FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Dinamo e amenințată cu retrogradarea, iar Zeljko Kopic e resemnat: ”Ar fi un miracol să ne salvăm!”
Ionel Dănciulescu
Exclusiv Ionel Dănciulescu nu a iertat pe nimeni după Dinamo - FC Voluntari 1-1
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (27.04.2024)
Live Video&Text FCSB - Farul 1-0, ACUM, Digi Sport 1. David Miculescu a deschis scorul pe Arena Națională!
Etapa 7 Superliga: FCSB-Farul Constanta
Play-off
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
1 - 1
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Du 16.07.2023 18:30

Petrolul - ”U” Cluj 1-1. Remiză la Ploiești, după ce gazdele au ratat un penalty în repriza a doua

16.07.2023, 20:40

• Premier League: Aston Villa - Chelsea, sâmbătă, 22:00, DGS 2

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Petrolul Ploiești și Universitatea Cluj s-au întâlnit în cadrul primei etape a sezonului 2023/2024 din SuperLiga României, iar meciul dintre cele două formații s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Remiza dintre Petrlul și ”U” Cluj a fost a treia a primei runde  din noua stagiune a SuperLigii.

Petrolul - ”U” Cluj” 1-1, în prima etapă a SuperLigii. Budescu a ratat o lovitură de la 11 metri

Meciul dintre cele două formații a fost unul marcat cu ocazii deoparte și de alta.

Partida de la Ploiești a început cu cele două goluri. Chipciu a deschis scorul în minutul 14, cu un șut de la 12 metri, în timp ce Alexandru Musi a restabilit egalitatea în minutul 29, cu un șut din întoarcere.

Doua și Budescu au mai ratat pentru Petrolul în minutele 34 și 37, în timp ce Popadiuc a lovit bara în minutul 45+2.

Partea a doua a meciului a început cu Petrolul în ofensivă. Grozav a nimerit transversala în minutul 49.

Pițian a comis henț în minutul 56, iar arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri. Budescu a ratat penalty-ul, în minutul 59.

Meciul de la Ploiești s-a încheiat cu două ocazii ratate de Constantin Budescu în minutele 90+5 și 90+8.

Astfel, în urma rezultatului înregistrat pe ”Ilie Oană”, ambele formații au primit câte un punct. După un joc, ”U” Cluj se află pe locul trei, iar Petrolul pe locul cinci.

VIDEO Rezumat Petrolul - ”U” Cluj 1-1

Știrea inițială

Petrolul - ”U” Cluj, LIVE VIDEO, de la ora 18:30, pe Digi Sport 1

Cele două formații vor să înceapă cu dreptul acest sezon competițional pentru a își îndeplini obiectivul: calificarea în play-off

În stagiunea trecută, Petrolul a terminat pe locul doi play-out-ul, în timp ce ”Șepcile Roșii” s-au clasat două poziții mai jos, la doar un punct distanță.

Pentru Anton Petrea este primul meci oficial în calitate de antrenor al celor de la Universitatea Craiova. Tehnicianul a retrogradat cu Chindia Târgoviște și i-a luat locul lui Neluțu Sabău, care nu a mai vrut să continue pe banca ”Studenților”.

"E un nou sezon, ne gândim să facem ceva mai bine decât în cel trecut. Tot timpul trebuie să progresăm, pentru asta ne antrenăm. Știm că nu va fi ușor, echipele s-au întărit, însă trebuie să fim încrezători și să mergem la fiecare joc să scoatem maximum. Avem un lot cu jucători cu experiență, obișnuiți cu performanța. Sper să se vadă asta pe teren și în rezultate.

Le-am transmis băieților ce îmi doresc să joace. Vreau să fim o echipă combinativă, dar și o echipă agresivă, reactivă atunci când pierdem mingea. Nu e ușor să ne sincronizăm, însă sper ca lucrurile să se omogenizeze.

Victoriile aduc un moral bun, însă trebuie să ne gândim doar la următorul meci. Nu are rost să facem planuri, trebuie să luăm fiecare joc în parte și să încercăm să câștigăm.

Mi-aș dori să ajungem în play-off, dar de la a dori până la a putea e cale lungă. Dispunem de jucători cu experiență, așa că suntem îndreptățiți să ne gândim la play-off. Trebuie făcut pasul către etapa următoare", a declarat Toni Petrea la conferința de presă.

Petrolul - ”U” Cluj, LIVE VIDEO, de la ora 18:30, pe Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

Petrolul: Zima – Meijers, Pedro Justiniano, Papp – Hanca, Purtic, Seto, Cojocaru, Țicu – Budescu, Irobiso

Antrenor: Florin Pîrvu

”U” Cluj: Gorcea – R. Dimitrov, G. Miron, Mitrea, Vătăjelu – Bic, M. Bordeianu – Al.Chipciu, D.Nistor, Calcan – Stoica

Antrenor: Toni Petrea

• 90+9 fr2

Se încheie meciul de la Ploiești.

• 90+8 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Același Budescu șutează pe lângă poarta lui Gorcea.

• 90+5 oc

Budescu șutează din interiorul careului mare direct pe direcția lui Gorcea.