Pițurcă, tranșant după ce Gigi Becali a spus că i-a făcut un ”cadou” de 1.500.000 €: ”Nu mai vorbesc în viața mea cu el”
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
0 - 0
Otelul Galati Otelul Galati
Lu 24.07.2023 21:30

Universitatea Craiova - Oțelul Galați 0-0. ”Ploaie” de faze spectaculoase în Bănie! Oltenii au avut trei bare

24.07.2023, 23:33

• Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Universitatea Craiova - Oțelul Galați s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, în etapa a doua din SuperLiga României.

După primele două etape, oltenii sunt pe a cincea poziție a clasamentului, cu 4 puncte, în timp ce gruparea pregătită de Dorinel Munteanu ocupă locul zece, cu două puncte.

Universitatea Craiova - Oțelul Galați 0-0. Oltenii au avut trei bare și au fost aproape de autogol

Prima ocazie a partidei le-a aparținut gălățenilor, în minutul 10, când Fatai a șutat în forță puțin peste poarta lui Popescu. Oltenii au dat replica câteva momente mai târziu prin șutul lui Danciu, care, însă, nu a nimerit spațiul porții.

Ivan a nimerit bara laterală în al 13-lea minut al partidei, cu un șut din prima expediat de la marginea careului.

Mitriță a avut și el o ocazie importantă de a deschide scorul în minutul 25, însă șutul fotbalistului ajuns în Bănie în această vară a trecut pe lângă poarta lui Stoian.

Cisotti a încercat să îl învingă pe portarul oltenilor din lovitură liberă, însă a șutat prea puternic, iar mingea a trecut peste poartă.

Portarul gălățenilor s-a făcut remarcat în minutul 39, la șutul lui Căpățînă și la cel al lui Andrei Ivan.

A doua bară a oltenilor a venit câteva minute mai târziu, când Căpâțînă a trimis cu capul, din centrarea lui Mitriță.

Bara a salvat echipa pregătită de Dorinel Munteanu și în prelungirile primei reprize, când Mitriță a nimerit transversala din lovitură liberă.

După pauză, oltenii nu au mai pus la fel de multe probleme la poarta lui Stoian, însă ocaziile și fazele spectaculoase nu au lipsit la cele două porți.

Mitriță l-a angajat foarte bine pe Markovic în minutul 63, însă Relu Stoian a intervenit foarte bine și l-a blocat pe atacantul oltenilor. Portarul Olțelului a avut o intervenție foarte bună și la șutul din interiorul careului al lui Mitriță din minutul 71.

În minutul 80, în încercarea de a degaja un balon, Căpățînă a trimis spre propria poartă și a fost aproape să îl învingă pe Popescu, însă Bancu a avut o intervenție salvatoare de pe linia porții.

La următoarea fază, Mitriță a șutat bine din centrul careului, dar Atanas Trică s-a aflat pe direcția balonului.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - Oțelul Galați 0-0

În prima etapă, Universitatea Craiova a reușit să o învingă cu greu pe Dinamo, scor 2-0, datorită golurilor reușite de Andrei Ivan și Jovan Markovic.

De cealaltă parte, Oțelul ”a smuls” un punct la revenirea pe prima scenă fotbalistică din România, scor 1-1, contra celor de la UTA Arad.

Este doar al treilea meci între cele două formații din istorie. Primele două partide s-au desfășurat în sezonul 2014/2015, atunci când ”Juveții” s-au impus în ambele meciuri cu scorul de 1-0.

Eugen Neagoe se așteaptă la un meci complicat contra celor de la Oțelul, dar mizează pe elevii săi. Antrenorul celor de la Universitatea Craiova își dorește în acest sezon câștigarea campionatului și a dat-o ca exemplu pe Napoli, care a triumfat în stagiunea trecută din Serie A.

”Este o partidă importantă așa cum a fost și prima etapă, chiar dacă întâlnim o nou-promovată în teren nu mai contează nimic, nici numele jucătorilor. Intram 11 și cei de la Galați vor intra 11, așa cum s-a întâmplat și etapa trecută, iar echipa mai bine pregătită, cu o atitutidine mai bună și mai valoroasă va ieși învingătoare.

Așa cum s-a întâmplat la București ne dorim ca luni seara să fim echipa care va ieși cu cele trei puncte. Am văzut și partida cu UTA, au terminat la egalitate, dar meritau să câștige după ocaziile pe care le-au avut. Îl știu pe Dorinel Munteanu, este un băiat ambițios și își mobilizează foarte bine echipa.

Am văzut că și faza defensivă au făcut-o la acel joc, dar pe mine mă interesează echipa noastră. În continuare avem probleme de efectiv, Fane Baiaram nu este apt pentru această partidă. Se antrenează normal, dar nu este la capacitate maximă și nu putem să riscăm, deci nu va face parte din lot nici pentru acest joc.

Ceilalți băieți sunt bine, sper să trecem cu bine și după ziua de mâine. În special cei care vor intra din primul minut să fie bine din punct de vedere fizic, mental și apoi pe parcursul jocului și cei ce vor intra. Indiferent de numele jucătorului care va intra în primul 11 trebuie să își facă simțită prezența pe teren.

Trebuie să ridicăm nivelul jocului de la o etapă la alta, ne dorim să avem evoluții foarte bune, dacă putem să marcăm și multe goluri. Știu ce se vrea la Craiova, un joc spectaculos, asta ne dorim noi și sper să reușim și suporterii să plece fericiți de la stadion”, a declarat Eugen Neagoe la conferința de presă premergătoare partidei.

Universitatea Craiova - Oțelul Galați, LIVE VIDEO, 21:30, Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

Universitatea Craiova: 21. L. Popescu - 23. Căpățână, 26. Zajkov, 34. R. Silva, 11. Bancu - 4. A. Crețu, 6. Screciu - 9. A. Ivan, 37. Danciu, 28. Mitriță - 20. Markovic

Rezerve: 1. Lazar, 7. Câmpanu, 8. Mateiu, 12. Endong, 15. Badelj, 17. Borța, 24. Roguljic, 31. Ișfan, 88. Atanas Trică

Antrenor: Eugen Neagoe

Oțelul Galați: 12. Stoian - 14. Rus, 15. Yabre, 5. Lopez, 2. Zhelev - 21. Teles, 8. Neagu, 30. Cisotti - 11. Pop, 90. Fatai, 20. Bodișteanu

Rezerve: 55. A. Păun, 3. Nedelea, 4. Serrao, 7. G. Cîrjan, 18. Farcaș, 23. Jardan, 27. Gaitan, 31. Zivulic, 77. Ursu

Antrenor: Dorinel Munteanu

• 90+9 final
    Final meci
  • 90+8 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Mitriță centrează din flancul stâng, iar Crețu trimite cu capul pe lângă poartă.