FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-FC VOLUNTARI, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (6.04.2024)
Video Petrolul - Voluntari 0-4. Ilfovenii au făcut spectacol la Ploiești și au obținut o victorie importantă
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (27.04.2024)
Exclusiv Ion Crăciunescu, declarație misterioasă: ”Am înțeles că FCSB va reveni la Steaua! Sunt discuții”
LIVE Digi Sport Matinal
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
1 - 0
FC Botosani FC Botosani
Sb 29.04.2023 17:00

Petrolul - FC Botoșani 1-0. Ploieștenii, gol din penalty, în minutul 90+9. Ambele echipe au nimerit transversala

29.04.2023, 19:00

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

După ce a pierdut cu 0-5 în februarie, în fața celor de la Botoșani, Petrolul și-a luat revanșa și a câștigat cu 1-0 în etapa a șasea din play-out. Budescu a marcat din penalty, în minutul 90+9.

Petrolul - FC Botoșani 1-0. Ploieștenii, gol din penalty, în minutul 90+9

Prima ocazie a meciului a aparținut moldovenilor, când Roman a nimerit transversala în minutul 25. Ploieștenii au dat replica prin Meijers și apoi orin Jefferson.

Până la pauză, Roman l-a pus la încercare pe Vâlceanu, iar la cealaltă poartă, Takayuri a irosit o șansă bună. Petrolul a avut și ea o bară în minutul 65, iar în aceeași fază, Irobiso a irosit o ocazie mare.

Petrolul - FC Botoșani 1-0. Ambele echipe au avut câte o bară

Grozav a șutat apoi pe lângă poartă, iar Irobiso s-a trezit singur cu portarul, dar acesta a fost atent și i-a "furat" mingea în ultima clipă.

În prelungiri, arbitrul a dat penalty pentru ploieșteni, după ce a consultat îndelung VAR-ul, iar Budescu l-a transformat în minutul 90+9.

Astfel, Petrolul - Botoșani s-a terminat 1-0 și ploieștenii egaleză la puncte liderul din play-out, U Craiova 1948.

VIDEO cu rezumatul meciului Petrolul - Botoșani 1-0:

Petrolul - FC Botoșani, în etapa a 6-a a play-out-ului Ligii 1 se anunță un meci tare, în care fiecare dintre echipe va lupta pentru victorie.

Un rezultat de egalitate nu pare țintit neapărat de niciuna dintre echipe, chiar dacă un punct este întotdeauna mai mult decât niciunul. Însă, ambii antrenori, Florin Pârvu (48 de ani), respectiv Flavius Stoican (46 de ani), anunță că au pregătit meciul la victorie.

De altfel, statistica arată și ea că nu am avut parte de rezultate de egalitate în cele 10 dispute directe dinn SuperLiga. De șase ori a câștigat Petrolul, și de patru ori a învins Botoșaniul.

Petrolul - FC Botoșani, Live Video 17:00, Digi Sport 1. Ploieștenii pot înlocui pe U Craiova 1948 pe primul loc din play-out

Petrolul era o echipă care la un moment dat părea condamnată la retrogradare, însă la momentul actual este una dintre pretendentele la locul 1 în play-out. Din păcate pentru club, lipsa licenței UEFA nu-i va permite să joace meciul de baraj pentru cupele europene.

O victorie a Botoșaniului ar însemna însă mult mai mult. În primul rând, echipa ar scăpa în mare parte de grijile retrogradării, plus că ar crește șansele clasării pe unul dintre primele două locuri în play-out.

• Abonații RCS-RDS mai pot viziona partida pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României.

"Cu siguranță va fi un pas important pentru noi dacă vom reuși să câștigam această partidă. Am fi liniștiți din toate punctele de vedere. Eu sunt un tip destul de echilibrat și vreau ca și acesti băieți pe care îi antrenez să fie la fel, să nu cumva să credem că putem să fim superficiali, să credem că totul este jucat", a declarat Flavius Stoican, antrenorul moldovenilor, înaintea disputei.

În februarie, FC Botoșani - Petrolul a fost 5-0, victorie categorică a echipei pregătite de către Stoican.

• 90+9 gp
    Gol din penalty Petrolul Ploiesti

Budescu transformă lovitura de pedeapsă.

• 90+7 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Pius e avertizat.

• 90+7 p
    Penalty

Budescu centrează în careu, Pius îl lovește pe Papp în față, faza continuă, iar Doua nu nimerește poarta. Dar arbitrul  consultă VAR-ul și acordă penalty.

Ocazie Petrolul Ploiesti

Țicu repune de la margine direct la Irobiso, care era singur în careu, dar Ducan intervine și reține din picioarele sale în ultima clipă.

• 68 oc

Jefferson recuperează o minge, pasează la Grozav, dar șutul acestuia ocolește poarta.

• 66 s

Budescu intră în locul lui Borța.

• 65 oc

După o centrare din corner, Ducan respinge în transversală, presat de Papp, iar Irobiso reia peste poartă.

• 45+4 oc

După o centrare din lovitură liberă, Grozav întoarce cu capul pentru Takayuki, care reia peste poartă.

• 37 cg

Doua e avertizat.

• 36 cg

Țigănașu e avertizat.

• 34 oc
    Ocazie FC Botosani

Borța pătrunde pe stânga și pasează la Roman, care șutează foarte bine, dar portarul apără.

• 29 oc

După o centrare din corner, Ducan respinge în față, iar Jefferson trimite peste poartă, din poziție excelentă.