FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Revenire importantă la FCSB, chiar înaintea derby-ului cu Rapid! Mesaj războinic pentru giuleșteni: ”Locul 1 de la coadă”
FOTBAL: SC OTELUL GALATI - FC UNIVERSITATEA CLUJ, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (18.04.2024)
Antrenorul din SuperLigă care are ”contract pe viață”! ”Un fel de Alex Ferguson”
LIVE Liga Digi Sport
Politehnica Iași Politehnica Iași
0 - 3
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Ma 02.02.2021 20:00

Poli Iași - Universitatea Craiova 0-3. Oltenii bat la scor de neprezentare și obțin prima victorie după 6 remize la rând

02.02.2021, 21:50

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Universitatea Craiova a spart gheața după 6 remize consecutive. La primul meci după demiterea lui Papură, oltenii au trecut la scor de neprezentare în deplasarea cu Poli Iași, aflată și ea la primul meci după demiterea lui Pancu.

Poli Iași - Universitatea Craiova 0-3. Oltenii au avut și două bare

Meciul a început cu Craiova în atac, dar șutul lui Cicâldău a fost blocat de Cană, iar la cealaltă poartă, Onea a tras slab. Oltenii s-au instalat la conducerea meciului, iar Brănescu a reținut două șuturi ale lui Cicâldău.

Nici Andrei Ivan nu l-a putut învinge pe portarul moldovenilor, iar apoi Cîmpanu și Baiaram au ratat și ei. Craiova a avut prima bară a meciului în minutul 21, iar ieșenii au șutat prin Onea, dar din nou slab.

Poli Iași - Universitatea Craiova 0-3. Gazdele, prima victorie după 6 remize la rând

Baiaram a mai avut o ocazie pentru Craiova, care a deschis apoi scorul în minutul 27, prin Andrei Ivan. Oltenii au dat a doua în bară în minutul 30, iar apoi și-au majorat avantajul în minutul 35, prin Nistor.

Până la pauză, craiovenii au mai ratat prin Cicâldău, Ivan și Bălașa. Partea secundă a fost din nou la discreția oltenilor, dar Cîmpanu și Baiaram nu au avut noroc, în timp ce Andrei Ivan a nimerit plasa laterală.

Puștiul Cîmpanu a făcut 3-0 în minutul 57, iar ieșenii au mai avut o tresărire în minutul 76, prin rezerva Zaharia și Poli Iași - Universitatea Craiova s-a terminat 0-3 și moldovenii rămân pe ultimul loc.

Meciul Poli Iași - Universitatea Craiova, din cadrul etapei a 21-a din cadrul Ligii 1, se dispută marți, de la ora 20:00, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro, în format live video și text.

Înaintea meciului direct, Poli Iași este ultima în Liga 1, cu 15 puncte, în timp ce Universitatea Craiova se află pe a treia poziție, cu 37 de puncte.

LIVE VIDEO Poli Iași - Universitatea Craiova, de la 20:00, la Digi Sport 1

Poli Iași și Universitatea Craiova sunt două dintre echipele din Liga 1 care traversează o perioadă de criză, ceea ce a dus și schimbarea conducerii tehnice.

Gruparea din Copou nu a mai câștigat de șase etape, de la 2-1 cu Hermannstadt pe 20 decembrie, și a decis demiterea lui Daniel Pancu după 1-2 cu UTA. Runda precedentă, la 1-3 cu FCSB, echipa a fost condusă de Adrian Kerezsy, iar în urmă cu două zile clubul a anunțat și numele noului antrenor principal, Andrei Cristea, care nu va putea sta pe bancă în confruntarea cu Craiova, din cauza îmbolnăvirii cu COVID-19.

De partea cealaltă, Universitatea Craiova, care a înregistrat o înfrângere și șase rezultate de egalitate în ultimele șapte etape, l-a demis pe Corneliu Papură după remiza de runda precedentă, 1-1 cu FC Argeș, iar până acum nu a ajuns la un acord cu viitorul antrenor principal.

În aceste condiții, echipa va fi condusă de Octavian Benga și Dragoș Bon, secunzi în staff-ul lui Corneliu Papură.

Mihai Rotaru, patronul Universității Craiova, a anunțat că la începutul acestei săptămâni se va definitiva situația băncii tehnice, astfel că partida cu Poli Iași va fi, foarte probabil, ultima înaintea numirii noului antrenor principal.

LIVE VIDEO Poli Iași - Universitatea Craiova, echipele probabile

• Poli Iași: Brănescu - Cană, Popa, Baxevanos, Bușu - Mihalache, Passaglia - Popadiuc, Vanzo, Onea - Djuranovic
  • Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, M. Constantin, Bălașa, Bancu - Nistor, Bic, Cicâldău - Ofosu, Ivan, Baiaram
  • 90+2 fr2

Final de meci. Poli Iași - Universitatea Craiova se termină 0-3.

• 80 s s

Papp intră în locul lui Bălașa.

• 76 s s

Bărbuț intră în locul lui Cîmpanu.

• 76 oc oc

Ocazie Poli Iași. Zaharia trece de Bălașa și șutează din unghi, dar Pigliacelli reține de la rădăcina barei.

• 75 s s

Vasile Constantin intră în locul lui Baiaram.

• 57 g g

GOOOOL Craiova! Baiaram îi pasează perfect lui Cîmpanu, care face scor de neprezentare.

• 56 oc oc

Ocazie Craiova. După o centrare din corner, Andrei Ivan deviază în plasa laterală.

• 56 oc oc

Ocazie Craiova. Baiaram ia o acțiune pe cont prpriu, intră în careu, dar șutul său din unghi e blocat de portar.

• 50 oc oc

Ocazie Craiova. Cîmpanu șutează din marginea careului, dar puțin pe lângă poartă.

• 46 s s

Vega intră în locul lui Cană.

• 46 s s

Dylan Flores intră în locul lui Vanzo.

Începe repriza a doua.

• 45+2 fr1

La pauză, Poli Iași - Universitatea Craiova 0-2.

• 45 oc oc

Ocazie Craiova. Cicâldău centrează de pe stânga, iar Bălașa șutează prin fața porții.

• 45 oc oc

Ocazie Craiova. Bancu întoarce pentru Andrei Ivan, care vine din spate și șutează tare, dar mingea este deviată ușor și șterge plasa porții laterale.

• 40 oc oc

Ocazie Craiova. Cicâldău șutează din marginea careului, dar portarul reține.

• 35 g g

GOOOOL Craiova! Oltenii recuperează o minge din picioarele lui Baxevanos, iar Nistor înscrie din marginea careului.

• 30 oc oc

Bară Craiova. Cîmpanu trage din afara careului, portarul respinge în față, fundașii ieșeni se bâlbăie, iar mingea ajunge la Vătăjelu, care șutează în transversală, după ce balonul e ușor deviat de portar.

• 27 g g

GOOOOL Craiova! Bancu pasează în fața porții, iar Andrei Ivan deschide scorul.

• 26 oc oc

Ocazie Craiova. Baiaram pătrunde pe stânga și șutează pe poartă, dar direct în brațele portarului.

• 24 s s

Portarul Brînză intră în locul lui Brănescu, accidentat.

• 22 oc oc

Ocazie Iași. Onea șutează din marginea careului, dar portarul Craiovei reține.

• 21 oc oc

Bară Craiova. Bancu intră în careu pe stânga și șutează, dar portarul deviază în transversală și mingea cade în fața porții, de unde e degajată de ieșeni.

• 21 oc oc

Ocazie mare Craiova. Andrei Ivan pasează cu călcâiul pentru Cîmpanu, care e blocat de portar, mingea ajunge la Baiaram, dar șutul său e parat de același Brănescu.

• 20 oc oc

Ocazie Craiova. După o centrare de pe dreapta, Andrei Ivan reia cu capul din apropiere, dar Brănescu reține.

• 19 oc oc

Ocazie Craiova. Bancu centrează în careu, Cicâldău preia și șutează din câțiva metri, dar slab, iar portarul reține.

• 17 oc oc

Ocazie Craiova. Cicâldău șutează din afara careului, dar Brănescu reține.

• 15 oc oc

Ocazie Iași. Onea șutează prea încet, iar portarul reține.

• 3 oc oc

Ocazie Craiova. Cicâldău primește o pasă filtrantă superbă în careu, dar șutul său e blocat de Ștefan Cană.