Oficial Eugen Trică, principal la FCU Craiova! Nicolo Napoli a rămas la club: noua sa funcție
Exclusiv Gigi Becali a intrat în direct și a dezvăluit cine îl va înlocui pe Radunovic cu Farul
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
1 - 1
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Du 18.12.2022 14:30

Petrolul - U Craiova 1948 1-1. ”Lupii galbeni” au avut gol anulat și au jucat în inferioritate numerică pe final

18.12.2022, 16:30

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Partida dintre Petrolul Ploiești și U Craiova 1948 s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a 21-a a Ligii 1.

În urma acestui rezultat, ambele formații au rămas în zona locurilor de play-out.

Petrolul - U Craiova 1948 1-1, în etapa cu numărul 21 din Liga 1

Meciul dintre cele două formații a fost unul disputat, însă rezultatul final a fost cel de egalitate.

Petroul a dat lovitura în finalul primei reprize, prin Irobiso. Acesta a înscris din pasa lui Budescu, în minutul 45+1, iar ”Lupii galbeni” au intrat cu avantaj la pauză.

Partea a doua a meciului a început cu cei de la U Craiova 1948 în căutarea egalării, care a venit ulterior.

Juan Bauza a înscris în minutul 63, din assistul lui Huyghebaert, iar meciul a început să fie și mai animat. Oltenii au încercat să treacă în avantaj, însă precizia a lipsit în fața porții.

Jair a marcat pentru Petrolul în minutul 82, dar pe traiectoria balonului s-a aflat Irobiso și reușita a fost anulată.

Ulterior, Jair a fost eliminat în minutul 87, după un gest nesportiv.

Meciul dintre cele două formații s-a terminat la egalitate, în cele din urmă.

În urma acestui rezultat, Petrolul se află pe locul opt în Liga 1, cu 30 de puncte, în timp ce U Craiova 1948 ocupă locul 10, cu 23 de puncte.

VIDEO Rezumat Petrolul - U Craiova 1948 1-1

Știrea inițială

Petrolul Ploiești - U Craiova 1948 LIVE VIDEO, ora 14:30, pe Digi Sport 1. "Lupii" speră la un loc de play-off

Cele două formații s-au întâlnit recent, grupele Cupei României, acolo unde s-au impus oltenii, 1-0, datorită unui gol înscris de Gabi Iancu în finalul partide.

De data aceasta, elevii lui Nae Constantin speră să-și ia revanșa, mai ales că vin după un alt eșec, 1-3, cu Rapid, în etapa trecută a Ligii 1.

"Lupii Galbeni" au șanse bune de a prinde locul 6, cel care ar asigura participarea în play-off și ar garanta astfel și prezența în sezonul viitor al primului eșalon, În acest moment, ploieștenii sunt la 3 puncte de Sepsi, echipă aflată pe poziția a 6-a.

În tur, U Craiova 1948 a pierdut meciul cu Petrolul, 0-1, după un gol înscris de Jair, din lovitură liberă.

Clasament Liga 1

VIDEO REZUMAT U Craiova 1948 - Petrolul Ploiești 0-1, meci disputat în turul sezonului 2022-2023

Info

Au fost acordate șase minute de prelungire.

• 87 cr
    Cartonaş roşu Petrolul Ploiesti

Jair a fost eliminat pentru comportament nesportiv.

• 83 s

A ieșit Seto și a intrat Dumitriu.

• 82 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Jair a marcat pentru Petrolul din afara careului mare. Acesta a șutat, iar portarul lui U Craiova 1948 a scăpat mingea în poartă. Golul a fost anulat, pentru că Irobiso a influențat jocul.

• 80 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Gabi Iancu șutează din afara careului, dar mingea se duce mult peste poarta celor de la Petrolul.

• 78 oc

Șut al lui Dragoș Albu din marginea careului mare. Mingea s-a dus peste poartă.

• 73 s

A ieșit Budescu și a intrat Măzărache.

• 69 cg
    Cartonaş galben
  • 68 oc
    Ocazie

Gabi Iancu înscrie printr-o lovitură de cap, însă reușita sa este anulată pentru o poziție în afara jocului.

• 63 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Juan Bauza prinde un șut la colțul scurt, Leitner este surprins, iar oltenii egalează.

• 58 oc

Borța primește o pasă bună de la Budescu și trage din prima, la colțul lung, însă mingea foarte aproape de buturile lui Gurău.

• 57 s
    Schimbare FCU 1948 Craiova

A ieșit George Ganea, a intrat Gabi Iancu.

• 56 oc

Duarte reia cu capul mingea, din careu, dar pune prea multă forță și nu reușește să o cadreze pe spațiul porții.

• 53 oc

Gicu Grozav încearcă un șut spre vinclul porții din stânga, dar mingea trece peste poarta lui Gurău.

• 48 oc

Irobiso irosește două ocazii mari de gol în decurs de un minut. Prima dintre ele, dintr-o poziție ideală.

• 45+3 fr1
  • 45+1 g
    Gol Petrolul Ploiesti

Christian Irobiso a marcat printr-o lovitură de cap plasată la colțul scurt, ce l-a luat prin surprindere pe Gurău.

• 40 oc

Bauza prinde un șut din marginea careului, balonul a fost atenuat de un fundaș advers, și-a schimbat traiectoria, însă Leitner a reușit să rețină în apropierea liniei porții.