trofeu liga 2
Video Liga 2, play-off. S-a încheiat etapa a treia. Rezultate surprinzătoare și clasamentul
Avantaj pentru FCSB, după Farul - CFR 5-1: ”roș-albaștrii”, tot mai aproape de adjudecarea titlului
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
0 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 05.03.2023 15:30

Petrolul - Universitatea Craiova 0-1. ”Lupii Galbeni” pierd ”acasă”. Oltenii, la un punct de Rapid

05.03.2023, 17:37

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Partida dintre Petrolul Ploiești și Universitatea Craiova s-a încheiat cu victoria oltenilor, scor 1-0, în etapa a 29-a din Liga 1.

Astfel, Universitatea Craiova rămâne pe locul patru în clasament, cu 51 de puncte, la o lungime în spatele Rapidului, în timp ce Petrolul nu reușește să treacă în fața celor de la U Cluj și rămâne pe a noua poziție în ierarhie.

Petrolul - Universitatea Craiova 0-1. Oltenii, aproape de locul trei

Prima ocazie a partidei le-a aparținut oltenilor, în minutul 4, când Markovic a șutat puternic de la marginea careului, însă pe lângă poarta lui Vâlceanu.

Ploieștenii au cerut penalty în minutul 5, după o cădere a lui Irobiso în careu, însă arbitrul lasă jocul să continue. Takayuki Seto a șutat peste poartă câteva minute mai târziu.

”Lupii Galbeni” au avut un gol anulat în minutul 33, după o centrare a lui Jair și o finalizare bună, din fața porții, a lui Meijers. După analiza VAR, Mladinovici a decis că a fost ofsaid.

În prelungiri, oltenii au reușit să înscrie prin Andrei Ivan, care l-a învins pe Vâlceanu din fața porții. Oltenii își puteau dubla avantajul doar câteva minute mai târziu, când Ișfan a rămas într-o situație de unu la unu cu Vâlceanu.

În repriza secundă, ploieștenii și-au creat câteva situații periculoase, însă elevii lui Florin Pîrvu nu au reușit să trimită balonul în poarta lui Popescu. Țicu a expediat o centrare periculoasă în minutul 68, care a ajuns pe plasa porții oltenilor.

Elevii lui Neagoe au fost aproape de gol și în minutul 69, când Baiaram a șutat în blocajul lui Vâlceanu.

Budescu a încercat să restabilească egalitatea din lovitură liberă, însă mingea a ajuns în siguranță în brațele portarului de la Universitatea Craiova. Pe final, Mario Bratu a avut și el o ocazie bună de gol, dar același Laurențiu Popescu a reușit să rețină.

VIDEO Rezumatul partidei Petrolul Ploiești - Universitatea Craiova 0-1

Petrolul Ploiești - Universitatea Craiova 0-1

Etapa cu numărul 29 a Ligii 1 aduce un meci care se anunță a fi foarte disputat pe Ilie Oană.

Formația gazdă, antrenată de Florin Pârvu, vine după un eșec usturător, 1-4, contra celor de la FCSB, pe Arena Națională, în timp ce oltenii au triumfat, 1-0, în partida jucată în Bănie contra celor de la FC Argeș.

Petrolul are o situație liniștitoare în clasament, însă odată cu începerea play-out-ului, când punctele se înjumătățesc, lucrurile vor deveni mai complicate pentru "Găzari".

Ultima partida dintre Petrolul și Universitatea Craiova s-a terminat cu victoria oltenilor, în tur, 2-1, datorită unor goluri marcate de Cîmpanu și Rivaldinho, respectiv Irobiso.

Clasament Liga 1

VIDEO REZUMAT Universitatea Craiova - Petrolul Ploiești 2-1, meci jucat în tur

• 90+7 final
    Final meci
  • 87 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Mario Bratu driblează la marginea careului și șutează cu stângul, însă mingea este pe direcția lui Laurențiu Popescu.