FOTBAL: SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OFF (21.04.2024)
Video Sepsi - Universitatea Craiova 1-3. Debut cu dreptul pentru Costel Gâlcă. Oltenii au urcat pe locul doi
FOTBAL:OTELUL GALATI-UNIVERSITATEA CLUJ, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (21.04.2024)
Video Oțelul - ”U” Cluj 1-0. Frederic Maciel a obținut cele trei puncte pentru gălățeni, dar a fost eliminat
WhatsApp Image 2023-06-25 at 20.18.38 (1)
Decizia luată la Rapid, după ce Daniel Niculae a fost pus sub urmărire penală
LIVE Liga Digi Sport
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
2 - 0
UTA UTA
Sb 05.11.2022 18:00

Petrolul - UTA 2-1. Arădenii, fără victorie de 7 etape, n-au putut fi resuscitați de revenirea lui Lazlo Balint

05.11.2022, 20:00

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Petrolul a bifat a treia victorie la rând, 2-1 cu UTA, în etapa a 17-a. Arădenii n-au mai câștigat în ultimele 7 etape.

Petrolul - UTA Arad 2-1. Ploieștenii au trei victorii la rând

Ploieștenii au controlat meciul de la început, iar Jair a ratat prima ocazie a meciului în minutul 15. A urmat un gol anulat al arădenilor, pe motiv de offside, iar apoi Petrolul a fost aproape de un autogol.

UTA a mai avut o fază bună de joc în minutul 23, dar a fost blocat de Jair. Același brazilian a irosit apoi o oportunitate, când a șutat din afara careului.

Irobiso a trecut pe lângă gol în minutul 39, iar Seto a ratat cea mai mare șansă a primei reprize, când a rămas singur cu portarul.

Petrolul - UTA Arad 2-1. Arădenii nu au mai câștigat niciun meci din ultimele 7 etape

În prelungirile primei reprize, Petrolul a avut o ocazie la o fază la care a cerut și penalty. L-au primit însă în repriza secundă, după un henț al lui Chindriș, iar Jair a transformat lovitura de pedeapsă.

UTA a avut primul șut pe poartă în minutul 59, după o preluare de efect a lui Otele, însă cei care au marcat au fost ploieștenii. A făcut-o Irobiso, în minutul 67.

Peste câteva minute, același Irobiso a trecut pe lângă gol, însă în cele din urmă a marcat și UTA, prin Otele, după ce mingea lovise bara.

În ciuda forcingului de final, arădenii nu au reușit să egaleze. Irobiso a fost eliminat în prelungiri, pentru un atac dur, iar Keșeru a ratat o șansă mare în minutul 90+7, iar Petrolul - UTA s-a terminat 2-1.

VIDEO cu rezumatul meciului Petrolul - UTA 2-1:

Petrolul Ploiești o întâlnește pe UTA Arad ACUM, într-o partidă din etapa a 17-a din Liga 1.

• Duelul este transmis în direct pe Digi Sport 1, în format Live Video&Text pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport pentru abonații DIGI RCS&RDS.

Petrolul Ploiești - UTA Arad, Live Video, ora 18:00, Digi Sport 1

Petrolul Ploiești se află pe locul 6, cu 23 de puncte, și vine după două succese consecutive: 1-0 cu Voluntari și 2-0 cu FC Argeș.

De partea cealaltă, UTA Arad este penultima în Liga 1, cu doar 16 puncte. După șase etape consecutive fără victorie, conducătorii arădenilor au demis că ar fi ideală o schimbare de antrenor.

Așadar, Ilie Poenaru a fost demis, iar în locul său a fost instalat Laszlo Balint. ”Gyusi” s-a întors la Arad, locul unde a antrenat în perioada iulie 2019-ianuarie 2022.

Urmează confruntarea cu numărul 50 dintre Petrolul și UTA

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 49 de ori în principala competiţie internă, de 19 ori au câştigat prahovenii, de 21 de ori s-au impus arădenii, iar alte 9 jocuri s-au terminat la egalitate.

• Palmares cu Petrolul gazdă: 24 de meciuri - 16 succese Petrolul - 3 remize - 5 victorii UTA.

Prima confruntare a avut loc pe 17 august 1952, Flacăra Ploieşti - Flamura Roşie 2-4.

Întâiul succes din contul prahovenilor a consemnat şi cea mai severă înfrângere suferită de arădeni în campionat: 7 octombrie 1956, Flacăra Ploieşti - Flamura roşie 9-0. Pe băncile celor două echipe s-au aflat Ilie Oană, respectiv Ion Reinhardt.

Două remize albe s-au consemnat de-a lungul timpului, ambele pe terenul arădenilor (8 august 1954, 26 martie 1967).

Ultima victorie reuşită de arădeni pe terenul prahovenilor în Superliga României s-a consemnat pe 19 decembrie 1971, Petrolul - UTA 0-2!

• Cea mai recentă dispută directă din campionat: 25 iulie 2022, UTA - Petrolul 2-0, dublă David Miculescu.
UTA UTA
  • 90+8 fr2

Petrolul - UTA se termină 2-1.

• 90+7 oc
    Ocazie UTA

O minge deviată de Postolachi și de Huja, apoi sare în Mathaus, portarul respige, iar Keșeru nu poate înscrie din 2 metri.

• 90+5 cr
    Cartonaş roşu Petrolul Ploiesti

Irobiso este eliminat pentru un atac cu talpa.