Reacția lui Leo Grozavu, după ce a fost demis de la Poli Iași: ”Aș fi luptat până la capăt”

Poli Iași - CFR Cluj 3-3. Spectacol total în ”Copou”

11.11.2023, 20:49

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Poli Iași - CFR Cluj 3-3 s-a disputat în etapa a 16-a din SuperLiga României și a fost unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din acest sezon.

Această partidă a avut parte de reveniri de ambele părți și a reprezentat un show total pentru spectatori.

Poli Iași - CFR Cluj 3-3. Unul dintre meciurile sezonului în ”Copou”

Gazdele au început foarte bine meciul, iar în minutul 22 aveau deja 2-0 pe tabelă, după golurile reușite de Harrison și Katanec.

Clujenii s-au trezit după golurile primite și au început să atace furibund poarta gazdelor. Aceștia au declanșat o ofensivă totală și au marcat gol după gol. Avonou în minutul 27, Ajeti în minutul 39 și Otele cu reușita din minutul 44 au întors scorul pentru oaspeți până în pauză, iar ”remontada” lor era completă.

Numai că, Poli Iași a ieșit bine de la cabine, iar în minutul 62 a egalat prin același Harrison. Scorul final a fost cel de 3-3, la capătul unui meci cel puțin spectaculos.

Clasamentul SuperLigii României

În urma acestui rezultat, CFR Cluj ocupă temporar prima poziție în clasament, cu 31 de puncte, iar Poli Iași a urcat pe locul 10, cu 18 puncte.

clasament superliga
Clasamentul SuperLigii României / Foto: Captură Flashscore

Leo Grozavu a stat în tribună la ultimele trei jocuri ale echipei Poli Iași

Grozavu revine în forță pe bancă, după ce înaintea meciului s-a declarat dezamăgit crunt de prevederile regulamentului pentru că la un meci a primit cartonaș gaben și cartonaș roșu în meciul cu Sepsi și i-au fost cumulate etapele de suspendare.

În primul rând, mă bucur că revin pe banca tehnică după 3 meciuri în care nu am fost lăsat. Pentru că, din punctul meu de vedere, nu am fost lăsat să stau pe bancă. Și iar revin la ce am spus, deși lumea mă dezaprobă pentru asta. Asta e România!

Spun răspicat, nu am niciun fel de probleme, că numai în România e posibil așa ceva, să fii suspendat, penalizat de mai multe ori pentru o abatere dintr-un meci!

Am fost suspendat pentru cartonașul galben și pentru cel roșu. Nicăieri în luma asta civilizată nu este așa ceva. Un regulament făcut de niște amatori. Nu se poate așa ceva, să fiu suspendat pentru cumul de cartonașe galbene și pentru aceeași abatere am fost suspendat și pentru roșul pe care l-am luat. E strigător la cer”, a declarat Leo Grozavu în cadrul unei conferințe de presă.

• 96 fr2
  • 95 s
    Schimbare Poli Iasi

Harrison a fost înlocuit de Florin Ilie.

• 93 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Juricic a văzut și el cartonașul galben.

• 90 cg
    Cartonaş galben Poli Iasi

Silviu Lung a văzut cartonașul galben pentru tragere de timp.

• 83 s
    Schimbare CFR Cluj

Avounou a fost înlocuit de Răzvan Fica.

• 83 s

Deac a intrat în locul lui Lovro Cvek, care avea cartonașul galben.

• 82 s

Ion Robert i-a luat locul lui Phelipe Luis.

• 69 oc
    Ocazie CFR Cluj

Bîrligea a înscris, însă golul a fost anulat pe motiv de offside.

• 69 cg

Leo Grozavu a primit cartonașul galben pentru proteste.

• 69 cg

Cvek a văzut cartonașul galben.

• 62 g
    Gol Poli Iasi

Goool Poli Iași! Harrison a reușit al doilea gol și a dus scorul la 3-3.

• 59 oc
    Ocazie Poli Iasi

Ocazie Poli Iași! Samayoa a trimis puțin pe lângă poartă după o centrare foarte bună.

• 55 s

A treia schimbare la gazde! Ciobanu a fost înlocuit de Roman.

• 45 s

A doua schimbare făcută de Leo Grozavu! Gheorghiță a fost înlocuit de Stefanovici.

• 45 s

Prima schimbare la gazde! Bordeianu a fost înlocuit cu Carlos Jatoba.

• 45 fp1
    Final prelungiri repriza 1
  • 44 g
    Gol CFR Cluj

Gool CFR! ”Remontada” este completă, după ce Otele a înscris cu capul din centrarea lui Muhar.

• 41 oc

Ocazie mare CFR! Ardelenii au lovit bara și au trecut pe lângă golul trei.

• 39 g

Gool CFR! Ajeti a trimis balonul în poartă după câteva momente de confuzie în careul Iașiului.

• 34 cg
  • 30 cg

Otele a văzut cartonașul galben.

• 27 g

Goool CFR! Avounou a redus din diferență. Scorul este 2-1 acum.

• 22 g

Gool Poli! Katanec a dus scorul la 2-0, după o incursiune foarte bună a lui Luis Phelipe.

• 12 oc

Ocazie CFR! Bîrligea scăpase într-o poziție foarte bună, însă a vrut să-i paseze colegului său, iar acesta nu a ajuns la minge. Totuși, acesta fusese semnalizat în poziție de offside.

• 11 g

Goool Poli! Harrison a deschis scorul din paza lui Ispas, după ce gazdele au făcut șah-mat apărarea adversă.

• 2 oc

Phelipe a avut o incursiune bună în careu și a șutat la colțul scurt, însă portarul Sava a fost la post.