Exclusiv Ionel Dănciulescu a dat replica, după ce a primit ”nota 2 pentru obrăznicie” din partea lui Gigi Becali
FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
Exclusiv Antrenor pentru FCSB! Salariu de 10.000 de euro pe lună
Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
2 - 2
FCSB FCSB
Sb 28.10.2023 20:30

Petrolul - FCSB 2-2. Final "de foc" la Ploiești! Roș-albaștrii pierd două puncte chiar la ultima fază a meciului

28.10.2023, 19:33

• Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

FCSB nu a obținut decât un rezultat de egalitate pe terenul celor de la Petrolul, scor 2-2, în cadrul etapei cu numărul 14 în SuperLiga.

Vicecampioana României a început meciul cum nu se putea mai bine și a deschis scorul după doar două minute, prin Djokovic. Gazdele au încercat să dea replica peste alte trei minute, dar Târnovanu a reținut execuția lui Răducan.

Repriza secundă a adus mai multe ocazii și FCSB a făcut 2-0 în minutul 51, prin Băluță. Grozav putea reduce din diferență un sfert de oră mai târziu, dar foarfeca sa a trecut puțin pe lângă poartă.

În cele din urmă, golul "Lupilor Galbeni" a venit în minutul 70, prin Jair, care l-a învins pe Târnovanu cu o execuție superbă din lovitură liberă.

Ploieștenii puteau egala două minute mai târziu, dar Târnovanu a respins în corner șutul la firul ierbii expediat de Grozav. Totuși, în minutul 90+3 gazdele au primit penalty, iar același Grozav a transformat de la punctul cu var.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne lider în SuperLiga, cu 31 de puncte, la patru lungimi față de principala urmăritoare, CFR. De cealaltă parte, Petrolul este pe poziția a șasea, cu 20 de puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului Petrolul - FCSB 2-2:

Petrolul - FCSB, LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1, în etapa a 14-a a SuperLigii

După primele 13 etape, Petrolul ocupă un surprinzător lor șase, cu 19 puncte. Trupa lui Florin Pîrvu este peste formații precum Farul sau Sepsi în clasament.

De partea cealaltă, FCSB e lider în SuperLiga, cu 30 de puncte.

La gazde nu va putea evolua Alexandru Musi (19 ani), împrumutat pentru acest sezon de la FCSB. De partea cealaltă, cei de la FCSB vor avea doi absenți, pe Coman și Ovidiu Popescu.

În runda precedentă din SuperLiga, cei de la Petrolul au învins-o pe Universitatea Craiova, scor 3-1, în timp ce FCSB a remizat pe Arena Națională cu FC Voluntari, scor 0-0.

Clasament SuperLiga

Florin Pîrvu nu s-a putut abține, după ce jucătorii Petrolului au fost testați anti-doping înaintea meciului cu FCSB

Întrucât cei de la Agenția Națională Anti-Doping (ANAD) au solicitat joi dimineață ca nouă jucători de la Petrolul să fie supuși unui control de rutină înaintea meciului cu marea favorită la titlu, subiectul a fost comentat și de către antrenorul clubului ploieștean, care nu s-a abținut să fie ironic.

"Sunt nouă jucători din lot care au participat. Au fost aleși aleatoriu. Nu avem nimic cu acest lucru, e absolut normal, dar știți, s-a întâmplat înaintea unui meci cu FCSB...

Foarte bine, n-avem niciun fel de problemă, încă o dată spun lucrul acesta, dar ne-a deranjat puțin, așa.

Aveam planificat să începem antrenamentul la o anumită oră, dar s-a întârziat. Știți și dumneavostră ce se întâmplă la aceste teste.

Ceea ce vreau să se înțeleagă e că suntem o echipă foarte în regulă la acest capitol, avem un staff medical foarte bun, totul se monitorizează, suntem foarte bine.

Și dacă suntem dopați, suntem dopați cu antrenamente foarte bune și un spirit foarte bun", a spus Pîrvu, în cadrul unei conferințe de presă.

Florinel Coman și Ovidiu Popescu nu vor juca cu Petrolul

La conferința de presă dinaintea meciului cu Petrolul, Elias Charalambous a anunțat că nu se va putea baza pe Florinel Coman, care s-a accidentat în meciul cu FC Voluntari din ultima etapă, încheiat 1-1.

Totodată, FCSB nu va conta nici pe Ovidiu Popescu, care a ajuns la patru cartonașe galbene acumulate în actualul sezon și va fi suspendat.

"Pentru acest joc avem două absențe, una este cea a lui Florinel. După cum ați văzut la ultimul joc, el a fost accidentat.

Celălalt este Ovidiu Popescu, care este suspendat. Ceilalți jucători pot evolua. Cu Rapid cred că va fi pregătit (n.r. Florinel Coman)"a anunțat Charalambous.

• Cum ar putea arăta FCSB la meciul cu Petrolul: Târnovanu – Pantea, Dawa, Ngezana, Radunovic – Olaru, Șut, Djokovic – Băluță, Rotariu, Oct. Popescu

FCSB FCSB
  • 90+6 final
  • 90+5 g
    Gol Petrolul Ploiesti

Grozav transformă cu emoții de la punctul cu var.

• 90+3 p
    Penalty

Gazdele primesc lovitură de pedeapsă în prelungirile partidei!