Foto Clasamentul din play-out-ul SuperLigii, după etapa a 7-a: FC Botoșani, aproape să realizeze ceea ce părea imposibil
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (4.03.2023)
Marius Măldărășanu, întrebat direct: ”Sunteți pregătit s-o antrenați pe Rapid?”
11
Fotbalistul dorit de Gigi Becali ar fi perfect pentru FCSB: ”E top! Își poate arăta calitățile mai bine acolo”

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Partida dintre Oțelul Galați și Hermannstadt din etapa a 14-a a SuperLigii s-a terminat într-o remiză, scor 1-1.

Meciul dintre Oțelul și Hermannstadt a putut fi urmărit și pe site-ul digisport.ro, cât și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Oțelul - Hermannstadt 1-1. Remiză după un meci cu un autogol și un penalty

Cele două formații sunt echipele cu cele mai multe egaluri din acest sezon de SuperLigă, iar Oțelul și Hermannstadt și-au împărțit punctele și în partida de astăzi.

După o primă repriză în care Hermannstadt a avut un gol anulat pe motiv de offside, sibienii au dat lovitura în minutul 70, după ce Lovric și-a trimis mingea în proprie poartă.

Oțelul a căutat egalarea, iar formația lui Dorinel Munteanu a obținut un penalty, transformat de Alexandru Pop, în minutul 89 al partidei.

VIDEO cu rezumatul partidei Oțelul - Hermannstadt 1-1

Clasament SuperLiga

Capture super
Clasamentul SuperLigii / Foto: Captură site-ul Digi Sport

Ce a spus Dorinel Munteanu despre meciul cu Hermannstadt

Cum am spus și după meciul de la CFR Cluj, punctul este important dacă vom câștiga meciul cu Hermannstadt. Știm că este o echipă compactă cu jucători valoroși, își merită poziția pe care se află în momentul de față, dar noi vrem să câștigăm punctele. Să revenim la jocul nostru de acasă, pentru că în acest sezon am pierdut puncte acasă și cred că și din acest punct de vedere suntem în zona unde suntem.

Am nevoie de o echipă agresivă, compactă. Știm cu toții în șapte zile avem trei jocuri. Nu menajez pe nimeni la nici un joc, dar am pretenții la jucătorii noștri să se determine pentru echipă, să dea totul pentru echipă, din punct de vedere fizic, mental, atitudine 100%.

Atmosfera în cadrul lotului este bună, dar trebuie să uită cu toții ce am realizat până acum și să ne concentrăm la următoarele jocuri, pentru că îmi doresc să fiu cât mai aproape de play-off, dacă nu în play-off”, a spus Dorinel Munteanu, în cadrul unei conferințe de presă.

Reacția lui Marius Măldărășanu, înaintea meciului cu Oțelul

O deplasare grea, și din punct de vedere al distanței dar și din punct de vedere al adversarului. Pe undeva, este oglinda lui Dorinel (nr – Oțelul Galați) ca atitudine, ca agresivitate, aleargă câte 90 de minute fiecare jucător.

Va trebui să răspundem cu aceeași agresivitate, dacă vrem să realizăm ceva. (…). Nu te lasă să joci, pur și simplu, iar noi suntem genul care își dorește să joace. (…) Va trebui să nu le dăm posibilitatea să câștige mingi în treimea noastră, și atunci va trebui să avem și un plan B. Un meci pe care ni-l dorim să-l câștigăm”, a spus Marius Măldărășanu, în cadrul unei conferințe de presă.

• 90 fr2

Final de meci. 1-1 între Oțelul și Hermannstadt.

• 89 gp
    Gol din penalty Otelul Galati

Goool Oțelul! Alex Pop a transformat penalty-ul.

• 86 p
    Penalty

Penalty pentru Oțelul. Căbuz l-a faultat pe Cârjan, iar Sebastian Colțescu a dictat penalty.

• 79 oc
    Ocazie Otelul Galati

Lovric a trimis pe lângă poartă, după o centrare din corner.

• 74 s
    Schimbare Otelul Galati

Lopez a fost schimbat de Alexandru Pop.

• 71 s

Kehinde Fatai a fost schimbat de George Cârjan.

• 70 ag
    Autogol Hermannstadt

La căpătul unei faze periculoase, Neguț a intrat în careu și a șutat, iar Lovric a fost ghinionist și și-a trimis balonul în proprie poartă.

• 69 s
    Schimbare Hermannstadt

Gabi Iancu a fost înlocuit de Cristian Neguț.

• 69 s

Alhassan a fost înlocuit de Biceanu.

• 63 oc

Ocazie Oțelul! Căbuz a scăpat mingea venită dintr-o centrare, dar Fatai nu a fost destul de rapid pentru a trimite mingea în poartă.

• 62 oc
    Ocazie Hermannstadt Hermannstadt a avut prima ocazie din repriza secundă. Gabi Iancu a fost aproape să reia balonul în poartă
  • 53 oc

Ocazie Oțelul! Ajuns într-o poziție bună, Maciel a trimis un voleu pe lângă poarta adversă.

• 45 s

Schimbare la Oțelul. Diego Zivulic a intrat în locul lui Teles.

• 45 s

Schimbare la Oțelul imediat după pauză. Cisse a fost înlocuit de Vasile Jardan.

• 44 oc

Ocazie Oțelul, după o centrare bună, Silva a trimis periculos, însă Căbuz a respins foarte bine lovitura de cap.

• 40 oc
    Ocazie Hermannstadt

Ocazie Hermannstadt! Dur-Bozoanca a degajat greșit mingea, care a ajuns la Gabi Iancu. Poarta rămăsese goală, însă Iancu a trimis mult peste poartă de la o distanță de peste 30 de metri.

• 29 oc

Hermannstadt a înscris după ce Paraschiv a rămas singur cu portarul gazdelor și i-a pasat lui Gabi Iancu care a înscris, însă reușita a fost anulată pe motiv de offside.

• 21 s

Schimbare la gazde! Ștefan Bodișteanu a fost înlocuit de Răzvan Tănasă.

• 14 oc

Ocazie pentru Oțelul! După o centrare trimisă bine din lovitură liberă de către Silva, Lovric a reluat cu capul, însă nu suficient de bine.