piti
Atacantul dorit de FCSB, avertizat de Victor Pițurcă: ”S-ar putea să fie tras pe linie moartă”
Fotbalistii rapidisti Sebastian Andrei Borza, Claudiu Adrian Mihai Petrila, Razvan Constantin Oaida, Cristian Ionut Sapu
Exclusiv Jucătorul de 1.500.000€ trasferat de Dan Șucu la Rapid, pus la zid: ”Nu că bate pasul pe loc, este în urmă”
Fotbal Club
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
0 - 0
Rapid Rapid
Vi 15.12.2023 20:00

Petrolul - Rapid 0-0. Remiză în ”Primus Derby”! Spectacol pe teren și în tribune

15.12.2023, 22:05

• Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Primus Derby” dintre Petrolul și Rapid s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, în etapa cu numărul 20 din SuperLiga României.

Rapid a urcat pe locul trei în clasament, cu 32 de puncte, la o lungime în urma celor de la CFR Cluj și la egalitate cu Universitatea Craiova. De cealaltă parte, Petrolul ocupă locul 8, cu 27 de puncte acumulate.

Petrolul - Rapid 0-0. Giuleștenii urcă pe locul trei în clasament

Giuleștenii au primit o lovitură grea încă din startul partidei, când Borza a avut o intervenție extrem de dură asupra lui Diomande și a văzut direct cartonașul roșu. Astfel, ploieștenii au reușit să își impună jocul și să controleze partida.

Grozav a ratat o primă ocazie importantă în minutul 6, când a șutat bine, dar balonul a fost deviat de Iacob și a ieșit în afara terenului.

Jair a executat foarte bine o lovitură liberă în minutul 34, însă Horațiu Moldovan a avut o paradă de excepție și a reușit să respingă din vinclu.

Pe finalul primei reprize, jocul s-a aprins. Huja a șutat periculos de la distanță, dar portarul giuleștenilor nu a întâmpinat mari probleme. Ploieștenii au avut și un gol anulat în prelungiri pentru un fault în atac.

Cea mai mare ocazie a Rapidului a venit în al patrulea minut de prelungiri, când Braun a nimerit bara.

Musi a avut și el o ocazie mare după pauză, dar defensiva giuleștenilor a rezolvat faza. Grozav a mai irosit o șansă uriașă de gol în minutul 60, dar șutul său a fost respins de Moldovan.

Portarul Rapidului și al echipei naționale s-a remarcat și în finalul partidei, la o dublă ocazie a ploieștenilor. Jair a șutat bine de la marginea careului, Moldovan a respins, iar balonul a ajuns la Grozav care a șutat din prima mult pe lângă poartă.

VIDEO Rezumatul partidei Petrolul - Rapid 0-0

Petrolul primește vizita Rapidului după ce a pierdut runda trecută cu Farul, 1-3, rezultat care a oprit seria de 12 meciuri fără eșec.

Rapid a pierdut și ea runda trecută, 1-2 cu FC Voluntari pe teren propriu, și a ajuns la cinci meciuri consecutive fără victorie. Ultimul succes datează din 5 noiembrie, 2-1 în derby-ul cu FCSB.

Rapid avea o serie de rezultate negative și înaintea meciului tur cu Petrolul, pe care l-a pieridut 0-2, rezultat urmat de 13 jocuri la rând fără eșec.

Ocazie Petrolul Ploiesti

Roman întoarce pentru șutul din afara careului al lui Jair, Moldovan respinge, iar balonul sare la Grozav, care șutează imprecis.

• 88 oc

Jefferson șutează de la distanță, dar balonul trece pe lângă poartă.

• 86 oc

Jair centrează din corner, iar Jefferson reia cu capul, însă Moldovan are o nouă intervenție salvatoare.

• 82 cgr
    Cartonaş galben-roşu Petrolul Ploiesti

Papp vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.

• 60 oc

Grozav profită de o neatenție a lui Papeau, îl deposedează pe francez și șutează cu stângul din careu. Moldovan are o intervenție de zile mari și respinge.

• 53 oc

Papp centrează de pe partea dreaptă, Grozav nu reușește să trimită spre poartă, balonul ajunge la Musi, care șutează cu latul, dar mingea este respinsă de defensiva giuleștenilor.

• 45+8 fr1
  • 45+4 oc
    Ocazie Rapid

După fază frumoasă construită de giuleșteni, Cîrjan îi pasează în careu lui Braun, care șutază în bară.

• 45+2 fm
    Fază meci Petrolul Ploiesti

Moldovan încearsă să rețină un balon înălțat în fața porții, dar Doua reușește să îl dezechilibreze pe portarul Rapidului, iar mingea intră în poartă. Golul este anulat pentru ofsaid.

• 44 oc

Huja șutează de la distanță, dar mingea ajunge în siguranță în brațele lui Moldovan.

• 37 cg

Doua este avertizat.

• 34 oc

Jair trimite peste zid din lovitură liberă, dar Moldovan are o paradă superbă și respinge din vinclu.

• 32 cg

Oaidă este avertizat.

• 32 oc

Musi are o incursiune frumoasă, dar este doborât la limita suprafeței de pedeapsă. Este lovitură liberă pentru Petrolul.

• 28 oc

Un balon expediat din corner ajunge la Țicu la marginea careului, însă acesta trimite slab, iar Moldovan are o intervenție sigură.

• 23 oc

Huja trimite lung în careul giuleștenilor, dar Doua trimit slab pe direcția lui Moldovan.

• 13 oc

Țicu centrează din corner, dar Moldovan reușește să respingă. Portarul Rapidului se resimte.

• 12 oc

Țicu centrează în careul giuleștenilor, mingea este respinsă de Braun și ajunge la Grozav, care șutează bine, dar Iacob deviază.