Florin Stângă, discurs acid după umilința cu Voluntari: ”Nu suntem la retrogradare! Dinamo ce să mai spună?”
Florin Pîrvu, cu lacrimi în ochi după ce și-a umilit fosta echipă! Mesajul transmis celor de la Petrolul
Video Scene reprobabile în Giulești! Paul Iacob a sărit la bătaie cu un suporter
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
0 - 4
FC Voluntari FC Voluntari
Sb 06.04.2024 17:30

Petrolul - Voluntari 0-4. Ilfovenii au făcut spectacol la Ploiești și au obținut o victorie importantă

06.04.2024, 19:27

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Petrolul a fost învinsă categoric de FC Voluntari, scor 0-4, în a treia etapă din play-out-ul SuperLigii.

Petrolul - Voluntari 0-4

Formația lui Florin Pîrvu a deschis repede scorul, în minutul 20, prin Vadim Rață. La doar patru minute distanță, Armaș a dus scorul la 2-0. Adam Nemec și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în prima repriză, minutul 45+5.

Scorul final a fost stabilit de Merloi, minutul 60, cu un gol norocos.

În urma acestui rezultat, ilfovenii s-au distanțat momentan la trei puncte de Poli Iași, ocupanta ultimului loc de baraj. De cealaltă parte, Petrolul este pe locul 11, cu 22 de puncte.

VIDEO Rezumatul meciului Petrolul - Voluntari 0-4

Voluntari se prezintă la Ploiești după ce la mijlocul acestei săptămâni s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a eliminat la loviturile de departajare pe FCU Craiova, scor 4-2, după ce la capătul celor 120 de minute scorul fusese 0-0.

La Ploiești ajunge ca adversar Florin Pârvu, antrenorul care a fost îndepărtat de la Petrolul și a preluat Voluntariul

Florin ne cunoaște pe toti, este clar că asta ar fi un avantaj pentru el, dar, până la urmă, pe teren intră jucatorii și ei sunt cei care decid un meci. Noi, ca antrenori, doar putem să le dăm niste direcții, mai departe depinde de ce fac ei pe gazon.

Acum, fiecare antrenor are viziunea lui, strategia lui, vom vedea cine pe cine va reuși să surprindă. Eu am încredere în jucatorii mei că vor dat tot ce au mai bun pentru a câștiga această partidă”, a afirmat Florin Stîngă, cel care a preluat Petrolul chiar după Pârvu.

În acest sezon, Voluntari a câștigat la Ploiești, scor 2-0, iar în retur a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 0-0.

De altfel, ploieștenii par să aibă un complex de inferioritate. Au câștigat o singură partidă și au remizat de trei ori. În schimb au pierdut de cinci ori!

Clasament play-out SuperLigă

clasament play out
Clasament play-out SuperLigă / Captură digisport.ro

Meciul Petrolul - Voluntari va fi arbitrat de Viorel Flueran

Partida va fi condusă de către o brigadă alcătuită din Viorel Nicușor Flueran (Craiova) – Alexandru Vodă (Alba Iulia) și Alexandru Filip (Constanța). Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (București). Arbitru AVAR: Raul Constantin Ghingulescu (Lugoj).

Rezervă: Alina Ionela Peșu (Craiova).

Observatori: Constantin Stătescu (București) și Marian Salomir (Cluj).