Cazul lui Edgar Ie a ajuns în presa din Spania: ”Marea înșelătorie a fotbalului modern”
Dinamo, avertizată de Ionuț Lupescu după ce a ajuns la baraj: ”Să nu ne bucurăm prea devreme”
Gigi Becali a făcut anunțul despre primul transfer al FCSB-ului după cucerirea titlului: ”Eu am spus așa”
Poli Iasi Poli Iasi
1 - 1
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Du 22.10.2023 15:30

Poli Iași - FCU Craiova 1-1. Oltenii au forțat egalarea în inferioritate numerică

22.10.2023, 17:30

• Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Partida dintre Poli Iași și FCU Craiova s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1, în etapa a 13-a din SuperLiga României.

În clasamentul din SuperLigă, Poli Iași ocupă locul nouă, cu 15 puncte acumulate, în timp ce FCU Craiova este pe locul 11, la o lungime în urma moldovenilor.

Poli Iași - FCU Craiova 1-1. Oltenii au egalat pe final

Moldovenii au trecut în avantaj încă din minutul 13, când Alin Roman a înscris un gol spectaculos cu o execuție de la 30 de metri.

Oltenii au avut un gol anulat al lui Bahasa pentru ofsaid, iar Poli Iași își putea dubla avantajul în minutul 32, după o execuție frumoasă a lui Stefanovici.

FCU Craiova putea restabili egalitatea prin Compagnucci, însă italianul a reluat cu capul pe direcția lui Ailenei în minutul 35.

După pauză, jocul a fost fragmentat, iar centralul Iulian Dima a împărțit numeroase cartonașe galbene. Moldovenii puteau rămâne în zece jucători. Ailenei a văzut cartonașul roșu, după o intervenție asupra lui Chițu, dar arbitrul a revenit asupra deciziei după ce a mers la monitorul VAR.

Câteva minute mai târziu, oltenii au fost cei care au rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Lacroix.

Ailenei a intervenit foarte bine în minutul 86 la șutul lui  Ibrahim, însă portarul a fost neputincios la execuția de la distanță a aceluiași Ibrahimi din minutul 90+1.

Pe final, moldovenii puteau trece din nou în avantaj, dar Marchioni a trimis peste poartă.

VIDEO Rezumatul partidei Poli Iași - FCU Craiova 1-1

Cele două echipe sunt vecine de clasament, în acest moment. Poli Iași ocupă locul 10 în acest moment, cu 14 puncte obținute, în timp ce Craiova este pe 11, la o lungime distanță.

Poli Iași are un moral bun și vine după o victorie, 1-0 cu Sepsi Sfântu Gheorghe. De partea cealaltă, FCU Craiova a obținut și ea un rezultat bun în ultimul meci, 1-1 cu FC Hermannstadt.

Giovanni Constantino: Încerc să câștig meciul de la Iași, dar nu sunt magician”

La conferința de presă premergătoare acestei partide, Giovanni Constantino (39 de ani), noul antrenor al celor de la FCU Craiova, s-a arătat mulțumit de nivelul la care se află elevii săi din punct de vedere al pregătirii fizice înainte de partida, din deplasare, contra celor de la Poli Iași.

Cu toate acestea, tehnicianul a susținut că nu poate obține rezultate pozitive ”peste noapte” și, printre rânduri, i-a cerut răgaz patronului celor de la FCU Craiova, Adrian Mititelu.

”A fost o săptămână bună din punctul meu de vedere, echipa a fost bine pregătită până la venirea mea. Din punct de vedere tehnico-tactic am lucrat bine, există o perspectivă bună din acest punct de vedere și cu siguranță așteptăm partida de la Iași pentru a confirma.

Cred că am găsit o echipă la un nivel bun din această ligă, tot timpul este nevoie de anumite aspecte care trebuie îmbunătățite, dar să nu uităm că nu sunt magician. Încerc să fac tot ceea ce depinde de mine pentru a câștiga meciul de la Iași”, a spus Giovanni Constantino.

De asemenea, tehnicianul celor de la FCU Craiova 1948 a subliniat calitățile tehnice pe care le au jucătorii celor de la Poli Iași.

”Iași este o echipă bună, cred că au un moral bun după victoria cu Sepsi. Au calități individuale, dar și din punct de vedere colectiv. Cu siguranță ne va aștepta o atmosferă interesantă la Iași, le-am spus băieților că indiferent de adversar că ne dorim să câștigăm”, a spus antrenorul.

clasament
Clasamentul SuperLigii României / Foto: Captură Digi Sport
  • 90+9 final
  • 90+7 oc
    Ocazie Poli Iasi

Vojtus centrează în careu, iar Machioni reia din prima peste poarta oltenilor.

• 90+1 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Ibrahim înscrie un gol superb cu un șut în forță expediat din afara careului.