dinamo voluntari
Live Video&Text Dinamo - FC Voluntari 0-0, ACUM, în direct pe Digi Sport 1. ”Finală” pentru salvarea de la retrogradare
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (20.04.2024)
Lu 18.07.2022 21:30

Petrolul Ploiești - FC Voluntari 0-1. Ploieștenii pierd în primul meci de la revenirea în Liga 1

18.07.2022, 23:26

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Petrolul Ploiești a pierdut pe teren propriu contra celor de la FC Voluntari, scor 0-1, într-un duel dominat de ”lupi”. Ploieștenii au pierdut pe mâna lui Tamaș care a provocat un penalty pe finalul meciului.

Prima parte a primei reprize a fost lipsită de faze importante la ambele porți, însă ploieștenii au dat startul ocaziilor prin golul anulat din minutul 19. Dumitriu a șutat de la marginea careului, balonul a fost deviat de Matricardi și a intrat în poarta lui Popa. Totuși, în urma analizei VAR, centralul George Găman a decis anularea reușitei pe motiv de ofsaid.

În minutul 35, ploieștenii au avut o ocazie foarte bună de gol la lovitura de cap a lui Ivanovski puțin pe lângă poarta lui Popa. Tot ploieștenii puteau marca și două minute mai târziu cu un șut al lui Cioiu din afara careului.

Dumitriu și-a încercat și el norocul cu un șut de la distanță, dar Mihai Popa nu a întâmpinat probleme și a păstrat scorul neschimbat. Totui, acesta a fost pus în dificultate pe finalul reprizei la reluarea cu capul a lui Ivanovski.

”Lupii” au fost mai periculoși și în repriza secundă. Gicu Grozav putea înscrie din lovitură liberă, însă șutul său a fost respins foarte bine de Popa.

Ilfovenii au lovit bara în minutul 55 la o fază ce nu părea foarte periculoasă. Centrala lui Marcelo Lopes a aterizat direct pe transversala porții lui Avram.

În minutul 64, Mario Bratu a fost aproape să marcheze din lovitură liberă. Tamaș a încercat și el să ajungă la balon, însă nu a reușit.

Partida s-a decis în ultimele minute, când Tamaș l-a faultat pe Armaș în interiorul careului. Găman a dictat penalty, iar Florea a profitat de ocazie și a marcat.

VIDEO Rezumatul partidei Petrolul Ploiești - FC Voluntari 0-1

Ploieștenii au reușit să termine pe primul loc în liga secundă stagiunea trecută și astfel au revenit pe prima scenă a fotbalului din România după 6 ani de absență.

În fața celor de la Petrolul urmează să stea FC Voluntari, trupă pregătită de Liviu Ciobotariu, care a avut un sezon 2021-2022 excelent, soldat cu o finală a Cupei României și o prezență în play-off.

Ambele formații au fost active pe piața transferurilor și își doresc să facă o figură frumoasă încă de la prima etapă, în fața unui stadion Ilie Oană pe care se anunță o prezență numeroasă a suporterilor echipei gazdă.

Gabi Tamaș, meci împotriva fostei echipe

Gabi Tamaș a schimbat taberele în această vară și a lăsat-o pe FC Voluntari pentru a semna cu Petrolul Ploiești.

Fundașul central ar putea să fie urmat în drumul său de Constantin Budescu.

Mijlocașul ofensiv este în prezent accidentat și urmează o recuperare care l-ar aduce înapoi pe gazon în toamnă.

El este dorit și de către FC Voluntari, și de către Petrolul Ploiești, club la care a și debutat în fotbalul profesionist.