FOTBAL:FC U CRAIOVA-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2022)
Mihai Pintilii a spus care a fost momentul-cheie din acest sezon care a adus titlul FCSB-ului
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Dinamo e amenințată cu retrogradarea, iar Zeljko Kopic e resemnat: ”Ar fi un miracol să ne salvăm!”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Poli Iasi Poli Iasi
1 - 0
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Du 28.01.2024 17:00

Poli Iași - ”U” Cluj 1-0. Ardelenii au ”capitulat” în Moldova și au rămas în afara play-off-ului

28.01.2024, 19:09

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Poli Iași s-a impus, pe teren propriu, în fața celor de la Universitatea Cluj, scor 1-0, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 23 din SuperLiga.

Unicul gol al acestei partide a fost marcat de Sergiu Buș (minutul 86).

În urma acestui rezultat, Poli Iași se află pe locul al 13-lea din SuperLigă, cu 26 de puncte acumulate după 23 de meciuri, în timp ce Universitatea Cluj ocupă poziția a 8-a a clasamentului, cu 32 de puncte obținute după 23 de runde.

În prezent, ardelenii se află la un punct în spatele formației aflate pe locul al 6-lea în clasament (loc de play-off), Sepsi Sfântu Gheorghe (33 de puncte).

Poli Iași - Universitatea Cluj, scor 1-0

În primul act al partidei din Copou, gazdele și-au creat mai multe situații de a marca la poarta apărată de Plamen Iliev. De altfel, ieșenii au reușit să marcheze în minutul 16 prin Rachid Bouhenna însă golul marcat de fundașul central algerian a fost anulat pentru o poziție de offside. Totodată, moldovenii au ratat o ocazie importantă în prelungirile primei reprize, când Shayon Harrison a deviat mingea puțin pe lângă poartă din apropierea buturilor apărate de Iliev.

În actul secund, oaspeții au încercat în mai multe rânduri să amenințe poarta apărată de Ionuț Ailenei prin Valentin Gheorghe (minutul 46), Alexandru Chipciu (minutul 52) sau Dan Nistor (minutul 58), însă șuturile acestora s-au dus departe de buturile ieșenilor. Însă, gazdele au dat lovitura în minutul 86, când Sergiu Buș a șutat plasat, din întoarcere, direct în poarta apărată de Iliev. De altfel, reușita atacantului ieșean a fost și cea care a decis soarta acestei partide.

VIDEO Rezumat Poli Iași - Universitatea Cluj, scor 1-0

Portarul pentru care Gigi Becali a plătit 30.000 de euro a semnat cu Poli Iași

Toma Niga (26 de ani), fostul portar al celor de la FCSB, a semnat cu Poli Iași. Acesta a ajuns la FCSB în vara anului 2017, după ce Gigi Becali (65 de ani) le-a achitat celor de la Foresta Suceava suma de 30.000 de euro.

Poli Iași a anunțat venirea la echipă a lui Toma Niga prin intermediul unui comunicat postat pe rețelele sociale. Goalkeeperul a ajuns gratis la gruparea din Copou, de la Foresta Suceava.

”Bun venit la Poli Iași! Portarul Toma Niga a semnat contractul cu clubul nostru.

Născut la data de 15 august 1997 în județul Suceava, Toma a apărat de aproape 70 de ori în liga secundă și în 2 meciuri din primul eşalon. Printre cluburile la care a fost legitimat se numără FCSB, FC Hermannstadt și Academica Clinceni.

La Poli va purta tricoul cu numărul 22. Mult succes în Copou, Toma!”, a transmis Poli Iași, pe Facebook.

• 90+9 fr2

Final de meci!

• 90+7 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Nistor a șutat din prima de la aproximativ 30 de metri distanță de poarta adversă, iar balonul s-a dus puțin peste poartă.

Gol Poli Iasi

Buș a șutat din afara careului de 16 metri, din întoarcere, și l-a învins pe Iliev cu un șut plasat.