FOTBAL:FC U CRAIOVA-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2022)
Mihai Pintilii a spus care a fost momentul-cheie din acest sezon care a adus titlul FCSB-ului
Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Oțelul - Sepsi 2-3. Covăsnenii câștigă meciul ”nebun” de la Galați!

12.12.2023, 19:00

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Sepsi Sf. Gheorghe a reușit să o învingă pe Oțelul Galați, scor 3-2, în cadrul etapei a 19-a din SuperLiga României

Cosmin Matei a deschis rapid scorul, în minutul 4, însă la pauză s-a intrat la egalitate, după ce Maciel a egalat.

În cea de-a doua repriză, Marius Ștefănescu a dus scorul la 2-1 pentru Sepsi, după ce a reușit un gol senzațional. Denis Ciobotariu a făcut 3-1 pentru covăsneni cu o lovitură de cap, iar George Cîrjan a stabilit scorul final, după ce l-a învins pe Niczuly în minutul 82.

VIDEO cu rezumatul partidei Oțelul - Sepsi 2-3:

Înaintea meciului direct, Oțelul ocupă locul 10 în clasament și are 23 de puncte acumulate în 18 meciuri jucate. De cealaltă parte, Sepsi se situează pe poziția cu numărul 11, tot cu 23 de puncte în 18 meciuri.

Formația lui Dorinel Munteanu vine după două rezultate pozitive, 2-0 cu FCSB și 3-3 cu Dinamo. Gălățenii au reușit să se califice din grupele Cupei României, iar în campionat se află la 5 puncte distanță de Hermannstadt, ocupanta ultimul loc din play-off.

Sepsi a remizat cu Petrolul, scor 2-2, în ultimul meci, și a fost eliminată din Cupa României. De la venirea lui Bernd Storck, covăsnenii sunt însă neînvinși.

În tur, Sepsi a remizat cu Oțelul, scor 1-1. Mai jos puteți urmări rezumatul partidei.

Schimbare Sepsi

Ion Gheorghe intră în locul lui Cosmin Matei!

• 88 s

Roland Varga este înlocuit de Vitalie Damașcan!

• 82 g
    Gol Otelul Galati

Cîrjan este lansat excelent în careu și îl execută pe Niczuly!

• 77 s
    Schimbare Otelul Galati

Cîrjan intră în locul lui Teles!

• 75 g
    Gol Sepsi

După un corner executat excelent de Varga, Denis Ciobotariu îl învinge pe Dur Bozoancă cu o lovitură de cap!

• 70 s

Alexandru Pop este înlocuit de Fatai!

• 70 s

Ionuț Neagu intră în locul lui Zivulic!

• 70 s

Andrei Rus intră în locul lui Bodișteanu!

• 70 s

Yabre este înlocuit de Ariel Lopez!

• 69 oc
    Ocazie Sepsi

Oteliță centrează perfect în careu, dar Ciobotariu trimite pe lângă poartă!

• 65 g
    Gol Sepsi

Marius Ștefănescu intră cu mingea în centru și îl învinge pe Dur Bozoancă cu un șut la vinclu!

• 61 cg
    Cartonaş galben Otelul Galati

Zivulic este avertizat!

• 46 oc

Oteliță șutează periculos din colțul careului, dar Dur Bozoancă respinge balonul!

Nicolae Păun intră în locul lui Rodriguez!

• 45+5 fr1
  • 39 g

Pop șutează în bară, balonul ajunge la Maciel, iar atacantul marchează cu poarta goală!

• 36 oc

Teles driblează doi adversari în careu, dar șutul său este respins de Niczuly în corner!

• 30 cg

Ștefan Bodișteanu este avertizat!

• 15 oc

Marius Ștefănescu scapă singur cu portarul, dar Dur Bozoancă respinge balonul în corner!