mutu sapca
Adrian Mutu ”a răbufnit” înainte de Sepsi - CFR Cluj
Screenshot 2024-03-27 at 00.20.40
Video Mutu a văzut golul marcat de Ianis Hagi, dar altceva i-a atras atenția. ”Mi-a plăcut mai mult”
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Rapid Rapid
1 - 0
UTA UTA
Sb 20.08.2022 21:30

Rapid București - UTA Arad 1-0. Moldovan, eroul giuleștenilor! Gol superb înscris de Junior Morais

20.08.2022, 21:30

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Rapid a câștigat duelul contra celor de la UTA Arad din etapa a șasea din Liga 1 cu scorul de 1-0, însă giuleștenii au fost salvați în mai multe rânduri de intervențiile perfecte ale lui Horațiu Moldovan.

Vișinii ajung pe primul loc în clasamentul Ligii 1 în urma acestui succes, cu un total de 12 puncte, la o lungime în fața celor de la FC Botoșani. De cealaltă parte, UTA Arad rămâne pe locul 12, cu doar 7 puncte.

Arădenii au avut prima ocazie importantă a partidei în minutul 5, când Otele putea înscrie la o centrare venită din flancul stâng. Giuleștenii au dat replica în minutul 14, când Dugandzic a șutat de la distanță pe direcția lui Balauru.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 17, de Junior Morais, care a avut o execuție splendidă de la distanță.

Sefer a încercat să marcheze din lovitură liberă, dar Balauru a reușit să intervină și să respingă mingea.

UTA Arad a avut o șansă imensă să restabilească egalitatea în minutul 37, când Jobello a șutat din interiorul careului peste poarta lui Horațiu Moldovan.

Pe finalul primei reprize, arădenii au mai irosit o ocazie uriașă, când Otele a șutat foarte bine din careu, dar Moldovan a avut o intervenție impecabilă.

Kait putea dubla avantajul gazdelor, dar șutul său a fost exact pe direcția portarului arădenilor.

Formația antrenată de Ilie Poenaru a rămas în zece jucători, după ce Batha a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Pe finalul meciului, Moldovan a avut două intervenții splendide care le-au adus victoria giuleștenilor lui Adrian Mutu. Mai întâi, Moldovan a intervenit foarte bine la șutul la Keșeru, iar, mai apoi, a avut o paradă superbă la voleul lui Vukcevic.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - UTA Arad 1-0

Bucureștii vin după un eșec suferit la partida cu Petrolul Ploiești, din deplasare, 0-1, meci pe care l-au dominat de la un capăt la altul dar în cele din urmă au fost nevoiți să se recunoască învinși.

De cealaltă parte, UTA Arad a învins-o pe U Cluj, 2-1, după un joc bun prestat de elevii lui Ilie Poenaru. Ultimul meci dintre Rapid București și UTA Arad s-a termiant cu victoria bucureștenilor, în deplasare, 2-0, datorită unor goluri înscrise de Alexandru Ioniță și Rareș Ilie.

Acesta din urmă nu mai face parte din lotul condus de Adrian Mutu, fiind transferat la OGC Nice pentru 5 milioane de euro.

În Liga 1 de-a lungul timpului, Rapid și UTA s-a confruntat de 67 de ori, iar giuleștenii au câștigat 24 dintre partide, de 18 ori a fost egal, iar arădenii s-au impus în 25 de rânduri.

Și golaverajul este unul la fel de echilibrat, 92-93.

Ocazie UTA

Horațiu Moldovan are o intervenție perfectă și în prelungiri, la șutul din prima al lui Vukcevic.

• 90+2 cg
    Cartonaş galben Rapid

Onea este avertizat.

• 90 oc
    Ocazie UTA

Balauru degajează balonul, Ademi deviază, iar Keșeru încearcă o execuție din prima pe colțul scurt, dar Moldovan îi salvează din nou pe giuleșteni.

Ocazie Rapid

Mățan îi pasează în careu lui Papeau care șutează cu latul pe direcția lui Balauru.

• 76 s
    Schimbare Rapid

Sefer este înlocuit cu Pănoiu.

• 74 cgr
    Cartonaş galben-roşu UTA

Batha este acumulat pentru cumul de cartonașe galbene.