Exclusiv Helmut Duckadam s-a convins: capitolul la care a excelat FCSB, noua campioană a României
Video După chinul cu ”gladiatorii” de la Sepsi, Mario Camora a făcut anunțul despre Dan Petrescu
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
2 - 3
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Jo 29.02.2024 18:30

Petrolul - Universitatea Craiova 2-3. Oltenii au câștigat meciul nebun de pe ”Ilie Oană”. ”Lupii”, tot mai departe de play-off

29.02.2024, 20:30

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Meciul dintre Petrolul și Universitatea Craiova s-a încheiat cu victoria oltenilor, scor 3-2, în etapa cu numărul 28 din SuperLiga.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova este pe locul 4 în SuperLiga, cu 45 de puncte. De partea cealaltă, Petrolul Ploiești este pe locul 10, cu 35 de puncte.

Petrolul - Universitatea Craiova 2-3

Markovic și Baiaram au marcat în prima repriză pentru olteni, dar ploieștenii au redus din diferență prin Huja.

Repriza a doua a început tare. Petrolul a egalat prin Gicu Grozav, dar s-a văzut din nou condusă după doar un sfert de oră, când Baiaram a reușit ”dubla”.

În minutul 81, Andrei Ivan a ratat o lovitură de la 11 metri. În cele din urmă, s-a încheiat 3-2 pentru Universitatea Craiova.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Înaintea acestui meci, Petrolul ocupă locul 9 în clasament și are 35 de puncte acumulate, cu 3 mai puțin decât Universitatea Cluj, aflată pe ultima poziție din play-off.

De cealaltă parte, Universitea Craiova este pe 4 și are 42 de puncte acumulate. Oltenii sunt 16 lungimi în spatele liderului FCSB, cu trei etape rămase de disputat din sezonul regulat.

• În meciul tur, Petrolul s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul Universității Craiova

VIDEO cu rezumatul meciului tur dintre Universitatea Craiova și Petrolul 1-3

Ivaylo Petev va face schimbări la Universitatea Craiova

Oltenii au bifat două victorii în cele șase meciuri disputate în 2024 și se află pe locul patru în campionat, cu 42 de puncte acumulate. Înainte de partida cu Petrolul, Ivaylo Petev le-a transmis un mesaj jucătorilor săi.

De asemenea, antrenorul Universității Craiova a susținut că Petrolul va avea un mic avantaj pentru că ”Găzarii” au jucat pe data de 24 februarie, iar oltenii pe 26.

”Ne așteaptă un meci greu. Petrolul joacă foarte bine acasă. Cel mai important lucru este să ne recuperăm, dar suntem obișnuiți.

Cel mai important lucru este să arătăm mai convingători de la meci la meci. În fiecare partidă trebuie să ne îmbunătățim. Este logic că vor fi schimbări.

Noi avem un mic dezavantaj față de Petrolul. Referitor la pregătirea fizică, nu am niciun dubiu. Trebuie să dăm totul și să câștigăm cele trei puncte”, a declarat Ivaylo Petev în timpul conferinței de presă.