Foto Ngezana a postat un mesaj și a primit mii de aprecieri. ”Acum văd totul clar”
articol scris de Digi Sport16.04.2024, 19:24
Siyabonga Ngezana (26 de ani) a fost integralist în partida de la Cluj, de duminică, din etapa 4 a play-off-ului, CFR - FCSB 0-1, iar la două zile după aceea a postat un mesaj care a ajuns viral.
![siyabonga ngezana](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDQl/MkYxNiUyRjE5NTQ2NThfMTk1NDY1OF9z/aXlhYm9uZ2EtbmdlemFuYS5qcGcmdz0x/MDYwJmg9NjM2Jmhhc2g9MmEwZWFiNjgxNzc2NGU5ODk1Njk0ZjY0ZjAxZWEzZWQ=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
- FCSB - Rapid, din etapa 5 a play-off-ului SuperLigii, se va juca sâmbătă, 20 aprilie 2024, de la ora 20:30, pe Arena Națională. Partida va putea fi urmărită și în aplicația Digi Sport, dar și în format Live Video&Text pe digisport.ro.
Ngezana, bucuros după ce FCSB a mai făcut un pas spre titlu
Galerie Foto
Fundașul central, originar din Africa de Sud, care a devenit jucător de bază la FCSB, a văzut golul absolut superb marcat de Florinel Coman (25 de ani) în Gruia, astfel că a intrat și el în plasă de fericire, amintind de celebra ipostază cu Victor Pițurcă (67 de ani).
Fostul selecționer a rămas în istorie prin faptul că după ce a marcat, exact acum 38 de ani, primul gol al meciului cu Anderlecht (minutul 4) prin care elimina avantajul belgienilor din tur, din returul semifinalei Cupei Campionilor Europeni, din sezonul 1985-1986, Steaua - Anderlecht 3-0 (16 aprilie 1986), a intrat cu totul în plasă. Apoi a îmbrățișat un copil de mingi.
Bucuria lui Ngezana a fost la fel de mare în Gruia, doar că acum FCSB este aproape de titlul de campioană a României.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
”Acum văd totul clar”, a fost mesajul postat de fotbalistul care l-a câștigat pe Gigi Becali (65 de ani) și pentru că este creștin.
De altfel, Ngezana a parafrazat prin acest mesaj și un citat celebru din Biblie, după cum el însuși a scos în evidență.
VIDEO cu golul marcat de Florinel Coman, în CFR Cluj - FCSB 0-1
Ilie Dumitrescu a rămas impresionat după CFR - FCSB 0-1: ”E cel mai bun fundaș din SuperLigă!”
Fostul internațional Ilie Dumitrescu, în prezent Expert Digi Sport, a analizat meciul CFR - FCSB și a tras concluziile după ce a văzut desfășurarea din teren.
”Au avut posesie (n.r. FCSB). Au avut dezinvoltură. Chiricheș a făcut un meci foarte bun. Mijlocașii defensivi ai FCSB-ului s-au achitat și ei de sarcini foarte bine (n.r. Șut și Lixandru).
Una peste alta, văd că FCSB are forță și în primul rând mental au crescut foarte mult. E o diferență mare față de sezonul trecut.
Au crescu foarte mult și în plan fizic. Câștigă dueluri foarte ușor cu adversarii.
Ngezana a avut și el o viteză excelentă în acest meci. Revin la ce am spus despre Chiricheș. Este foarte bun la poziționare. Chiricheș e cel mai bun fundaș din SuperLigă. E ușor sa constați că e superior.
Dacă va avea continuitate poate fi o soluție pentru Echipa Națională a României.
Iordănescu Jr. trebuie să ia jucători și din campionatul intern. Aria de selecție este restrânsă.
Aș vrea să mai remarc si evoluția lui Florinel Coman. A intrat și a rezolvat meciul. A fost conectat si concentrat de la început”, a declarat Ilie Dumitrescu în cadrul emisiunii ”Fotbal Club”.
Etichete: victor piturca , siyabonga ngezana , ngezana fcsb
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)