Rapid a făcut plângere penală împotriva suporterilor FCSB-ului
articol scris de Digi Sport07.11.2023, 14:07
La 36 de ore distanță de momentul în care Rapid a câștigat cu FCSB meciul disputat în deplasare, scor 2-1, joc disputat duminică seară, giuleștenii anunță că au făcut plîngere penală împotriva celor care au afișat mai multe bannere cu mesaje rasiste prin care instigau la ură și la violență.
![sigla rapid](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMTEl/MkYwNyUyRjE4MzQ0NzBfMTgzNDQ3MF9z/aWdsYS1yYXBpZC5wbmcmdz0xMDYwJmg9/NjM2Jmhhc2g9M2JiZGMxYTNlZDA0YWNlZjBjZTIxMjNiNDkwNTlkNzg=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
De-a lungul timpului, între cele două cluburi au apărut tensiuni, în principal din cauza scandărilor și a unor astfel de mesaje afișate în tribune.
La fel s-a întâmplat și la meciul din etapa a 15-a, în care galeria condusă de Gheorghe Mustață a expus, printre altele, bannerele ”Neintegrați în societate, rămâneți o minoritate”, ”Mori, țigane” și ”Moarte țiganilor”.
Rapid a făcut plângere penală după ce în galeria FCSB-ului au apărut bannere rasiste
De remarcat că rapidiștii anunță că nu atacă FCSB-ul în instanță, ci dorește și cere organelor de anchetă tragerea la răspundere individuală a celor care se fac vinovați.
”Clubul nostru a luat act cu consternare de afișarea în timpul partidei de duminică seară a unor mesaje rasiste cu trimitere directă la violență.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Fără a pune la îndoială proactivitatea organismelor disciplinare din domeniu, clubul Rapid a formulat astăzi și o plângere penală cu privire la săvârșirea faptelor de instigare publică și instigare la ură.
Această acțiune reprezintă o plasă de siguranță întinsă de club în vederea tragerii la răspundere INDIVIDUALĂ a persoanelor vinovate de aceste fapte”, se arată în comunicatul Rapidului.
Video cu rezumatul meciului FCSB - Rapid 1-2
Etichete: scandari rasiste , video fcsb rapid , bannere rasiste
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...