Dorinel Munteanu a explicat cum a reușit FCSB să câștige titlul în SuperLiga
Romania SuperLiga Stage 9: CFR Cluj vs Petrolul Ploiesti Florin Cristian Pirvu during Romania SuperLiga Stage 9: CFR Clu
Florin Pîrvu, convins după ce a ”blocat-o” pe Dinamo în zona retrogradării: ”Se va juca până în ultima etapă”
”Nu primesc foarte mulți bani la FCSB”. Ce salariu are campionul României
Otelul Galati Otelul Galati
0 - 0
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Sb 27.01.2024 17:00

Oțelul - Petrolul 0-0. Cele două formații sunt campioane la remize în acest sezon

27.01.2024, 18:54

• Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Partida dintre Oțelul Galați și Petrolul Ploiești s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, în etapa a 23-a din SuperLiga României. Ambele echipe au câte 13 remize în acest sezon, cele mai multe dintre echipele din prima ligă.

În urma acestui rezultat, Petrolul ajunge la 31 de puncte și ocupă locul opt în ierarhia din SuperLigă, în timp ce Oțelul este pe locul 10, cu 28 de puncte.

Oțelul - Petrolul 0-0. ”Lupii Galbeni” au ratat o ocazie imensă pe final

Oțelul a început mai bine partida, iar ”Lupii Galbeni” nu au creat nicio fază periculoasă la poarta adversă în primul act al înfruntării.

De cealaltă parte, elevii lui Dorinel Munteanu a ratat o ocazie importantă de gol prin Bodișteanu încă din minutul 2. Apoi, Maciel a lovit transversala cu un șut din interiorul careului. Pe finalul primei reprize, Bodișteanu a mai avut o ocazie de a deschide scorul, dar Zima a intervenit bine și a respins.

Gălățenii au avut un gol anulat în minutul 52, al lui Rusevic, pentru ofsaid, iar Petrolul a dat semne de viață la o ocazie a lui Musi. Ișfan a avut și el o șansă de gol în minutul 68, iar Grozav a ajuns într-o poziție periculoasă în minutul 71, însă Stoian a intervenit bine și l-a blocat pe atacantul ploieștenilor.

Huja a fost aproape să dea lovitura în prelungiri, după o centrare a lui Țicu, dar Relu Stoian a avut o paradă superbă și a respins în transversală.

VIDEO Rezumatul partidei Oțelul - Petrolul 0-0

Doar trei puncte le despart pe cele două formații înainte de cea de-a doua confruntare directă din acest sezon.

Petrolul este mai bine clasată, pe 8, cu 30 de puncte, în timp ce Oțelul ocupă poziția a zecea.

Un detaliu interesant este că cele două echipe au golaveraj aproape identic - Petrolul are 23 de goluri marcate și 22 primite, în timp ce Oțelul a înscris același număr de goluri, dar are unul încasat în plus.

Oțelul - Petrolul, Live Video, 17:00, Digi Sport 1. În tur a fost remiză

În meciul tur, cele două echipe au remizat, scor 2-2. La aproximativ patru luni distanță, Oțelul vine după o remiză cu FC Voluntari, scor 1-1. De partea cealaltă, Petrolul a învins-o in extremis pe Dinamo, scor 1-0

În plus, Petrolul și Oțelul au cele mai multe remize din ediția actuală a SuperLigii, 12.

• 90+4 final
    Final meci
  • 90+2 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Țicu centrează din corner, Huja reia cu capul, dar Relu Stoian respinge în transversală.

• 89 s
    Schimbare Otelul Galati

Maciel este înlocuit cu Fatai.

• 88 fm
    Fază meci

Bodișteanu cade în careu, după o intervenție a lui Radu, dar arbitrul lasă jocul să continue.

• 71 oc

Grozav ajunge într-o poziție periculoasă în careul gălățenilor, dar este blocat foarte bine de Stoian. A fost ofsaid.

• 70 cg

Meijers este avertizat.

• 68 oc

Ișfan pătrunde în careu, dar nu reușește să pună în pericol poarta lui Stoian.