Eugen Neagoe, întrebat despre revenirea la Universitatea Craiova: cum a reacționat antrenorul
Abia l-a numit pe Trică, dar Mititelu se gândește deja la alt antrenor: ”Știi că-l pune! Are cotă 1.05 că va fi următorul”
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 0
FC Arges FC Arges
Mi 01.03.2023 18:00

Universitatea Craiova - FC Argeș 1-0. Oltenii, prima victorie după două etape. Piteștenii, 12 jocuri fără succes

01.03.2023, 19:50

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

După două etape în care a avut o remiză și o înfrângere, Universitatea Craiova a câștigat cu 1-0 meciul cu FC Argeș, din etapa a 28-a. Piteștenii, fără victorie de 12 etape, sunt într-o situație grea.

Universitatea Craiova - FC Argeș 1-0. Piteștenii, fără victorie de 12 etape

Craiova a avut prima ocazie în minutul 6, prin Vătăjelu. A urmat voleul lui Ișfan, trimis în blocaj. În minutul 32, Markovic l-a driblat pe Marius Constantin, dar nu a nimerit poarta.

Prima ocazie mare a Argeșului a venit în minutul 36, când portarul oltenilor a intervenit extraordinar în fața lui Crețu. În repriza a doua, craiovenii au fost mai prezenți în meci, dar Ișfan nu a avut noroc.

În minutul 72, Tofan a făcut un penalty stupid, după ce a pus mâna pe minge în careu, iar Andrei Ivan a transformat lovitura de pedeapsă.

Până la final, Baiaram nu a nimerit vinclul, iar peste câteva minute tot el a șutat destul de slab. Universitatea Craiova - FC Argeș s-a terminat 1-0.

VIDEO cu rezumatul meciului Universitatea Craiova - FC Argeș 1-0:

Etapa a 28-a a sezonului regulat în Liga 1 programează diseară, de la ora 18:00, meciul Universitatea Craiova - FC Argeș. Odată cu rezultatele meciurilor Farul-Sepsi 2-0, respectiv Chindia-U Craiova 1948 0-0, echipa antrenată de Eugen Neagoe (55 de ani) a obținut și matematic calificarea în play-off.

Numai că, scoasă din Cupa României și aflată la șase puncte de locul 3, Universitatea Craiova trebuie să scoată cât mai multe puncte din aceste ultime trei jocuri pe care le mai are de disputat.

Universitatea Craiova - FC Argeș, 18:00, Digi Sport 1. Croitoru riscă din ce în ce mai mult demiterea

Calificarea într-o cupă europeană este obiectivul pe care finanțatorul Mihai Rotaru l-a impus pe acest final de sezon, iar ratarea acestuia ar aduce destule probleme financiare la Universitatea Craiova, una dintre puținele echipe din Liga 1 care își plătește la timp jucătorii.

Într-o situație și mai grea se află FC Argeș, echipă care spera că aducerea lui Marius Croitoru (42 de ani) va conduce și la revirimentul așteptat în clasament. Lotul s-a schimbat radical în această iarnă, dar rezultatele sunt și mai slabe, iar echipa a coborât până pe locul 14, cu 26 de puncte.

"Este posibil să fie schimbări în echipa de mâine (n.r. miercuri). În primul rând în lot vor apărea doi jucători noi faţă de partida de la Voluntari, mă refer la Vătăjelu, care a fost suspendat, iar Screciu este şi el apt de joc.

Şi mă bucur că şi Baiaram este alături de noi, el a jucat puţin la Voluntari, dar e fizic într-o creştere evidentă. Nu ştiu de vreo clauză ca Işfan să nu joace (n.r. ţinând cont că a fost transferat de U Craiova de la FC Argeş). El este în lot şi vom hotărî dacă va juca", a spus Eugen Neagoe înaintea meciului cu FC Argeș.

Clasament Liga 1

• 90+6 fr2

Universitatea Craiova - FC Argeș se termină 1-0.

• 90+4 s
    Schimbare Universitatea Craiova

Vlădoiu intră în locul lui Ivan.

• 90 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Koljic pasează la Baiaram, care șutează din prima, dar cam slab, iar portarul reține mingea.

• 88 cg
    Cartonaş galben FC Arges

Târcoveanu e avertizat.

• 80 oc

Andrei Ivan deviază până la Baiaram, care șutează cu efect, dar mingea ocolește vinclul.