Protestul lui Gică Hagi! Ignorat la națională, ”Neluțu Sabău 2” a jucat în Liga 1: ”De aceea l-am luat”
articol scris de Digi Sport02.10.2022, 23:59
Farul Constanța și-a consolidat poziția de lider în Liga 1, după victoria în fața celor de la UTA Arad, 2-0, în etapa a 12-a.
![banu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMTAl/MkYwMiUyRjE1OTM4NzhfMTU5Mzg3OF9i/YW51LmpwZyZ3PTEwNjAmaD02MzYmaGFz/aD04ZjYyOThmMDlkY2Y5N2E1Y2NjNmUzYmFjMzcwZWM0Yw==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Trupa lui Gică Hagi s-a impus grație reușitelor lui Alibec și Casap, chiar dacă a jucat în inferioritate numerică din minutul 51, după eliminarea lui Corinus, iar UTA a beneficiat de un penalty, pe care Postolachi l-a ratat însă.
”Pariul” lui Gică Hagi: ”Cred că e un Neluțu Sabău 2”
În ultimele 10 minute, Hagi l-a trimis pe teren pe Luca Banu (17 ani) în locul lui Doukoure. Mijlocașul central, căpitan al formației U17 a Farului, a debutat astfel la prima echipă a constănțenilor.
”Regele” s-a arătat extrem de nemulțumit că Banu nu a fost convocat la ultima acțiune a naționalei U17 a României și a explicat de ce a decis să-l folosească în duelul cu UTA, într-un moment în care meciul nu era jucat, la 1-0 în favoarea Farului.
”Căpitanul nostru de echipă, au fost campioni la nivelul acela de vârstă, nu a fost convocat la echipa națională. De aceea l-am luat, să-l vadă lumea că e competitiv, cred că e un Neluțu Sabău 2.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Avem jucători buni la fiecare categorie de vârstă, trebuie să rămână modești. Astăzi sunt aici, mâine sunt la 2005, trebuie să joace acolo. Sunt jucători pe care-i creștem, se naște o echipă foarte tânără și foarte bună”, a transmis Gică Hagi.
- 25 de mii de euro este cota de piață a lui Banu, potrivit Transfermarkt.
VIDEO Rezumat Farul - UTA 2-0
Etichete: gica hagi , farul - uta , luca banu
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...