FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - FC RAPID 1923, SUPERLIGA SUPERBET (10.02.2024)
Verdictul specialistului: lovitura liberă din care a marcat spectaculos Borisav Burmaz ”trebuia repetată”
dampe
Dan Petrescu nu s-a abținut și a făcut gluma serii, după ce a revenit cu succes la CFR
cfr cluj logo
Exclusiv Răsturnare de situație la CFR Cluj! Ioan Varga a făcut anunțul: "Rămâne la noi!"

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Poli Iași s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la Sepsi, în restanța din etapa a șaptea din SuperLigă. Covăsnenii au bifat astfel a șasea înfrângere la rând.

În urma acestui rezultat, Poli Iași a urcat pe locul zece în clasament, cu 14 puncte, la egalitate cu Oțelul Galați, în timp ce Sepsi este pe a 12-a poziție, cu 12 puncte.

Poli Iași - Sepsi 1-0. Covăsnenii sunt într-o situație extrem de dificilă

Sepsi putea deschide scorul încă din minutul 4, însă Cosmin Matei nu a reușit să transforme penalty-ul obținut de Marius Ștefănescu.

Moldovenii au dat o replică foarte bună în minutul 14, când Buș putea înscrie din apropierea porții, însă Niczuly a intervenit salvator.

Cosmin Matei nu a reușit să înscrie nici în minutul 25, iar Martac a fost aproape de gol la următoarea fază periculoasă.

Roman a șutat foarte bine în minutul 35 de la marginea careului, însă Niczuly a reușit să respingă, iar portarul lui Sepsi s-a remarcat și la ultimul atac al primei reprize, la șutul aceluiași Roman.

Moldovenii au marcat unicul gol al partidei în minutul 48, prin Luis Phelipe, care l-a învins pe Niczuly cu latul. Buș putea face 2-0, însă a trimis peste poartă dintr-o poziție ideală.

Cosmin Matei a mai irosit o ocazie imensă în minutul 60, iar Luis Phelipe putea face ”dubla” câteva minute mai târziu.

Debeljuh l-a învins pe Ailenei în minutul 81, când a deviat în plasă o centrare a lui Rența, însă Chivulete a anulat reușita pentru ofsaid după ce a mers la monitorul VAR.

VIDEO Rezumatul partidei Poli Iași - Sepsi 1-0

Ieșeni au decis să le facă un cadou localnicilor cu ocazia Sărbătorilor Iașiului și le vor permite femeilor, elevilor, studenților și pensionarilor să intre gratis pe stadion, după ce își iau tichete cu valoare zero de la casele de bilete. Pentru a le primi, vor trebui doar să prezinte documente justificative.

• Abonații RCS-RDS mai pot viziona jocul Poli Iași - Sepsi pe aplicația Digi Sport și siteul digisport.ro

Sunt nemulţumit de faptul că nu am fost consultaţi în privinţa amânării meciului de la data la care trebuia jucat (n.r. 27 august). Meciul vine acum într-un moment nepotrivit, programarea a fost făcută pe genunchi, aşa cum se întâmplă lucrurile în România. Jucăm joi, apoi duminică. Suntem dezavantajaţi şi de faptul că nu vom putea conta pe Samayoa.

Echipa e pe un trend bun, ascendent. Chiar dacă am pierdut ultima partidă de campionat (n.r. 2-3 cu Rapid), am arătat că suntem greu de învins. Am făcut greşeli, dar am făcut o partidă solidă într-un infern cum e cel din Giuleşti.

Cel puţin până la finalul campionatului ne vom căuta în continuare! Asta pentru că de la joc la joc va trebui să vedem pe cine ne vom putea baza, nu doar pentru acum, ci şi pentru viitor”, a declarat Leo Grozavu, antrenorul echipei Poli Iași, citat de Ziarul de Iași.

Arbitrul Andrei Chivulete va conduce meciul Poli Iași - Sepsi OSK

Comisia Centrală a Arbitrilor a programat pentru meciul Poli Iaşi - Sepsi OSK, o brigadă condusă la centru din Andrei Chivulete (din Bucureşti), care va fi ajutat la cele două tuşe de Sebastian Gheorghe (Suceava) şi de Andrei Constantinescu (Bucureşti). Bogdan Dumitrache (Bucureşti) şi Marius Marchidanu (Brăila) vor fi în camera VAR.

Începând de meciul de joi, vom fi o altă echipă, vom fi echipa care am început sezonul. Considerăm acest joc precum o finală pentru noi. Trebuie să facem tot ceea ce ne stă în putință ca să câștigăm cele trei puncte.

Știți foarte bine situația noastră, vrem să ieșim cât mai repede de aici”, a declarat antrenorul Liviu Ciobotariu, care traversează alături de Sepsi o serie neagră, cu înfrângeri în ultimele cinci partide.