Prioritatea lui Rareș Pop, ”perla” de 800.000€ a celor de la Rapid, înainte de mutarea în Giulești
Exclusiv Ce urmează pentru Daniel Niculae, după ce a fost pus sub urmărire penală
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Rapid Rapid
1 - 0
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
Du 18.07.2021 22:30

Rapid - Chindia Târgoviște 1-0. Giuleștenii câștigă meciul care marchează revenirea în Liga 1

18.07.2021, 23:20

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Rapid s-a impus în prima partidă oficială de la revenirea în Liga 1. Elevii lui Mihai Iosif au învins Chindia Târgoviște cu scorul de 1-0, după un meci în care au dominat aproape complet.

Prima șansă de a deschide scorul a aparținut Chindiei, în minutul 2 al partidei. După o acțiune pe flancul stâng, balonul a ajuns la Florea care a șutat slab la colțul scurt. Portarul rapidist a prins mingea fără nicio dificultate.

Rapid - Chindia 1-0. Giuleștenii, revenire cu succes în Liga 1

Chindia a avut o pătrundere și în minutul 8, Daniel Popa a pasat bine în careu, dar Săpunaru a avut o intervenție superbă care a păstrat scorul neschimbat.

Bălan a avut ocazie uriașă de a marca în minutul 22, atunci când Rareș Ilie i-a pasat la centrul careului. Acesta a șutat puternic dar balonul a trecut peste poartă.

Bălan a mai avut o șansă în minutul 35, când a reluat cu capul pe lângă poarta lui Dinu Moldovan.

Golul partidei a venit în minutul 57, când balonul a ajuns la Bălan în interiorul careului. Popadiuc a încercat să degajeze balonul care s-a lovit de picioarele lui Bălan și a ricoșat în poartă.

Hlistei a mai avut o ocazie mare în minutul 71 când a șutat puternic de la distanță, dar balonul a fost respins de portarul Chindiei.

Florea a avut șansa să egaleze în minutul 83, după ce pasa lui Neguț l-a lăsat singur cu portarul rapidist. Execuția sa a lăsat de dorit, iar scorul a rămas neschimbat.

VIDEO Rezumatul meciului Rapid - Chindia Târgoviște

Rapid - Chindia 1-0. Giuleștenii, primul meci în Liga 1 după șase ani

Mihai Iosif, antrenorul Rapidului, a prefațat jocul cu Chindia la conferința de presă. Aceasta este prima înfruntare din istorie între cele două echipe.

Tehnicianul consideră că perioada petrecută de Rapid în Liga 2 a fost mult mai dificilă decât va fi competiția din prima ligă, din cauza presiunii imense care era pusă pe umerii echipei din partea suporterilor care își doreau promovarea.

După şase ani suntem în Liga 1. Sperăm să facem o figură frumoasă, să nu uităm că suntem o nou-promovată, dar tradiţia ne obligă să ţinem mereu steagul sus. Sperăm ca în acest campionat să  facem minunaţii noştri suporteri cât mai fericiţi. Mai greu a fost în Liga a 2-a, atunci a fost tensiunea mult mai mare. Emulaţia asta e binevenită şi a fost mereu la cote înalte la Rapid. Venirea lui Cristi (n.r. - Săpunaru) categoric este un mare plus pentru toată lumea. Am fost şi suntem o familie”, a declarat Mihai Iosif la conferința de presă.

Rapid și-a întărit serios lotul după promovare. I-a transferat pe Romario Moise, Cristi Săpunaru, Dragoș Grigore, Junior Morais, Nicolae Carnat, Alexandru Albu, Claudiu Belu și Ljuban Crepulja. Iar din spusele conducerii echipei vişinii, mutările nu se vor opri aici.

Rapid Rapid
  • 90+4 final

Arbitrul a fluierat finalul partidei

• 83 oc oc

Pasa lui Neguț îl lasă singur pe Florea cu portarul Rapidului, dar acesta are o execuție extrem de slabă.

• 82 s s

Schimbare la Rapid! Cătălin Hlistei este înlocuit cu Alami Bazza.

• 81 cg cg

Cristian Neguț are o intervenție dură asupra lui Albu și vede cartonașul galben.

• 73 s s

Schimbare la Chindia! Sergiu Suciu este înlocuit cu Laurențiu Corbu.

• 73 s s

Schimbare la Chindia! Andrei Șerban este înlocuit cu Răzvan Matiș.

• 71 oc oc

Junior Morais centrează, portarul Moldovan respinge balonul care ajunge la Hlistei. Acesta șutează, dar goalkeeper-ul Chindiei respinge în afara terenului.

• 57 g g

GOOL Rapid! Mingea ajunge la Bălan în interiorul careului, încearcă să își așeze balonul pentru piciorul drept, Popadiuc încearcă de degajeze, mingea se lovește de picioarele lui Bălan și este respinsă în poartă.

• 52 fm

Meciul este întrerupt după ce Cornel Dinu rămâne întins pe gazon.

A început repriza a doua!

• 45 fr1

Finalul primei reprize!

• 45 cg cg

Cornel Dinu încasează un cartonaș galben după intrarea asupra lui Hlistei.

• 39 cg cg

Căpușă a văzut cartonașul galben!

• 35 oc oc

Morais centrează în careul lui Dinu Moldovan, Adrian Bălan reia cu capul, dar balonul trece pe lângă poartă.

• 22 oc

Rareș Ilie îi pasează lui Bălan la centrul careului. Acesta șutează, dar balonul trece peste poartă.

• 13 cg cg

Rareș Ilie vede cartonașul galben după o intervenție asupra lui Neguț.

• 8 fm

Daniel Popa pasează în careu unde îl așteaptă Florea, dar Săpunaru are o intervenție superbă și păstrează scorul intact.

• 2 oc oc

După o acțiune pe flancul stâng al Chindiei, balonul ajunge la Florea care șutează slab pe colțul scurt. Goalkeeper-ul rapidist prinde balonul fără nicio problemă.