FOTBAL:FARUL CONSTANTA-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
Fiorentina i-a stabilit un preț uriaș lui Louis Munteanu: atacantul, dorit de Gigi Becali la FCSB
petrolul
Lovitura primită de Petrolul
Posibilii adversari ai Corvinului în preliminariile Europa League, după câștigarea Cupei României
Otelul Galati Otelul Galati
1 - 3
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 26.11.2023 17:30

Oțelul Galați - Universitatea Craiova 1-3. Mitriță, eroul oltenilor! A făcut ”hat-trick-ul”

26.11.2023, 20:25

• La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

Universitatea Craiova s-a impus cu scorul de 3-1 la Galați, pe terenul celor de la Oțelul, în etapa a 17-a din SuperLigă.

Astfel, oltenii au acumulat 29 de puncte și ocupă locul 4 în clasamentul din SuperLigă, în timp ce Oțelul rămâne pe locul nouă, cu 20 de puncte.

Oțelul Galați - Universitatea Craiova 1-3. Oltenii s-au impus pe ”patinoarul” din Galați

Oțelul Galați a început mai bine partida, iar elevii lui Dorinel Munteanu au irosit câteva șanse importante de gol.

Totuși, deschiderea de scor a venit în minutul 20, atunci când Alexandru Pop a transformat un penalty obținut tot de el, după un duel cu Screciu.

Oltenii au cerut și ei penalty câteva minute mai târziu la o intervenție asupra lui Mitriță, dar centralul a lăsat jocul să continue.

După pauză, elevii lui Ivaylo Petev au dominat jocul, iar golul egalizator a venit în minutul 53 și a fost înscris de Alexandru Mitriță. Danciu ratase și el o ocazie uriașă în minutul 49.

Oltenii au pus presiune, iar în minutul 80, Universitatea Craiova a trecut în avantaj după o pasă superbă a lui Bancu și o finalizare perfectă a lui Mitriță.

Mitriță a făcut hat-trick-ul în minutul 83, iar oltenii au câștigat partida de la Galați.

VIDEO Rezumatul partidei Oțelul Galați - Universitatea Craiova 1-3

Oțelul Galați are o serie de cinci meciuri la rând fără înfrângere în toate competițiile, egaluri cu Oțelul, Hermannstadt și Poli Iași în campionat și cu FCSB în Cupa României și victoria de runda trecută cu UTA Arad.

Universitatea Craiova a legat trei meciuri la rând fără eșec, serie începută cu victoria din Cupă cu UTA și continuată în campionat cu remiza cu FCU Craiova și victoria cu Dinamo, la debutul antrenorului Ivaylo Petev.

În turul de la Craiova, Universitatea și Oțelul au remizat, 0-0.

Oțelul Galați - Universitatea Craiova LIVE VIDEO, 17:30, DGS 1. Echipele probabile

Gol Universitatea Craiova

Mitriță face hat-trick-ul, după ce îl învinge pe Dur-Bozoancă din fața porții. Crețu a contribuit cu pasa decisivă.

• 82 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Mateiu este avertizat.

• 80 g

Bancu îl găsește foarte bine pe Alexandru Mitriță, care are o execuție superbă și îl învinge pe Dur-Bozoancă.

• 75 oc
    Ocazie Otelul Galati

Lovric încearcă să înscrie cu o execuție spectaculoasă, dar balonul ajunge în brațele lui Popescu.

Ocazie Universitatea Craiova

Bancu avansează în partea stângă și pasează în careu, Mitriță trimite spre poartă, dar Dur-Bozoancă respinge foarte bine.

• 53 g

Bancu îl găsește foarte bine pe Mitriță, care combină cu Markovic și șutează pe lângă Dur-Bozoancă. Golul este validat după analiza VAR.

• 49 oc

Bancu centrează în fața porții de unde Danciu reia cu capul, însă Dur-Bozoancă are o intervenție perfectă și respinge. Balonul ajunge la Crețu care șutează în blocajul unui fundaș advers.

• 45+3 fr1
  • 44 oc

Ivan îl găsește foarte bine în careu pe Mitriță, care șutează cu stângul în blocajul lui Lovric.

• 40 oc

Mitriță centrează din corner, iar Crețu reia cu capul chiar pe direcția lui Dur-Bozoancă.

• 34 s

Koljic este înlocuit cu Markovic.

• 24 fm
    Fază meci

Oltenii cer penalty după o intervenție în careu asupra lui Mitriță, însă centralul lasă jocul să continue.