorescu în finalul perioadei de mercato, în schimbul a 700.000 de euro, însă Dinamo a refuzat oferta.
![Deian Sorescu, după Dinamo - FC Voluntari / Foto: Sport Pictures](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIxJTJGMDcl/MkYyMCUyRjEzNTc3OTVfMTM1Nzc5NV9k/ZWlhbi1zb3Jlc2N1LnBuZyZ3PTEwNjAm/aD02MzYmaGFzaD1jYmZiYTg1ODZjMTE3MjJlNDZlMThhMmVjYTM2ZTI1YQ==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Administratorul judiciar de la Dinamo, Răzvan Zăvăleanu, a explicat de ce Sorescu nu ar fi putut semna cu FCSB, chiar dacă oferta ar fi fost de 1 milion de euro. În momentul în care Dinamo a primit oferte pentru Sorescu, tabelul de creditori nu era publicat. În aceste condiții, clubul nu putea vinde jucători fără acordul creditorilor.
Motivul pentru care Sorescu nu a putut să plece de la Dinamo în această vară: "Era complicat să ne asumăm vânzarea lui"
"Deian Sorescu nu avea niște restanțe foarte mari. S-a avut grijă de Deian. Cât timp cei de la DDB au condus clubul, ei au avut grijă ca Deian să fie într-o situație cât mai bună. El avea speranțe că ar putea pleca la mai bine, speranțe îndreptățite, dar în același timp trebuie să-i fie bine și clubului Dinamo.
Deian mai are contract cu Dinamo până în 2023. Noi îi vom da drumul lui Deian când va exista o ofertă pe valoarea sa.
Judecătorul sindic a publicat tabelul de creditori în ultima zi de transferuri, așa s-a întâmplat. A fost o întâmplare. Până când nu ai un tabel de creditori, nu ai cui să propui spre aprobare ofertele primite. Valoarea lui Deian, pe Transfermarkt, era mult mai mare decât suma care ne-a fost propusă.
Răzvan Zăvăleanu: "Multe hiene vor să ia jucători buni de la Dinamo"
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Era foarte complicat ca noi să ne asumăm vânzarea lui Deian Sorescu. La vremea respectivă nu aveam cu cine discuta oferta, acesta este motivul principal pentru care nu s-a acceptat oferta.
Nu o să ne batem joc de Dinamo și de dinamoviști, acceptând orice ofertă. Dinamo nu se află într-o situație groaznică în care n-ar avea ce pune pe masă. Nu este o situație groaznică! Multe hiene se află în jurul clubului și așteaptă să ia jucători buni pe sume mici, dar nu se va întâmpla așa ceva!
Dacă va exista o ofertă pentru Deian Sorescu pe măsura valorii sale, cu siguranță îl vom vinde", a spus Răzvan Zăvăleanu, în cadrul emisiunii Liga Digisport.
- Conform Transfermarkt, Deian Sorescu este cotat la 1.4 milioane de euro.
- Sorescu a înscris cinci goluri în primele opt etape din noul sezon, iar Mirel Rădoi l-a convocat la națională.
VIDEO Rezumatul meciului FCSB - Dinamo 6-0
Etichete: jucatori dinamo , mercato , deian sorescu , liga digisport , razvan zavaleanu
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...