FOTBAL:FC U CRAIOVA-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2022)
Mihai Pintilii a spus care a fost momentul-cheie din acest sezon care a adus titlul FCSB-ului
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Dinamo e amenințată cu retrogradarea, iar Zeljko Kopic e resemnat: ”Ar fi un miracol să ne salvăm!”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Rapid a reușit să o învingă pe Poli Iași, scor 3-2, în cadrul etapei a 12-a din SuperLiga României.

Moldovenii au început mai bine partida și au marcat prin Sergiu Buș, în minutul 6. Giuleștenii nu s-au lăsat, iar în doar două minute au întors tabela prin Claudiu Petrila și Alex Ioniță, în ‘20, respectiv ‘22.

Prima repriză s-a încheiat cu golul de 2-2 al lui Julian Marchioni și cu penalty-ul ratat al lui Albion Rrahmani.

În cea de-a doua parte s-a mai marcat un singur gol. Alex Ioniță a reușit dubla, în minutul 60, din pasa lui Claudiu Petrila.

Rapid a obținut toate cele trei puncte și a urcat pe locul al treilea, cu 22 de puncte. De cealaltă parte, Poli Iași a rămas pe 12, cu doar 11 puncte acumulate.

VIDEO cu rezumatul partidei Rapid - Poli Iași 3-2

Rapid este pe locul 4 în SuperLiga, cu 19 puncte obținute în 11 etape. Giuleștenii au remizat cu FC Hermannstadt, scor 1-1, în ultimul meci.

În meciurile disputate pe teren propriu, echipa lui Cristiano Bergodi are trei victorii consecutive. Seria a început cu Farul, scor 3-1 și a continuat cu Dinamo, 4-0, și CFR Cluj, 3-1.

De partea cealaltă, Poli Iași este pe locul 12 în campionat, cu 11 puncte. Echipa lui Leo Grozavu are patru meciuri fără eșec și vine după remiza cu Petrolul Ploiești, scor 0-0.

Mesajul transmis de Cristiano Bergodi, înainte de Rapid - Poli Iași

La conferința de presă dinaintea meciului de mâine, Cristiano Bergodi a prefațat întâlnirea cu formația din Copou, Antrenorul italian le-a cerut atenție elevilor săi, asta deoarece Poli Iași este un adversar incomod.

"Urmează un meci foarte important pentru noi pentru că apoi urmează o pauză competiţională. Trebuie să câştigăm aceste trei puncte înaintea pauzei competiţionale.

Poli Iaşi este însă o echipă bună, antrenată foarte bine, cunosc stilul de joc impus de Leo Grozavu. Aşa că va fi greu. Sunt şi 1-2 jucători cu probleme medicale, dar nu ştim sigur, vom vedea exact mâine dacă ne vom putea baza pe ei.", a spus Bergodi, la conferință.

Kevin Soni, gata să debuteze pentru Rapid

Totodată, Cristiano Bergodi a anunțat și că atacantul Kevin Soni va fi pentru prima dată în lotul Rapidului de la transferul în Giulești.

"Eu am încredere în munca mea şi în lotul pe care îl am la dispoziţie, un lot bun şi competitiv. Kevin Soni este în lot pentru acest meci, e prima oară pentru el.

Nu pot să spun că e pregătit 100%, dar s-a antrenat bine, a depăşit şi o problemă medicală. El e un jucător bun care ne poate fi de folos mâine, adică într-un meci greu îl putem introduce câteva minute", a transmis antrenorul.