FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
La șase zile după ce a câștigat titlul, Darius Olaru a spus de la cine a primit cel mai emoționant mesaj
costel-galca
Costel Gâlcă a făcut toate calculele înaintea derby-ului cu FCSB. De ce este cel mai greu meci al oltenilor
Video Exclusiv A intrat în direct la TV și a recunoscut. Dan Petrescu îl vrea președinte la CFR Cluj
Otelul Galati Otelul Galati
0 - 2
FCSB FCSB
Sb 29.07.2023 21:30

Oțelul - FCSB 0-2. Roș-albaștrii, a treia victorie la rând! Gălățenii au avut două bare

29.07.2023, 23:32

• SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

FCSB a câștigat partida cu Oțelul Galați, scor 2-0, în etapa a treia din SuperLiga România.

FCSB este lider în clasamentul din SuperLigă după primele trei etape, cu 9 puncte acumulate, în timp ce Oțelul ocupă locul 12, cu două puncte.

Oțelul - FCSB 0-2. A treia victorie la rând pentru roș-albaștri

Prima șansă de gol a roș-albaștrilor a venit în minutul 13, când Băluță a șutat din unghi în blocajul lui Stoian. Popescu a avut și el o șansă de gol în minutul 17, însă portarul gălățenilor a reușit să rețină.

Chiricheș a fost aproape să înscrie în propria poartă în minutul 28, însă Târnovanu l-a ”salvat” pe noul fundaș al roș-albaștrilor.

FCSB a deschis scorul în minutul 40 prin Octavian Popescu, care a înscris cu o execuție splendidă.

Coman a irosit o ocazie importantă în minutul 56, când a scăpat singur cu portarul, însă Rus a reușit să îl prindă din urmă și să îndepărteze pericolul. Tot Coman a irosit un penalty obținut de Cordea în minutul 58.

Gălățenii puteau restabili egalitatea în minutul 76, când Cârjan a nimerit bara transversală cu un șut din afara careului, iar Ursu a nimerit și el bara porții lui Târnovanu în minutul 90.

La următoarea fază, Compagno a dublat avantajul oaspeților, după ce a rămas față în față cu Stoian.

VIDEO Rezumatul partidei Oțelul - FCSB 0-2

Trupa lui Dorinel Munteanu a obținut două rezultate de egalitate în primele două jocuri de la revenirea în SuperLigă, cu UTA Arad și Universitatea Craiova, în timp ce oaspeții au maximum de puncte, în urma succeselor cu U Craiova 1948 și Dinamo.

Cele două formații s-au întâlnit de 54 de ori la nivelul primei ligi. Gălățenii au înregistrat 9 victorii, FCSB, 39, iar 6 dueluri s-au încheiat la egalitate. Cea mai recentă confruntare directă a avut loc în noiembrie 2022, în Cupa României, scor 0-0.

Dorinel Munteanu are 15 jocuri din postura de antrenor împotriva FCSB-ului: 5 succese, o remiză și 9 eșecuri.

Oțelul - FCSB | LIVE VIDEO, 21:30, DGS 1. FCSB, fără Risto Radunovic la meciul cu Oțelul

Risto Radunovic (31 de ani), fundașul stânga al celor de la FCSB, nu va putea evolua în meciul cu Oțelul din deplasare, anunță AS.ro.

Internaționalul muntenegrean are probleme medicale și nu va putea fi pe teren la meciul contra moldovenilor din etapa a doua a SuperLigii.

De asemenea, dacă nu va putea fi recuperat, Risto Radunovic riscă să rateze și meciul retur cu CSKA 1948 Sofia, din turul doi preliminar al Conference League, precizează sursa citată.

Odată cu accidentarea lui Risto Radunovic, în echipa de start a FCSB-ului ar putea apărea Ionuț Panțîru (27 de ani), fotbalist care nu a mai jucat de doi ani în Liga 1, din cauza accidentărilor.

Cum ar putea arăta FCSB la meciul cu Oțelul: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheș, Panțîru - Olaru, Șut, Djokovic - Băluță, Compagno, Coman

Oțelul - FCSB | LIVE VIDEO, 21:30, DGS 1. Meciul Oțelul - FCSB, sold-out

Clubul antrenat de Dorinel Munteanu (55 de ani) a anunțat prin intermediul unui scurt comunicat postat pe rețelele sociale că la meciul cu FCSB-ul nu mai este disponibil niciun bilet.

Ticketing Sold-out la SC Oțelul Galați - FCSB. Toate tichetele de acces pentru meciul de mâine au fost epuizate, astfel casele de bilete vor fi închise în ziua jocului.

Vă mulțumim și suntem nerăbdători să vă avem alături pe stadion și să simțim energia voastră extraordinară pentru Oțelul!”, a transmis Oțelul, pe Facebook.

• 13.500 de locuri este capacitatea stadinului celor de la Oțelul.
FCSB FCSB
  • 90+8 final
  • 90+5 oc
    Ocazie FCSB

Pantea îi pasează în careu lui Compagno, care șutează din întoarcere puțin pe lângă poartă.

• 90+3 cg
    Cartonaş galben Otelul Galati

Rus este avertizat.

• 90+1 g
    Gol FCSB

Coman îi pasează din prima lui Compagno, care îl învinge pe Stoian, după ce rămâne față în față cu portarul gălățenilor.

• 90 oc
    Ocazie Otelul Galati

Ursu execută o lovitură liberă peste zid, dar nimerește bara transversală.

• 85 oc
    Ocazie FCSB

Miculescu centrează din partea dreaptă, iar Coman apare la bara a doua și trimite cu latul, dar Stoian respinge.

• 81 s
    Schimbare FCSB

Cordea este înlocuit cu Miculescu.

• 76 oc
    Ocazie FCSB

Olaru centrează din partea stângă, dar Compagno reia cu capul peste poartă.

• 76 oc

Cârjan șutează puternic din afara careului, dar nimerește bara transversală a porții lui Târnovanu.

• 74 oc
    Ocazie FCSB

Coman execută bine o lovitură liberă, dar mingea trece peste poartă.